4.6 Milyar Yaşında Olan Meteor Parçası Bulundu

Gezegenlerin nasıl oluştuğu, evrenin nasıl işlediği hakkındaki gizem bilim insanlarının her zaman ilgisini çekmiş ve sürekli araştırma konusu olmuştur. 2016 yılında bir göktaşı satıcısı tarafından satılan ve NWA 11119 olarak adlandırılan olağanüstü beyzbol büyüklüğündeki uzay kayağı, satın alan kişi tarafından New Mexico Üniversitesi’nde gezegen jeoloğu olan Carl Agee’ye gönderildi.

Yaklaşık 2 yıldır yapılan çalışmalar sonucu bu taşın, 4.6 milyar yaşında olduğu ve nesnenin dünya dışından geldiği anlaşıldı. Araştırmacılardan Poorna Srinivasan, nesnenin ilk olarak dünyadaki bir kaya parçalarından birisi olduğunu zannetti. Srinivasan “Bu taşın bir meteor olduğunu düşünmedik. Dünyadan olduğunu düşündük. Ancak daha yakından incelendikten sonra bu taşın uzaydan geldiğini anladık.” dedi. Nesnenin dış yapısının volkanik arazideki kayaçlarla benzerlik göstermesi nedeniyle araştırmacılar nesnenin dünyaya ait olduğunu düşündü. NWA 11119’un 4.6 milyar yaşında olduğu tespit edildi.

NWA 11119, şimdiye kadar keşfedilen en eski meteorlardan birisi oldu. Araştırmacılar taş parçasının, dünyanın kabuğunun nasıl oluştuğuna dair birkaç ipucu vermesini umuyor. Çalışmalarına devam eden Poorna Srinivasan ”Taşı incelemeye devam edeceğiz. Ancak tek bir nesneden koskoca bir olayı anlayamayız.” dedi.
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kanser Teşhisinde Yeni Yöntem

Yeterli Egzersiz Kanser Riskini Azaltıyor!