24 Yıl Boyunca Embriyo Olarak Dondurulan Bebek Emma Hayata Geldi

24 yıl boyunca dondurulmuş olan bir embriyo Kasım 2017’de başarıyla doğdu. Dünya’ya gelen Emma en uzun süre saklanan canlı embriyo olma özelliğini taşıyor. Emma bilim tarafından birkaç yıl içerisinde geliştirilen inanılmaz doğurganlık çözümlerinden bir tanesi.

Bundan 24 yıl önce bir embriyo potansiyel bir gelecekte doğmak için donduruldu. Kasım 2017 tarihinde şimdiye kadar dondurulmuş en uzun embriyo Tennessee’de başarıyla dünyaya geldi. Adsız bir bağışçıdan alınan embriyo, annesi TinaGibson’un doğduğu tarihten sadece 1 yıl sonra 14 Ekim 1992 tarihinde donduruldu.

24 yalında olan dondurulmuş embriyo, başlangıçta bebeğin ebeveyni olacak olan Tina ve Benjamin Gibson tarafından dahi sürpriz oldu. Ben sadece 25 yaşındayım. Bu embriyo ve ben çok iyi arkadaş olabilirdik. Şimdi 26 yaşında olan Tina CNN’e verdiği demeçte, “Ben yalnızca bir bebek istedim. Bunun bir dünya rekoru olması da umurumda değil” dedi.
24 yıldan beri donmuş halde bulunan embriyo 25 Kasım 2017 tarihinde doğdu ve bebeğe Emma ismi verildi.

Emma’nın doğmasından önce en uzun bilinen başarılı donmuş embriyo 20 yaşındaki bir donmuş embriyo idi. Dondurulmuş embriyolar kistikfibrozis rahatsızlığı olan Gibson ailesi gibi ailelerin güvenli şekilde bebek sahibi olmalarına yardımcı olacağı açıklandı. Bağışçılar tarafından bağışlanan embriyolar dondurularak çocuk sahibi olma sorunları yaşayan ailelerin, bebek sahibi olmaları sağlanacak.

Doğurganlıkla ilgili son dönemlerde ortaya çıkan çeşitli gelişmeler çocuk sahibi olmak isteyen hastalara umut veriyor. Geçen yıl yapay rahimde geliştirilen 22 haftalık kuzuların sağlıklı olarak dünyaya gelmelerinden sonra bu yıl ABD’de bir kadın uterus nakli yapılmasının ardından doğum yaptı. Tüm bu gelişmeler fütüristik tıbbi ilerlemeler gibi gözükseler de aile kurmayı ve çocuk sahibi olmayı planlayan hastalar için sevindirici gelişmeler olarak ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Grafen Ayakkabılar Koşu Potansiyelini Yükseltiyor

    Bilim Gelecekte Büyük Halk Sağlığı Krizi Çıkabileceğini Söylüyor