2020’de Göreceğimiz Bilim Etkinlikleri – Mars, iklim, İnsan-hayvan melezleri

2020 yılında görebileceğimiz bilim etkinlikleri; Marsa yolculuk, bir iklim toplantısı ve insan-hayvan melezleri araştırmaların gündemini oluşturuyor.

Bilim Etkinlikleri 2020

Fotoğraf 1: Nasa’nın Mars 2020 görevinde çıkarılabilir helikopter dron olacak ve bu Kızıl Gezegen’e yapılan birkaç görevden biri olacak.

Mars Atağı

2020 ‘de birkaç uzay aracı ile yapılacak olan, üç iniş içeren, gerçek bir Mars akını göreceğiz. Nasa, kaya örnekleri toplayıp getirebilecek ve çıkarılabilir helikopter dron içeren Mars 2020 keşif aracını fırlatacak. Çin Mars’a ilk inişini gerçekleştirmek için; küçük bir keşif aracını taşıyacak Huoxing-1’i Mars’a gönderecek.

İlgili makale: Geçmişte olan ve gelecekte planlanan bütün “Mars görevleri”

Eğer iniş paraşütü ile ilgili sorunlar çözülürse, bir Rus uzay aracı Avrupa Uzay Ajansı’na ait keşif aracını Kızıl Gezegen’e taşıyacak. Ve Birleşik Arap Emirlikleri, bir Arap ülkesinin ilk Mars görevinde yörüngeye bir araç gönderecek.

Çin, Ay’dan örnekler toplayıp getirmek için Chang’e-5’i (Çangı 5) göndermeyi planlıyor. Japonya’nın Hayabusa2’si, asteroit Ryugu’nun örneklerini Dünya’ya getirecek ve NASA’nın OSIRIS-REx’i Bennu asteroidinden örnek toplayacak.

Büyük Gökyüzü, Büyük Veri

2019’daki galaksi Messier 87’nin merkezindeki süper kütleli kara delik fotoğrafı ile ilgili yapılan haberlerin ardından, Event Horizon Telescope işbirliği, bu sefer Samanyolu’nun merkezindeki kara delikle ilgili yeni sonuçlar yayınlamayı bekliyor.

İlgili makale: Süper Kütleli Karadelik ‘lerin Sırrı Çözüldü

Bu, birden fazla görüntüyü ve belki de Sagittarius A* olarak adlandırılan devin etrafında dönen bir gaz filmi içerebilir. Yılın sonlarına doğru, bilim insanlarının galaksinin yapısını ve evrimini anlama şeklini önemli ölçüde değiştiren ESA’nın Gaia görevi, Samanyolu’nun 3D haritasını güncelleyecek. Ve yerçekimi dalgası gökbilimcileri, 2019’da gözlemledikleri uzay-zamanda dalgalanmalar kozmik çarpışmaların hazinesini ortaya çıkaracaklar.

Bunların arasında birçok kara delik birleşmesi, henüz daha önce görülmemiş bir kara delik ve bir yıldız çarpışması da var.

Mega Çarpıştırıcı Hayalleri

CERN 2020’de gelecekte yapmayı planladığı bir mega çarpıştırıcı için fon sağlamayı umuyor. İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarındaki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı, mayıs ayında Budapeşte’de konseyinin özel bir toplantısını gerçekleştirecek ve burada komite, laboratuvarın Avrupa Parçacık Fiziği Stratejisi’nde yapılacak güncelleme planları üzerine kararlar verecek.

İlgili makale: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı 2021’e kadar kapatıldı

CERN’in önerisi gelecekteki çarpıştırıcı için çeşitli seçenekler içeriyor. Laboratuvar, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın altı katı kadar güçlü ve 21 milyar € ‘ya mal olacak 100 kilometrelik bir makine yapmayı umuyor.

İlgili makale: CERN, daha büyük çarpıştırıcı inşa edecek

ABD Chicago, Illinois yakınlarındaki Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, müonların (elektron gibi -1 yüklü fakat daha büyük kütleli temel bir parçacık) manyetik bir alanda nasıl davrandıklarının yüksek hassasiyetli bir ölçümü olan Muon g – 2’den uzun zamandır beklenen sonuçları açıklaması bekleniyor. Fizikçiler, hafif anomalilerin önceden bilinmeyen temel parçacıkları ortaya çıkarabileceğini umuyorlar.

Sentetik Maya

Sentetik biyologlar tarafından fırıncı mayasını (Saccharomyces cerevisiae) yeniden inşa etmek için iddialı bir çaba 2020’de tamamlanacaktır. Sentetik biyologlarının fırıncı mayasını (Saccharomyces cerevisiae) yeniden şekillendirme çalışmaları 2020’de tamamlanması bekleniyor.

Araştırmacılar daha basit organizmaların genetik kodunun tamamen değiştirmeyi başardı. Ancak bunu maya hücrelerinde yapmak karmaşıklıkları nedeniyle çok daha zorlayıcı. Sentetik Maya 2.0 olarak adlandırılan çalışmaya 4 kıtada 15 laboratuvar iş birliği yapıyor.

Takımlar fırıncı mayasını parça parça 16 kromozomunun her birinde DNA’yı sentetik versiyonlarla değiştirdiler. Ayrıca, organizmanın nasıl evrimleştiğini ve mutasyonlarla nasıl başa çıktığını anlamak için genomun yeniden düzenlenmesi veya parçalarının silinmesi üzerine çalıştılar. Tasarlanan maya hücrelerinin, biyoyakıtlardan ilaçlara kadar bir çok ürünün daha kolay ve verimli şekilde üretilmesini sağlayacağını umuyorlar.

Fotoğraf 2: Bilim insanları sentetik mayayı hazırlıyorlar.

İklim Değişikliği

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, jeomühendisliğin bilimsel ve teknik yönleri yardımıyla iklim değişikliği ile mücadele hakkında büyük bir rapor yayınlayacak. Bu rapor, fazla karbondioksitin atmosferden uzaklaştırılması güneş ışınlarının engellenmesini kapsıyor.

Ayrıca 2020 yılında, Uluslararası Deniz Tabanı Kurumu, denizin dibinin madenciliğini sağlayacak uzun zamandır beklenen düzenlemeleri yayınlayacak. Bilim insanları, uygulamanın deniz ekosistemlerine nasıl zarar verebileceği konusunda yeterince bilginin bulunmadığından endişeleniyor.

İklimle değişikliği ile ilgili büyük bir olay,COP26 iklim konferansının İngiltere’nin Glasgow şehrinde başladığı kasım ayında gerçekleşecek. 2015 anlaşmasına göre ülkeler, küresel ısınmayı 2 ° C’den fazla olmayacak şekilde sınırlandırmak için sera gazı emisyonlarını azaltmak için güncellenmiş hedefler ortaya koymalıdır.

Ancak çoğu ülke vaatlerini yerine getirmek konusunda yavaş davranıyor. Ve anlaşmanın geleceği tehlikede: ABD’nin o ay resmen çekilmesi bekleniyor.

ABD Seçim Zirvesi

Beyaz Saray ve ABD Kongresi kasım ayında alınacak sonucun bilim, özellikle de iklim üzerinde büyük etkileri olabilir. ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci kez göreve gelmesi, iklim politikalarını çözmeye devam etmesine olanak sağlayacak fakat ABD’nin seçimden bir gün sonra Paris anlaşmasından resmi olarak çıkmasını da sağlayacak. Demokratlar seçimlerde üstünlüğü kurup bu duruma engel olmayı hedefliyor.

İnsan-fare Geliyor

Araştırmacılar etik olarak rahatsız edici olan, hayvanlarda insanlar için yedek organları büyütme rüyaları gerçekleşmek üzere olabilir. Tokyo Üniversitesi’ndeki kök hücre bilimcisi Hiromitsu Nakauchi, fare ve sıçan embriyolarında insan hücrelerinden oluşan doku yetiştirmeyi planlıyor.

ilgili makale: Japon Bilim İnsanları İnsan-Fare Melezleri Yaratmayı Planlıyor. İnsanlaştırılmış fare?

Daha sonra bu melez embriyoları, geçen mart ayında Japonya’da yeni bir yasa yürürlüğe girene kadar izin verilmeyen bir adım olan, vekil hayvanlara nakledecek.

İlgili: Japonya, Çığır Açan İnsan-Hayvan Melezleri Terimini Oluşturan Deneyi Onayladı

Nakauchi ve arkadaşları domuz embriyolarını kullanarak benzer bir deneyi yapmak için başvurdular. Böyle bir araştırmanın nihai amacı, sonunda insanlara nakledilebilen organları olan hayvanlar üretmek. Ancak bazı araştırmacılar, laboratuvarda ‘organoidler’ yetiştirmenin daha güvenli ve etkili olacağını düşünüyor.

Mozzie Karşı Saldırısı

Endonezya’nın Yogyakarta şehrinde, dang hummasının yayılmasını durdurabilecek bir tekniğin büyük bir testi sonucuna ulaşacak. Araştırmacılar, dang, chikungunya ve zikaya neden olan sivrisinek kaynaklı virüslerin çoğalmasını engelleyen ve iyileştirici etkinin yayılmasını sağlayan wolbachia bakterileri taşıyan sivrisinekleri serbest bıraktılar. Endonezya, Vietnam ve Brezilya’daki daha küçük testler iyi sonuçlar vermişti.

Ekvator Ginesi’nin Bioko adasında denenmesi beklenen bir sıtma aşısı da umut verici. Ve 2020’de Dünya Sağlık Örgütü bir halk sağlığı sorunu olarak uyku hastalığını veya Afrika Tripanosomi yazisi ’ni ortadan kaldırmayı umuyor. Bu hastalık “tsetse sinekleri” tarafından taşınıyor.

2020 Bilim Etkinlikleri
Fotoğraf 3: Sivrisinekler, hastalık yaymalarını engelleyen bakterilerle enfekte oluyor.

Uygulama Basıncı

Fizikçiler, oda sıcaklığında dirençsiz elektrik ileten bir malzeme yapmayı umuyorlar Ancak şimdilik, bu süper iletken malzemeler sadece milyonlarca kilo paskal basınçta çalışıyor. 2018’de süper iletkenlik için tüm sıcaklık kayıtlarını kırmış olan lantan “süper hidritler” olarak bilinen bileşiklerin başarısının ardından, araştırmacılar 53 ° C’ye kadar sıcaklıklarda süper iletken olabilen itriyum süper hidritleri sentezlemeyi umuyorlar.

Katı Enerji

Küçük ve büyük şirketler; geleneksel güneş panellerinde kullanılan silikon kristallerden daha ucuz ve daha kolay üretilebileceği düşünülen, perovskit (kalsiyum titanattan oluşan bir kalsiyum titanyum oksit) güneş pilleri satmaya başlamayı planlıyorlar.

Tandem hücrelerinde silikon ile kıyaslandığında, perovskitler piyasadaki en verimli güneş panellerinin üretimini sağlayabilir. Enerji sektörü temmuz ayında Tokyo Olimpiyat Oyunları sırasında başka bir kilometre taşı elde edebilir.

Toyota ‘katı hal’ lityum-iyon piller kullan bir otomobilin ilk prototipi açıklaması bekleniyor. Bunlar, pilin içindeki elektrotları katı bir malzeme ile ayıran sıvının yerini alarak depolanabilecek enerji miktarını artırır. Katı elektrolit piller daha uzun ömürlüdür. Ancak daha yavaş şarj olma eğilimindedirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Can Sonkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İntegral

İntegral – Sonsuza Giden Toplam. İntegral Tarihi ve Kullanım Alanları

Yapay Zeka, Psikoterapi ile İlgili Heyecan Verici Yeni Ufuklar Açıyor!