in

2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere’de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait

2.000 Yaşındaki Mezar

2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere'de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait

Cömert cenaze düzenlemeleri söz konusu olduğunda, 2000 yıl önce İngiltere’nin güneyinde gömülmüş olan bu gizemli askeri yenmek için çok uğraşmanız gerekebilir. Yeni bir sergi, bu adamın ve ülkede bulunan “en iyi donanımlı savaşçı mezarı” olarak nitelendirilen mezar bölgesinin bazı detaylarını ortaya çıkarmak üzere.

2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere’de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait

Bir kılıç ve süslü kın, bir mızrak, kask, bir başlık ve önünde büyük bir bronz kabartması olan bir kalkan savaşçının beraber gömüldüğü maddeler arasındadır. Demir Çağı gövdesi ile birlikte tencere ve diğer mezar eşyaları da keşfedilmiştir.

Savaşçı ve eşyalar 12 yıl önce bulundu. Ancak hazinelerinin bir kısmını Chichester’deki Novium Müzesi’nde sergilemenin yanı sıra savaşçının kalıntıları üzerinde kim olduğunu bulmak için DNA testleri ve daha fazlası üzerine deneme yapmak ve çalışmak için fon sağlandı.

James Kenny, 30 yıldan fazla arkeolojide tanık olduğum en muhteşem keşif

Chichester İlçe Meclisinden gelen arkeolog James Kenny, “30 yıldan fazla yıldır alanım olan arkeolojide tanık olduğum en muhteşem keşif bu” diyor. “Bilimsel araştırmaların, analiz ve dünyaca ünlü arkeoloji uzmanlarının katılımı sayesinde, gizemli savaşçının hikayesi daha da iyi hale geldi.”

Bu görkemli cenaze töreni, gizemli savaşçının ülkedeki en prestijliaskerlerden biri olduğunu düşündürtüyordu. Julius Caesar ve Romalılara direnen Galya ordusunun bir neferi olarak savaşmış olabilir.

Kılıç, mızrak ve kalkanın askerin ölümünden sonra kasıtlı olarak kırılmış olması muhtemeldir – savaşta kullanılmış eşyaların tekrar kullanılmasını engellemenin bir yoludur.

Kenny, “Bu,bu belirli arkeolojik döneme ait en olağanüstü bulgulardan biri ve uluslararası öneme sahip” diyor.

Yine de bu eski savaşçı hakkında bilmediğimiz bir sürü şey var. Mezarlık alanına ve daha geniş alana bakan 2014 tarihli bir makale, adamın savaşçı yerine rahip olabileceği ihtimalini artırdı.

Uzmanlar, diş kayıtlarına ve diğer kanıtlara dayanarak, ölümü sırasında adamın 30 ila 45 yaşları arasında olduğunu tahmin ediyor; yaklaşık 1,57 metre (5 fit 3 inç) uzunluğundaydı ve dişleri oldukça kötü durumdaydı.

İskelet kalıntıları aynı zamanda aktif bir yaşam tarzı ve muhtemelen ata binmenin belirtilerini gösterirken, adamın savaşta öldüğünün açık bir işareti yok. Bu, bu savaşçının hikayesinde hala çok fazla boşluk kalmasına sebep oluyor.

Ancak henüz hikayesine dair daha net bilgilerimiz olmasa bile, halk şimdi bu direniş savaşçısı ve geniş silah koleksiyonundan geriye kalanlara bakabilecek. Sergi 25 Ocak 2020’de açılıyor ve atölye çalışmaları, etkinlik günleri ve konferanslar sergiye eşlik edecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Arkeoloji Nedir? Arkeolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

Tutankhamun’un Mezarına İngiliz Arkeologlarının Cevabı

DNA Analizleri İngiltere’de Bulunan En Eski Fosilin Siyah Tenli ve Mavi Gözlü Olduğunu Ortaya Koydu

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-2-000-year-old-grave-belongs-to-the-most-elaborately-buried-warrior-ever-found-in-england

Berfin KAZAZ

Yazar Berfin KAZAZ

1995 İzmir doğumluyum.Lise öğrenimimi İzmir Karabağlar Cumhuriyet Ticaret Anadolu Lisesi’nde Veri Tabanı Programcılığı alanında tamamladıktan sonra 2015 yılında başladığım ve hala devam ettiğim Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fransız dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Sanat, dil ve teknoloji alanlarına olan ilgim sebebiyle çevirmenliğe başladım.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

köpekler

Köpekler hakkında her şey: Köpekler ile ilgili 101 Gerçek bilgi

Öğün zamanlama stratejileri iştahı azaltıyor, yağ yakmayı iyileştiriyor