2019 Çin Fizik Dünyası Özel Raporu çıktı. İşte Çin’in Son Çalışmaları

Bu yıl. Apollo 11’deki astronotların ayın yüzeyine ilk kez adım atmasının üzerinden tam 50 yıl geçti ve ayın keşfinde büyük bir yıl dönümü oldu. 1972 Apollo 17 görevinden bu yana insanlar aya tekrar gitmemiş olsa da en yakın komşumuzu keşfimiz henüz bitmiş değil.

2019 Çin Fizik Dünyası Özel Raporu çıktı. İşte Çin’in Son Çalışmaları

İlgili: Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

Nitekim son zamanlarda, Çin’in bir dizi robotik görevi planlayıp başlattığı özel bir Ay odağı vardı. Bu yılın başlarında Çin, başka hiçbir ülkenin daha önce yapmadığı bir şey yaptı; Ay’ın yanına, Dünya’dan daima uzak taraf olarak bilinen  diğer yüzüne bakan bir uzay aracı koydu.

Çin hakkında daha önceki 2011, 2016, 2017 ve 2018 raporlarını takip eden beşinci ve en son Fizik Dünyası özel raporunda; Von Kármán’a inen Çin’in Chang’e-4 misyonuna derinlemesine baktık.
Ama Çin’in henüz uzayda bir manzarası yok. Özetlenmiş özel rapora göre belirtildiğine göre, ülke, senkrotron biliminde (özel bir dairesel parçacık hızlandırıcı çeşidi) ilerliyor.

Bu yılın başlarında, Çin ‘deki fizikçiler, yerçekimi dalgalarını incelemek ve Einstein’ın genel görelilik teorisini benzeri görülmemiş bir hassasiyetle test etmek için ülkenin merkezinde büyük bir yeraltı tesisi inşa etme gibi iddialı planlarını açıkladılar.

2019 Çin Fizik Dünyası Özel Raporu çıktı. İşte Çin’in Son Çalışmaları

İşte Çin’in çalışmaları:

  • Çin yerçekimi dalgası gözlemevinin planları: Orta Çin’deki yeni bir tesis, yerçekimi dalgalarını inceleme ve Einstein’ın genel görelilik teorisini görülmemiş bir hassasiyetle test etme planlarıdır.
  • Uzak bölge keşifleri: Çin’in Chang’e-4 misyonu, bu yılın başlarında Ay’ın diğer yüzüne inen ilk araştırma oldu. LingXin, ay keşiflerinin sonuçlarını inceliyor
  • Çin’in bir sonraki büyük olayı: Çin’in ilk dördüncü nesil senkrotron radyasyonu kaynağında yeni bir çalışma başladı. Robert P Crease, saklananların gizli bir önizlemesini alıyor.
  • Geçmişe bakmak: Robert P Crease, Çin’in tarihini anlamak için fizik temelli teknikleri kullanan araştırmacılarla görüşüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çin CRISPR Devrimi ile, Gen Düzenlemede Dünya Lideri Oldu.
Çinli Bilim İnsanları Tarafından Yapılan 10 Genetik Başarı ve Bulgu

Editör / Yazar: Burak AKTEPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim insanları, soğuk algınlığını durdurmanın bir yolunu buldu.

Yeni Araştırma, Çay İçmenin Beyin Sağlığını Geliştirdiğini Gösteriyor