Uzmanlar Uyardı: 2100 yılına kadar ölümcül sıcaklarla boğuşacağız

Bilim İnsanları, 2100 Yılına Kadar Milyarlarca İnsanın Ölümcül Sıcakla Karşılaşacağı Uyarısında Bulundu.

Araştırmacılar pazartesi günü, küresel ısınmayı sınırlamaya yönelik mevcut politikaların, insanlığın beşte birinden fazlasını yüzyılın sonuna kadar aşırı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sıcaklara maruz bırakacağı konusunda uyardı.

2100 yılına kadar ölümcül sıcaklarla boğuşacağız
İklim krizi gezegenimizi o kadar etkiliyor ki, 2100 yılına kadar ölümcül sıcakların sürebileceğine dair bilim insanları uyarılar yapıyor.

Bilim insanlarının bildirdiğine göre, Dünya’nın yüzey sıcaklığı 2100 yılına kadar sanayi öncesi seviyelerin 2,7 santigrat derece üzerine çıkarak iki milyardan fazla insanı (öngörülen küresel nüfusun yüzde 22’sini) türümüzün bin yıldır gelişmesine izin veren iklim konfor bölgesinin çok dışına itiyor.

Bu senaryoda ölümcül sıcaklarla karşı karşıya kalan en fazla insan sayısına sahip ülkeler Hindistan (600 milyon), Nijerya (300 milyon), Endonezya (100 milyon) ve ayrıca Filipinler ve Pakistan’dır (her biri 80 milyon).

Exeter Üniversitesi Küresel Sistemler Enstitüsü Direktörü Tim Lenton, “Bu, gezegenin yüzeyinin yaşanabilirliğinin derinden yeniden şekillendirilmesi ve potansiyel olarak insanların yaşadığı yerlerin büyük ölçekli yeniden düzenlenmesine yol açabilir.” dedi.

Küresel ısınmayı 2015 Paris iklim anlaşması hedefi olan 1,5 °C’de sınırlamak, risk altındakilerin sayısını keskin bir şekilde yarım milyarın altına düşürür; yani altmış veya yetmiş yıl sonra gezegende yaşaması muhtemel 9,5 milyar insanın yaklaşık yüzde beşi.

Bugüne kadar 1,2 °C’nin hemen altındaki ısınma, sıcak hava dalgalarının, kuraklıkların ve orman yangınlarının yoğunluğunu veya süresini, fosil yakıtların ve ormanların yakılmasından kaynaklanan karbon kirliliği olmasaydı meydana gelebilecek olanın ötesine çoktan yükseltti.

Son sekiz yıl, kayıtlardaki en sıcak yıllardı.

2100 yılına kadar ölümcül sıcaklarla boğuşacağız
2100 yılına kadar ölümcül sıcakların sürebileceğine dair bilim insanları uyarılar yapıyor.

Lenton, “Küresel ısınmanın maliyetleri genellikle finansal terimlerle ifade edilir, ancak çalışmamız iklim acil durumuyla mücadele etmemenin olağanüstü insani maliyetini vurgulamaktadır.” dedi.

“Mevcut seviyelerin üzerindeki her 0,1 °C’lik ısınma için yaklaşık 140 milyon insan daha tehlikeli ısıya maruz kalacak.”

Son Derece Önemli

Yeni bulgularda kullanılan “tehlikeli ısı” eşiği yıllık ortalama (MAT) 29 °C sıcaklıktır.

Tarih boyunca insan toplulukları iki farklı MAT civarında en yoğun olmuştur – 13 °C (ılıman bölgelerde) ve daha az ölçüde 27 °C (daha tropikal iklimlerde).

Küresel ısınma her yerde termostatı zorluyor ancak 29 °C kırmızı çizgisine zaten yakın olan bölgelerde ölümcül ısıya dönüşme riski açıkça daha yüksek.

Çalışmalar bu eşikte veya ötesinde sürdürülen yüksek sıcaklıkların daha fazla ölüm oranı düşük iş gücü üretkenliği ve mahsul veriminin yanında daha fazla çatışma ve bulaşıcı hastalık ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermiştir.

40 yıl kadar kısa bir süre önce dünya çapında yalnızca 12 milyon insan bu tür aşırılıklara maruz kalmıştır.

Çalışmaya göre bu sayı bugün beş kat arttı ve önümüzdeki yıllarda çok daha dik bir şekilde tırmanacak.

Risk insan popülasyonunun en hızlı şekilde arttığı ekvatorun iki yanında yer alan bölgelerde daha belirgindir: Tropik iklimler yüksek nem vücudun terleme yoluyla kendini soğutmasını engellediğinde daha düşük sıcaklıklarda bile ölümcül olabilir.

Aşırı nemli ısı olayları 1979’dan bu yana ikiye katlandı.

Sıcak Hava Dalgaları Dünya Çapında Yükseliyor
Sıcak Hava Dalgaları Dünya Çapında Yükseliyor! Küresel Isınmanın En Belirgin İşaretleri

Yazarlar, aşırı sıcaklığa en çok maruz kalanların çoğunluğun kişi başına en düşük karbon ayak izine sahip daha fakir ülkelerde yaşadığını söylüyor.

Dünya Bankası’na göre Avrupa Birliği’nde kişi başına yedi tondan az ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 15 tona kıyasla Hindistan her yıl kişi başına ortalama iki ton CO2 ve Nijeryalılar ise yılda yaklaşık yarım ton CO2 salmaktadır.

Hükûmetler ve şirketler tarafından henüz eyleme dönüştürülmemiş karbon kesme taahhütleri küresel sıcaklıklardaki artışı 2 °C’de (hatta bunun altında) durdurabilir ve yüz milyonlarca insanın felaket sıcaklığından kaçınmasına olanak tanır.

Ancak yazarlar mevcut politikalardan kaynaklanacak olan 2,7 °C’lik dünyadan bile daha kötü senaryoların da göz ardı edilemeyeceği konusunda uyarıyor.

Geçmiş ve devam eden emisyonlar permafrost (donmuş toprak) gibi doğal karbon depolarının salınmasını tetiklerse veya atmosferi beklenenden daha fazla ısıtırsa sıcaklıkların 19. yüzyılın ortalarındaki seviyelerin yaklaşık dört derece üzerine çıkabileceğini söylediler.

Çeviren: Barış ARICAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Roma Dönemi Kanalizasyonlarında 100 Erkek Bebek Kemikleri Bulundu

    Roma Dönemi Kanalizasyonlarında 100 Erkek Bebek Kemikleri Bulundu

    Uzaylı Eller ve Yürüyen Cesetler. İşte 5 tuhaf akıl hastalığı

    Uzaylı eller ve yürüyen cesetler. Dünyanın en tuhaf akıl hastalıkları