2018'e Kadar Gördüğümüz En İnanılmaz Bilimsel Gerçekler

1. Geçtiğimiz Şubat ayında SpaceX bir Tesla Roadster’ı sadece uzaya fırlatmadı, aynı zamanda arabanın içinde saklı ikinci bir yük vardı. Uzayda milyarlarca yıl değilse de milyonlarca yıl sürecek yolculuk için tasarlanan küçük bir Arch ( Ark şeklinde telafuz ediliyor), insanlık hakkındaki değerli bilgileri taşıyarak Güneş Sistemimiz de kendi yolunu çiziyor.
2. Blockchain kodunda saklı çocuk pornografisine yönelik bağlantıların keşfedilmesinin ardından Bitcoin yasal olarak riskli bir konumdadır. Şu andan itibaren, en ünlü kripto para biriminin yasal durumu da belirsiz.
3. 347 km’lik en büyük su altı mağara sistemi, Meksika’nın altında yer alıyor ve burası saklı Maya hazineleriyle dolu.
4. Resmidir; Avusturalya’daki yırtıcı kuşlar kasıtlı olarak tehlikeli orman yangınlarını başlatıyor. Yerli halk tarafından uzun süredir gözlemlenen ama bilim tarafından yalnızca bu yılın Ocak ayında doğrulanan bir olaydır.
5. Bilim insanları kaygının beyindeki fiziksel kaynağını belirledi ve ışıkla bunu nasıl kontrol edeceğini çözümledi.
6. Afrika’nın altında, çarpıcı bir şekilde Dünya’nın manyetik alanını zayıflatan tuhaf bir anormallik var. Her ihtimale karşı abarttığımızı düşünebilirsiniz. Etki çok belirgin, bölgede manyetik alan çok zayıf ve uzay radyasyonunun zararlarından elektronikleri koruyacağının garantisini veremeyen manyetik alana, Dünya’nın uydusunun girmesi şu an çok riskli. Daha da endişe verici olan şu ki, bu durum Dünya’nın manyetik kutuplarının dönmeye başladığının erken bir işareti olabilir. Ve eğer Dünya’nın kutupları dönüş yaparsa, yan etkilere karşı hazırlıksız durumdayız.
7. 20 yıl boyunca 6,000 çalışmanın yeniden incelenmesi sonucunda genetiği değiştirilmiş mısırın, sağlık üzerindeki etkisi konusunda bir karar verildi. Karar? Sizin için kötü değil.
8. Astronotlar ilk defa galaksimiz dışındaki gezegenleri keşfedebildiler. Araştırmacılar kütleçekimsel mikromercekleme olarak bilinen bir tekniği kullanarak 3.8 milyar ışık yılı uzaklıkta bir galakside Jüpiter kadar büyük Ay kadar küçük kütlelerde ekstragalaktik (samanyolunun dışında olan) gezegenler belirledi. 9. Farelerin 14.yy’da kara veba yaydıkları konusunda kensinlikle yanılmıştık. Kemirgenleri suçladıktan yüzyıllar sonra, bilim, on milyonlarca insanı öldüren ve hastalığı yayan şeyin büyük olasılıkla insan biti ve pirelerin olduğunu gösterdi.
10. Kara delikler düşündüğümüzden daha tuhaflar. lk kez, gökbilimciler bir kara deliğin bir yıldızı yuttuğunu gözlemlediler ve sonra iki dev jet parçacıklarını ortaya çıkardılar.

11. Kanserin önemli kök hücrelerde DNA’ya doğrudan zarar verebileceğinin artık ” çok güçlü kanıtları” var ve içki içmenin kanser riskinin artması ile bağlantısını açıklayabiliyorlar.
12. Biyologlar tek bir maya hücresindeki bütün protein moleküllerini hesapladılar ve cevap gerçekten de 42 milyon.
13. Eski insanlar çok karışıktı. Yalnızca Neandertallerle cinsel ilişkiye girmemiş, yeni araştırmalar Denisovan adı verilen insana benzerlik gösteren gizemli türlerle de çiftleştiklerini gösteriyor. Kanıtlar bugün bizim gen havuzumuzda bulunuyor.
14. Tüysüz köstebek farelerinin bir başka süper gücü var. Kansere karşı bağışıklıklarının olmasının yanı sıra yaşlanmıyorlar da. Eğer tüysüz köstebek faresiyseniz yaşlandıkça ölme şansınız artmaz. Tahmin edebileceğiniz gibi bilim insanları konu ile ilgili daha fazla araştırma yapıyor.
15. Bilim insanları artık laboratuarda ” negatif kütle” üretebilir. Fizikçilerden oluşan bir ekip, negatif kütleye sahipmiş gibi davranan ve ‘polariton’ olarak bilinen gizemli parçacıkları üretebilen bir cihaz meydana getirdiklerini söylüyor.
16. Güneybatı Mısır’da keşfedilen küçük bir çakıl taşı sadece dünya dışı kaynaklardan değil, Güneş Sistemimizden de gelmiyor. Hypatia taşı olarak bilinen bu taş, Dünya’da herhangi bir yerde, başka bir meteorda veya Güneş Sisteminin herhangi bir yerinde bulunmadığı bilinen mikro-mineral bileşikler içeriyor.
17. Mısır’dan bahsetmişken, bir bilim adamı, piramitlerin inanılmaz derecede mükemmel uyumunun sırrını çözdüğünü düşünüyor. Sonbahar ekinoksuna düşen gölgeleri kullanarak, araştırmacı eski Mısırlıların piramitleri kardinal noktalar boyunca neredeyse mükemmel bir şekilde hizalayabileceklerini gösterdi. Kuzey- Güney- Doğu – Batı.
18. Deneyler dördüncü mekansal boyutun etkilerini göstermiştir.
19. Sonunda hamam böceklerini öldüren bir şey keşfettik. Bootlace kurdu olarak bilinen dünyanın en uzun ve en ürkütücü solucanlarından biri.
20. Merak ediyorsanız, deniz fenerleri balığının çiftleştikten sonra nasıl göründüklerini de biliyoruz. Ve evet, çok tuhaf bir görünüme sahip.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/22-mind-blowing-facts-we-didn-t-know-at-the-start-of-2018

Dünya Üzerinde Yüzen Dev Plazma Tüpleri Var

Afrika'nın En Eski DNA'sı Eski Bir Kültürün Gizemlerine Işık Tutuyor