3500 yıl önce Hititler tarafından yağmalanmış Antik Türk kenti

Chicago Üniversitesi Doğu Enstitüsü’nden arkeologlar, 3500 yıl önce “Aslan Kral” olarak bilinen bir hükümdarın saltanatı sırasında, Hititler tarafından yağmalanmış yanmış antik Türk kenti kalıntıları ortaya çıkardı.

Türkiye ’nin Toros Dağları ’nda yer alan Sam’al antik kenti, Mezopotamya ve Akdeniz arasındaki bir ticaret yolu üzerine yerleşmiş bir krallıktı.

3500 yıl önce Hititler tarafından yağmalanmış Antik Türk kenti

Ayrıca, uygarlığının büyümesi ve gelişmesi sırasında 30 yıl boyunca hüküm süren Hitit İmparatorluğu ’nun kurucusu I. Hattuşili için de önemli bir hedef olmuştur. I. Hattuşili kendisini aslanlarla da ilişkilendirdi ve akademisyenler tarafından “Aslan Kral” takma adı verildi.

Chicago Üniversitesi Basın Dergisi’ne göre:

I. Hattuşili, milattan önce on yedinci yüzyılın ikinci yarısında Hattuşa kentinde krallığını kurdu, orta kronolojiye göre 1650.  Labarna ismi ile doğdu, “Hattuşa’nın Adamı” anlamına gelen Ḫattuşili taht adını aldı ve siyasetin dışındaki ve kültürel bir gelişmenin olmadığı Hittite Krallığı’nı inşa etmeye devam etti. I. Hattuşili ’nin saltanatında, çivi yazısıyla yazı kabul edildi. Ayrıca Hitit Hukuk Kanunu ’nun ilk kopyası bir kile işlenmişti.

Onun saltanatı, saltanatından gelen metinlerde aslanı krallığının bir sembolü olarak kullanması ve diğer nedenlerden dolayı ilgi çekicidir.

Hitit krallarına uygulanan tek benzetme bu aslan benzetmesidir ve bu aslan I. Hattuşili ’nin gözlemlenen en gözde sembolüdür. Onun va kayinamelerinde, I. Hattuşili kendisinden güçlü bir askeri lider benzetmesi ile söz etmiştir. “

3500 yıl önce Hititler tarafından yağmalanmış Antik Türk kenti

Doğrusunu söylemek gerekirse, saltanatının en az altı yılının ayrıntılarını veren bir çiviyazısı tableti üzerinde bulunan böyle bir övünme, I. Hattuşili ’nin fethettiği şehirlerle övünmesi, nüfuzunu artırmak içindir.

“Ceyhan Nehri’ni aştım ve Hassuwa ’yı bir aslanın pençeleriyle yaptığı gibi devirdim. Vurduğumda, onu toprağın üzerine taşıdım ve tüm mal varlığı Hattuşa’nın oldu. Ve sonra, bir aslan gibi Habbu’yu koyda tuttum ve Zippasna’yı ve tanrılarını yok ettim. Ve onları Arinna’nın Güneş Tanrıçasına götürdüm. “

Bundan dolayı, arkeoloji ekibi Sam’al bölgesinde yanmış kalıntıları keşfettiğinde, kimin sorumlu olduğunu biliyorlardı.

Antik Türk kenti Olağanüstü Bir Keşif

Chicago Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri profesörü David  Schloen, UChicago News’a yaptığı açıklamada, “Tanınmış bir Hitit kralı olan I. Hattuşili ’nin yaptığını söylemeye hazırız.” dedi.

“Oldukça şanslı bir keşif. Her arkeolog sağlam bir yıkım katmanı bulmayı umuyor.”

Ama onlar bu birkaç öğeden daha fazlasını buldu. Çömlek ve muhtemelen Hititler işgal ettiği zaman bırakılmış, bırakıldığı yerde binlerce yıldır örselenmeden duran bir hançer de buna dahil.

Schloen “Çömlek hâlâ milattan önce 1650 yılında mukimlerin bıraktığı binada duruyor.” dedi. “Çok değerli kültürel bilgisi olan tipik bir gün olabilir.”

Aslında, bazı gemilerin alkol veya yağ gibi yanıcı sıvılar içermesi gerekir, çünkü bazı bölgelerde yangın daha sıcak yanmıştır.

3500 yıl önce Hititler tarafından yağmalanmış Antik Türk kenti

Schloen “Yangının şiddetli olduğu söylenebilir.” dedi. Mesela; birkaç depolama çömleği etrafındaki enkazı, yağ veya şarap gibi yanıcı materyaller içeriyormuş gibi yakmıştı. Başka bir odada, sahibinin bin yıl önce düşürdüğü yerde bir hançer duruyordu.

Sonunda, çoğu imparatorluk gibi onlar da bir sınıra ulaştılar. Hititler, güçlü bir Mısır imparatorluğuna karşı geldiler ve I. Hattuşili daha ileriye gidemedi.

Schloen “Onlar büyüdükçe, o zamanın diğer süper gücüne tosladılar –Mısır- ,” dedi. Sam’al şehri milattan önce 609’da Asurluların kontrolü altında terk edilmek için, tekrar yükselecekti.

O zamana kadar Hitit İmparatorluğu çoktan çökmüştü.

İmparatorluklar arası daimi ileri geriye rağmen, kalıntılar eserler gibi sağlam kaldı. Böylelikle, araştırmacılar çok şey öğrenme fırsatına sahip oldu. Üniversitenin onyıllar içerisinde özenle birleştirdiği, takımlara olayları bağlamaya yardımcı olan parçalara ayrılmış sözlüğün dili, Hitit dilidir.

3500 yıl önce Hititler tarafından yağmalanmış Antik Türk kenti

Schloen “Gerçekten değerli olan, tüm bunları açıklamak için kültürel içeriğe sahip olmak.” dedi. “Bu entelektüel dayanak, bir bölgeyi kazmamıza ve bu imparatorlukların ekonomik ve kültürel etkilerinin bu şehrin mukimleri üzerinde ne olduğunu anlamaya çalışmak için yeterli anlatıya sahip olmamıza izin veriyor.”

“Dünyada, yeni nesil arkeologların eğitim alanı olan bu tür önemli, büyük çaplı ve devamlı saha projeleriyle ilgilenen çok az üniversite var.” diye de ekledi Schloen.

“Bir kütüphanede oturarak arkeolojiyi öğrenemezsin, onu sahada öğrenirsin, bu da kaynakları ve gerçek bir kurumsal bağlılığı gerektirir. Ve bu projeyi destekledikleri için sponsorlarımıza minnettarız.”

I. Hattuşili saltanatı sırasında, Hitit İmparatorluğunu hatırı sayılır derecede şiddetli bir nüfuza dönüştürdü ve diğer birçok şehir gibi Sam’al, onun etki alanında olacak kadar talihsizdi. Ve şuan her ikisi de keşfetmemiz için antik tarih olarak kaldı. Böylelikle kendimiz ve yaşadığımız dünya hakkında daha fazlasını öğrenmek için geçmişi öğrenebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Kaynak: https://www.ancient-code.com/archaeologists-uncover-burned-ruins-of-ancient-turkish-city-sacked-by-the-hittites-3500-years-ago

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. bu eski şehirlerin hiçbirinin türklerle alakasi yok.1071den önce türkler anadolu ve önasyaya gelmemişler.bunu bir propaganda ve beyinleri yikama araci olarak surekli turk şehri deyip ıcerikte hic turklerden bahsetmeyerek yapiyorsun.bilim de bile bu tarz hareketler hiç hoş deģil

İlk Elektrikli Uçakla Çevreci Havacılığın Kapıları Aralanıyor

19 yaşındaki Hacker, 10 ülkede 20'den fazla Tesla aracını ele geçirdi

19 yaşındaki Hacker, 10 ülkede 20’den fazla Tesla aracını ele geçirdi