2019’un Son Güneş Tutulması, Güzel Bir ‘Ateş Çemberi’ Oluşturacak!

Avrupa, Asya, Avustralya veya Afrika’da yaşıyorsanız, 2019’un son güneş tutulması yolunda olabilirsiniz. 26 Aralık ‘ta Hindistan, Singapur, Filipinler, Suudi Arabistan ve Avustralya’nın bazı bölgeleri, yıl sonuna kadar bir ‘ateş çemberi’ güneş tutulmasına tabi olacak.

Bu GIF, dünyada tutulmaya dikkat etmeniz gereken yerleri gösterir. Kırmızı nokta bütünlük noktasını, gölge ise kısmi tutulmayı görebileceğiniz yeri gösterir.

2019’un Son Güneş Tutulması, Güzel Bir ‘Ateş Çemberi’ Oluşturacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülebilen harika 2017 güneş tutulması aksine, bu, bütünlük noktasına çarptığında küçük bir Güneş halkası bırakacak. Halka şeklindeki tutulma olarak adlandırılan bir tür tutulmadır bu.

Halkalı Güneş Tutulması ‘nın Nedeni Nedir?

Bu ‘ateş çemberi ‘ni görmemizin nedeni gezegenimizin küçük uydusunun uzaklığından kaynaklanıyor. Ay şu anda yörünge tepe noktasına daha yakın (yani Dünya’dan daha uzakta), bu da Dünya’dan bakıldığında Güneş’ten yüzde 3 daha küçük görünmesini sağlıyor. NASA tarafından Ocak 2011’de çekilen bu muhteşem uydu fotoğrafında halka şeklinde bir tutulmanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Tutulmayı görebileceğiniz bir yerde olacak kadar yeterince şanslıysanız, konumunuz için tam görüntüleme zamanına buradan bakabilirsiniz. Her ne kadar dairesel bir tutulma bütün günes tutulması kadar ağzı açık bırakmasa da, Ay ve Güneş’in burada Dünya’da bizim için muhteşem göksel görüntüler üretmek için mükemmel bir şekilde hizalandığını düşünmek hala şaşırtıcı.

İlginçtir ki, güneş tutulmaları, tutulma mevsiminin çalışma şekli nedeniyle, her zaman bir ay tutulmasından yaklaşık iki hafta içinde gerçekleşir. Tutulma mevsiminde (altı ayda bir gerçekleşir), dolunay olduğunda, ay tutulması meydana gelir; ve yeniay olduğunda, güneş tutulması meydana gelir.

Mevcut sezonun ay tutulması 10 Ocak’ta gerçekleşiyor. Ancak maalesef, bu normal bir dolunaydan ayırt etmek zor olan bir gölgeli ay tutulması. 2019’un son tutulması da bize 2010’ları yansıtmamız için bir an veriyor. Kara delik görüntüleri, CRISPR( DNA dizilimleri kümesi) atılımları ve yapay zeka ile hem muhteşem hem de derin bir öğrenme deneyimi ile bilim için büyük bir on yıl geçti.

Ama aynı zamanda ısı dalgaları, kirlilik ve iklim değişikliği konusundaki eylemsizliklerle dolu bir on yıl oldu. En azından tutulmalar gibi bazı şeylerin sorunlarımızı önemsemediğini ve yine de oluşmaya devam edeceğini bilmek oldukça rahatlatıcı bir şey.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri:Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi?

mezopotamya

Mezopotamya: İki Nehir Arasındaki Destansı Topraklar