350’den Fazla Fil Ölmüştü! Nihayet Fillerin Ölüm Nedeni Belli Oldu!

Üzücü toplu fil ölümleri haberi 2020’de iki ayda toplamda 350’den fazla fil ölüsünün bulunmasıyla Botswana’dan geldi. Fillerden bazıları ani bir düşme olduğu izlenimini uyandıran yüz üstü halde bulundular. Cesetlerin çoğu Okavango Deltasının kuzey kesimlerinde bulunan filler için korunmuş bir alan ve inceleme yeri olan NG11 adlı yerde tespit edildi.

Namibia yakınlarında benzer ölüm vakaları tespit edilmedi. Botswana 135 binden fazla sayısıyla dünyanın en geniş fil nüfusuna sahip ülkedir. Fakat bu ihtişamlı canlıların sayısı tüm dünyada azalıyor.

İlginizi çekebilir: Filleri Neden Korumamız Gerektiğini Açıklayacak 10 Sebep

Ölü bir Botsvana filinin havadan görünümü. Fotoğraf: National Park Rescue

Zimbabwe’de kaçak avcıların filleri avlamak için siyanür kullanıldığı bilinmesine rağmen, bu olayda kaçak avcılar tarafından öldürüldüklerine dair hipotez çürütüldü.. Çünkü filler dişlerine dokunulmamış halde bulundular. Ayrıca sırtlan, aslan ve akbaba gibi leşçillerin fillerden kalan cesetleri yedikten sonra ölü bulunmadıkları belirtildi.

Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda; Yaban hayatı departmanının yaptığı açıklamada, Botsvana’nın ünlü Okavango Deltası’nda gizemli bir şekilde ölen yüzlerce filin siyanobakteri zehirlenmesine yenik düştüğünü açıkladı. (Siyanobakteriler veya mavi-yeşil algler (Cyanobacteria), enerjilerini fotosentez yolu ile elde eden bir bakteri dalıdır.)

Botsvana’da ölü bulunan fillerin havadan görünüşleri Fotoğraf: National Park Rescue

Siyanobakterilerin neden olduğu fillerin zehirlenmeleri, su kaynaklarından ve atık sularla gelen besin elementlerinden oluşabilir. Bu bakteriler, durgun suda doğal olarak da oluşabilen ve mavi-yeşil alg olarak bilinen büyük çiçeklere dönüşebilen zehirli bakterilerdir.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin bu olayları daha olası hale getirebileceği konusunda uyarıyorlar.

İlginizi çekebilir: Yaklaşık Bir Milyon Kral Penguen İz Bırakmadan Kayboldu

Kaçak fil avcılığında ani bir yükseliş

Fillerin zehirlenmeden ölmelerinin yanı sıra, son dönemlere kadar Botswana bu tür hassas hayvanlar için en güvenli ülkelerden biriydi. Fakat 2019’da bilim insanları kaçak fil avcılığında ani bir yükseliş olduğunu belirttiler.

Botsvana ölü bir filin havadan görünümü. Fotoğraf: National Park Rescue

Kaçak avcıların dışındaki bu olay, kuraklıkla herhangi bir bağlantısı olmadan çok sayıda filin bir olayda ölmesiyle eşi benzeri olmayan bir vaka olarak nitelendiriliyor.

Bu kadar çok hayvanın ölmesi üzücü fakat bu durum aynı zamanda halk sağlığını da tehdit edebilir.

Hatice Kübra Nakir

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Kuantum Fiziği

Kuantum Fiziğindeki Son Gelişmeler Bizi Işınlanmaya Daha da Yaklaştırdı

Milyarlarca Kar Yengecinin Kaybolmasına Ne Sebep Oldu?

Milyarlarca Kar Yengecinin Kaybolmasına Ne Sebep Oldu?