2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası

Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız 2019 uzay takvimi, gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası. Keyifli okumalar..

uzay takvimi
2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası

Ağustos 2019 Uzay Takvimi

13 Ağustos: Perseid meteor yağmuru doruğa ulaştı.
15 Ağustos: Dolunay. Tam dolunay evresine TSİ 15.29’da ulaştı.
16 Ağustos: RocketLab, Electron roketini Yeni Zelanda ’daki Mahia Peninsula bölgesinden TSİ 15.57’de fırlatmayı planlıyordu ama uçuşu ertelemek zorunda kaldı. Görev yörüngeye taşınacak 4 küçük uydu içeriyor: BlackSky Global 4 ticari yer gözlem uydusu, Hava Kuvvetleri Uzay Komutanlığı’nınPearl White programıiçin iki tane demoküp uydu ve Fransız şirketi UnseenLabs için ticari küp uydu.
19 Ağustos: Çin’in Long March 3B roketi,  Chinasat 18 iletişim uydusu ile birlikte fırlatılacak. Fırlatma Çin’in Sichuan bölgesindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden gerçekleştirilecek.
21 Ağustos: NASA astronotları NickHague ve Andrew Morgan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu dışında bir uzay yürüyüşü gerçekleştirecekler. Yürüyüş TSİ 15.20’de başlayacak. [canlı izleyebilirsiniz]
21 Ağustos: Rus Soyuz roketi, mürettebatsız Soyuz MS-14 uzay aracı ile, Kazakistan’daki Baikonur hava üssünden fırlatılacak. (TSİ 22 Ağustos 06.38). Soyuz uzay aracı tasarlandığı üzere UUİ’namürettebat taşımak yerine, bu Soyuz yeni bir fırlatma durdurma sistemini denemek için kullanılacak.
22 Ağustos: United Launch Alliance Delta 4 roketi, ABD Hava Kuvvetlerinin, Küresel Konumlandırma Sistemi için ikinci GPS 3 uydusunu fırlatacak. Fırlatma TSİ 16.00’da Florida, Cape Canaveral Hava Üssünden gerçekleşecek.
24 Ağustos: Pilotsuz Soyuz MS-14 uzay aracı UUİ’na kenetlenecek. (TSİ 08.31)
27 Ağustos: SpaceX Dragon CRS-18 kargo aracı UUİ’ndan ayrılacak. (TSİ 17.56) [canlı izleyebilirsiniz]
30 Ağustos: Yeniay. Dünya’nın bazı kesimlerinde ise Kara Ay görülecek. (Black Moon)
Ayrıca Ağustos’ta fırlatılması planlanış uçuşlar (SpaceflightNow’a göre):

 • Bir Rus Rockot aracı, Dünya’nın yerçekim alanındaki değişimleri ölçecek olan GEO-IK 2 uydusu ile fırlatılacak. Fırlatma Plesetsk Uzay Üssün’nden gerçekleşecek.

Eylül 2019 Uzay Takvimi

uzay takvimi
2 Eylül: Bir Arianespace Vega roketi, çoklu küçük uydularla Kourou, French Guiana’dan fırlatılacak. (Küçük Uzay aracı Görevi Servisi(SSMS) konsept ispat görevi dâhilinde)
6 Eylül: Hindistan’ın Chandrayaan-2 görevi Ay’a ulaşacak.
6 Eylül: Pilotsuz Soyuz MS-14 uzay aracı UUİ’ndan ayrılacak. TSİ 21.13’te gerçekleşecek.
6 Eylül: Ay ve Jüpiter ’in kavuşması. Akşam gökyüzünde ilkdördün ay Jüpiter’in 2 derece kuzeyinden geçecek.
8 Eylül: Ay ve Satürn’ün kavuşması. Şişkin ay bir dereceden az bir açıyla Satürn’ün güneyinden geçecek. İkiliyi akşam gökyüzünde yakalayabilirsiniz.
10 Eylül: Japonya HTV-8 kargo aracı ile UUİ’na erzak gönderecek. Fırlatma Tanegashima Uzay Merkezi’nden, Japon H-2B roketi ile gerçekleşecek. (fırlatma TSİ 11 Eylül 00.33’te)
10 Eylül: Neptün tam karşıda. Eğer iyi bir teleskopunuz varsa Neptün’ü görmek için en iyi zaman.
14 Eylül: Japon HTV-8 kargo aracı UUİ’na ulaşacak. TSİ 14.10’da
23 Eylül: Ekinoks. Bugün Kuzey yarımküre için sonbaharın; Güney yarımküre için ilkbaharın ilk günü.
25 Eylül: Sefer 61 mürettebatı 3 üyesiyle, Soyuz MS-15 uzay aracı ile UUİ’na uçacak: NASA astronotu Jessica Meir, Rus kozmonot OlegSkripochka ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hazzaa Ali Almansoori. Fırlatma Kazakistan, Baikonur Uzay Üssünden 16.57’de gerçekleşecek.
28 Eylül: Yeniay.
Ayrıca Eylül’de fırlatılması planlanan uçuşlar (SpaceflightNow’a göre):

 • Boeing CST-100 Starliner, Yörünge Uçuş Testi (OFT) isimli ilk insansız görevi için UUİ’na fırlatılabilir. Fırlatma Florida, Cape Canaveral Hava Üssü’nden, Atlas V roketi ile gerçekleşecek.
 • NASA, Pegasus XL roketindeki problemlerden dolayı birçok ertelemeden sonra, İyonosferik Bağlantı Kaşifi (ICON) görevini fırlatmayı planlıyor.
 • Hindistan’ın Küçük Uydu Fırlatma Aracı (SSLV) ilk yörünge test uçuşu için fırlatılacak. Fırlatma Sriharikota, SatishDhawan Uzay Merkezi’nden gerçekleşecek.

Ekim 2019 Uzay Takvimi

nasa 61 yaşında
2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası

1 Ekim: Mutlu yıllar NASA! Nasa bugün 61 yaşında.
2 Ekim: UUİ’nda komuta değişim töreni. Rus kozmonot AlexeyOvnichin uzay istasyonunun komuta görevini ESA astronotu Luca Parmitano’ya devredecek.
3 Ekim: NASA astronotu NickHague, Rus kozmonot AlexeyOvnichin ve BAE’nden Hazzaa Ali Almansoori Dünya’ya geri dönecekleri. Ayrılma TSİ 10.35’te gerçekleşecek ve mürettebat Dzhezkazgan, Kazakistan yakınlarına TSİ 13.58’de inecek.
3 Ekim: Ay ve Jüpiter kavuşması.
5 Ekim: Ay ve Satürn kavuşması.
13 Ekim: Dolunay. “Avcıların Ay’ı” tam dolunay evresine TSİ 14 Ekim 00.08’de ulaşacak.
21 Ekim: NorthropGrumman, Cygnus NG-12 kargo görevini UUİ’na fırlatacak. Fırlatma Virjinya, Wallop Adalarında, Antares roketi ile TSİ 21.39’da gerçekleşecek.
21-22 Ekim: Orionid meteor yağmuru doruğa ulaşacak.
27 Ekim: Yeniay.
28 Ekim: Uranüs tam karşıda. Uranüs ’ü ayırt edebilmek için mükemmel zaman.
31 Ekim: Ay ve Jüpiter kavuşması.
Ayrıca Ekim’de fırlatılması planlanan uçuşlar (SpaceflightNow’a göre):

 • Hindistan ilk Crosat 3 yer gözlem uydusunu fırlatacak.
 • SpaceX, Falcon 9 roketi ile yaklaşık 60 uydudan oluşan ikinci Starlink uydu kümesini fırlatmayı düşünüyor.

Kasım 2019 Uzay Takvimi

2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası

2 Kasım: Ay ve Satürn kavuşması. Dünya’nın birçok yerinden gözlemciler Ay ve Satürn’ün çok yakın görebilecekken Yeni Zelanda’dan gözlemciler Ay’ın, Satürn’ün önüne geçtiğini görecekler.
11-12 Kasım: Merkür, Güneş’in önünden geçecek. Gözünüzü uygun bir şey ile koruduğunuzdan emin olarak, Merkür’ün Güneş’in önünden geçişini izleyebilirsiniz.
12 Kasım: Dolunay. “Kunduz Ay” tam dolunay evresine TSİ 15.34’te ulaşacak.
17-18 Kasım: Leonid meteor shower doruk noktasına ulaşacak.
20 Kasım: Bir Rus Soyuz roketi, OneWeb’inglobal uydu internet ağı için 32 uyduyu yörüngeye taşıyacak. Fırlatma Kazakistan, Baikonur Uzay Üssünden gerçekleşecek.
20 Kasım: Rusya, Electro-L 3 yerdurağan meteorolojik uydusunu fırlatmak için Proton roketini kullanacak. Fırlatma Kazakistan, Baikonur Uzay Üssünden gerçekleştirilecek.
26 Kasım: Yeniay.
29 Kasım: Ay ve Satürn kavuşması.
Ayrıca Kasım’da fırlatılması planlanan uçuşlar (SpaceflightNow’a göre):

 • Boeing’in CST-100 Starliner aracı UUİ’na ilk mürettebatlı test uçuşunu gerçekleştirecek.
 • Crew Dragon Demo 2: SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı, ilk mürettebatlı test uçuşunu, NASA astronotu DougHurley ve BobBehnken’iUUİ’na taşıyarak yapacak. Bu marttaki mürettebatsız Demo-1 görevinden sonra CrewDragon’un ilk insanlı uçuşu olacak.
 • Bir ArianespaceVega roketi BAE’nin FalconEye 2 yer gözlem uydusunu yörüngeye taşıyacak. Fırlatma Kourou, French Guiana’da gerçekleşecek.
 • Bir SpaceXFalcon 9 roketi, JCSAT 18/Kacific 1 iletişim uydusunu Florida, Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatacak.
 • Virgin Orbit’inLauncherOne roketi, ELaNa-20 rideshare görevi için 14 tane küp uydu fırlatacak. “Cosmic Girl” isimli Boeing 747, Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalktıktan sonra; Pasifik Okyanusu üzerinde fırlatma gerçekleşecek.
 • Bir Arianespace Soyuz roketi, ilk COSMO-SkyMed İkinci Jenerasyon (CSG 1) radar gözetleme uydusunu İtalya uzay ajansı için fırlatacak. Ayrıca ESA’nın Öte gezegen Karakterizasyon Uydusu (CHEOPS) ta ikinci bir yükleme olacak. Fırlatma French Guiana, Guiana Uzay Merkezinde gerçekleşecek.
 • Hindistan’ın Küçük Uydu Fırlatma Aracı (SSLV), BlackSky Global için dört yer gözlem uydusu fırlatarak ilk ticari fırlatma görevini gerçekleştirmiş olacak. Fırlatma Hindistan, SatishDhawn Uzay Merkezinden yapılacak.

Aralık 2019 Uzay Takvimi


12 Aralık: Dolunay. “Soğuk Ay” tam dolunay evresine TSİ 8.12’de ulaşacak.
13-14 Aralık: Geminid meteor yağmuru doruk noktasına ulaşacak.
20 Aralık:Bir Rus Soyuz roketi ile Progress kargo aracı UUİ’na fırlatılacak.
21 Aralık: Kış gündönümü. Bugün Kuzey yarımküre için kış, Güney yarımküre için yaz mevsiminin başlangıcı.
21-22 Aralık: Ursid meteor yağmuru doruk noktasına ulaşacak.
22 Aralık: Ay ve Mars kavuşması. Şafak vakti gökyüzünde Ay yaklaşık 3 derece Mars’ın kuzeyine geçecek.
25-26 Aralık: Dairesel bir Güneş tutulması Arap Yarımadası’ndan Endonezya’ya kadar görülebilecek. Parçalı Güneş tutulması ise Asya’nın büyük bir kısmı, Orta Doğu, Avustralya ve batı Afrika’dan görülebilecek.
28 Aralık: Ay ve Venüs kavuşması. Hilal’in “akşam yıldızı”nı 1 derceye yakın geçtiğini görebilirsiniz.
Ayrıca Aralık’ta fırlatılması planlanan uçuşlar (SpaceflightNow’a göre):

 • Bir SpaceXFalcon 9 roketi, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Küresel Konumlandırma Sistemi için üçüncü GPS 3 uydusunu Florida, Cape Canaveral Hava Üssün’nden fırlatacak.
 • Amerikan Hava Kuvvetlerinin süper gizli X-37B uzay uçağı altıncı gizli uçuşuna çıkacak. Görev Cape Canaveral Hava Üssü’nden Atlas V roketi ile fırlatılacak.

2019 için daha fazlası…

 • Çin, Ay’dan numune getirmesi için Chang ’e görevini fırlatacak. Bu 1976’dan beri ikinci defa Ay’dan numune getirme girişimi olacak.
 • Uluslararası Fırlatma Servisi Proton roketi, Eutelsat5 West B iletişim uydusunu ve Northrop Grumman için ilk Görev Uzatma Aracı’nı fırlatacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Geçmişte olan ve gelecekte planlanan bütün “Mars görevleri”
NASA’nın Mars Helikopterleri İlk Görevi Tamamladı
Mars’taki 7. Yılında Curiosity’nin Bize Gösterdiği 7 Muhteşem Şey
Çeviri: Ş. Firdevs Er
Kaynak: https://www.space.com/32286-space-calendar.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Domuz kalpleri 3 yıl içinde insanlara kullanılabilecek

fazla acı biber yiyenler

Fazla acı biber tüketen bireylerde daha hızlı bilişsel gerileme kanıtı bulundu