Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş 2.000 Yaşındaki Mezar

Cömert cenaze düzenlemeleri söz konusu olduğunda, 2000 yıl önce İngiltere’nin güneyinde gömülmüş olan bu gizemli askeri yenmek için çok uğraşmanız gerekebilir. Yeni bir sergi, bu adamın ve ülkede bulunan “en iyi donanımlı savaşçı mezarı” olarak nitelendirilen mezar bölgesinin bazı detaylarını ortaya çıkarmak üzere.

Bir kılıç ve süslü kın, bir mızrak, kask, bir başlık ve önünde büyük bir bronz kabartması olan bir kalkan savaşçının beraber gömüldüğü maddeler arasındadır.

Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş 2.000 Yaşındaki Mezar
2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere’de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait. 2000 yıllık mezar 2007 yılında ortaya çıkarıldı. CHİCHESTER BÖLGE KONSEYİ’NİN İZNİYLE

Demir Çağı gövdesi ile birlikte tencere ve diğer mezar eşyaları da keşfedilmiştir.

Savaşçı ve eşyalar 15 yıl önce bulundu.

Ancak hazinelerinin bir kısmını Chichester’deki Novium Müzesi’nde sergilemenin yanı sıra savaşçının kalıntıları üzerinde kim olduğunu bulmak için DNA testleri ve daha fazlası üzerine deneme yapmak ve çalışmak için fon sağlandı.

James Kenny, 30 yıldan fazla arkeolojide tanık olduğum en muhteşem keşif

Chichester İlçe Meclisinden gelen arkeolog James Kenny, “30 yıldan fazla yıldır alanım olan arkeolojide tanık olduğum en muhteşem keşif bu” diyor. “Bilimsel araştırmaların, analiz ve dünyaca ünlü arkeoloji uzmanlarının katılımı sayesinde, gizemli savaşçının hikayesi daha da iyi hale geldi.”

Bu görkemli cenaze töreni, gizemli savaşçının ülkedeki en prestijliaskerlerden biri olduğunu düşündürtüyordu. Julius Caesar ve Romalılara direnen Galya ordusunun bir neferi olarak savaşmış olabilir.

Kılıç, mızrak ve kalkanın askerin ölümünden sonra kasıtlı olarak kırılmış olması muhtemeldir – savaşta kullanılmış eşyaların tekrar kullanılmasını engellemenin bir yoludur.

Kenny, “Bu,bu belirli arkeolojik döneme ait en olağanüstü bulgulardan biri ve uluslararası öneme sahip” diyor. Yine de bu eski savaşçı hakkında bilmediğimiz bir sürü şey var.

Mezarlık alanına ve daha geniş alana bakan 2014 tarihli bir makale, adamın savaşçı yerine rahip olabileceği ihtimalini artırdı.

Uzmanlar, diş kayıtlarına ve diğer kanıtlara dayanarak, ölümü sırasında adamın 30 ila 45 yaşları arasında olduğunu tahmin ediyor; yaklaşık 1,57 metre (5 fit 3 inç) uzunluğundaydı ve dişleri oldukça kötü durumdaydı.

İskelet kalıntıları aynı zamanda aktif bir yaşam tarzı ve muhtemelen ata binmenin belirtilerini gösterirken, adamın savaşta öldüğünün açık bir işareti yok. Bu, bu savaşçının hikayesinde hala çok fazla boşluk kalmasına sebep oluyor.

Ancak henüz hikayesine dair daha net bilgilerimiz olmasa bile, halk şimdi bu direniş savaşçısı ve geniş silah koleksiyonundan geriye kalanlara bakabilecek.

Sergi 25 Ocak 2020’de açılıyor ve atölye çalışmaları, etkinlik günleri ve konferanslar sergiye eşlik edecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Neden bazı erkeklerde kırmızı sakal var, ama kızıl saç yok?

Uzayda doğum nasıl olacak, “Uzay bebekleri” nasıl görünecek?

Uzayda doğum nasıl olacak, “Uzay bebekleri” nasıl görünecek?