40.000 yıl önce dünya üzerinde kullanılmış bir takım geometrik işaretler keşfedildi

2007 yılında Paleontropolojist ve Kaya Sanatları araştırmacısı Genevieve von Petzinger Taş Devri boyunca kullanılmış ve bugünden 40.000 yıl öncesine ait mağara ve diğer alanlarda bulunan geometrik işaretleri araştırmaya başlamaya karar verdi. Çoğu insan tanıdık hayvan petrogliflerine (taşa kazınmış yazı veya şekiller) yabancı değil.

Ancak, her ne kadar çok olsalar da, bunların yanındaki sembollere ait çok az şey bilinmektedir. Dünyanın tamamını dolaştıktan sonra, Von Petzinger gezegenin hemen yer yerinde alanlarda (kazı alanlarında) görülen bir grup sembolu belgelendirme şansına sahip oldu. Bulguları 3.000 yıl önce Antik Sümerin ilk yazılı dillerinden çok daha eskilere uzanan ortak bir iletişim sistemini işaret etmektedir.

“Komik olan şey, çoğu sahada geometrik işaretlerin sayısı hayvan ve insan şekillerinin sayısından fazla.” dedi Genevieve von Petzinger “Ancak, 2007 yılında bu araştırmaya başladığımda, ne ne kadar farklı şekil bulunduğuna ilişkin belirleyici nitelikte bir liste vardı, ne de zaman ve uzay boyunca aynılarının görülüp görülmediğine ilişkin güçlü bir his vardı.”

Geometrik işaretler

Paleoantropolojist Genevieve von Petzinger Buz Çağı Avrupasında kaya sanatı (kazı) sahalarında tespit edilen bilindik tüm geometrik işaretlerin bir veritabanını derlemeye başladı. Bazı lokasyonlarda şüpheli bilgilerin bulunduğunu ve mevzu bahis bu bilgilerden bazılarının üzerinde yarım yüzyıldır ya da daha uzun süredir hiç çalışılmamış olduğunu fark etti. Kocası Dillon ile birlikte daha az araştırmalara konu olmuş olan, Fransa, İspanya, Portekiz ve Sicilya ‘daki sahaları kendilerine hedef belirlemeye karar verdiler. Yeni geometrik işaretler barındıran bir define buldular.

Ve Petzinger şu açıklamada bulundu: “Ziyaret ettiğimiz sahaların yüzde yetmiş beşinde henüz belgelenmemiş geometrik işaretler bulduk.”

Çift mağara sistemleri mevzusuna derinlemesine girişip bazı yerlerde yeryüzünden bir mil kadar derin olacak biçimde duvarlara çizilmiş / kazınmış sembollerle karşılaştılar. Sonrasında Petzinger, aralarında Kuzey Amerikanın da bulunduğu yerlerdeki diğer sahaları ziyaret etti. Gittikçe büyüyen bir sembol veri tabanıyla kuşanmış araştırmacılar bazı inanılmaz benzerlikleri görmeye başladılar.

“Az miktardaki aykırılıkların dışında, sadece 32 adet geometrik işaret bulunmaktadır. Bütün Avrupa kıtasında ve 30.000  yıllık zaman diliminde sadece 32 işaret. Bu gerçekten de çok küçük bir rakam” şeklinde açıklamada bulundu. “O halde şimdi, konumuz olan çizimler ve dekorasyonlar rastgele karalama çizimlerden oluşsaydı daha fazla çeşit görmemiz gerekirdi; ancak, bulduklarımız zaman ve uzay boyunca birbirini tekrar etmiş aynı şeylerden ibaret.”

Kendini Tekrar Eden Çizimler

Taş Devrinden kalan eski eserler üzerinde yer alan semboller ayrıca dünyanın diğer bölgelerindeki mağaralarda da bulunmuştur.

Aralarındaki benzerlikler bu işaretlerin rastgele karalamalardan çok daha fazlası olduklarını ortaya koymaktadır. 

40.000 yıl önce dünya üzerinde kullanılmış bir takım geometrik işaretler keşfedildi

İlk olarak Afrikada geliştirilmiş ve akabinde Twitter kanalıyla tüm dünya geneline yayılmış olması muhtemel bir ön-yazı sistemi

Araştırmacılar işaretlerin yüzde 65 ‘inin binlerce yıldır kullanılmakta olduğunu keşfettiler.  İşaretlerden bazıları geniş yayılım göstermeksizin lokal kullanımda kalırken bazıları ise Endonezya ‘dan Avustralya ‘ya dünyanın her yerinde kullanıldı. Söz konusu bu işaretler, görünüşe bakılırsa, herkes tarafından kabul edilen, kültürlerin tanıdığı anlamlara sahipler.

Her şeyin ilk başlangıç yeri Afrika olduğu yönünde

“Öyle gözükmeye başlıyor ki, bu keşif her şeyin ilk başlangıç yerinin Afrika olduğu yönünde ilerlemekte” dedi Von Petzinger. Geometrik şekiller konuşulan dilin yazılı betimlemeleri değiller, ancak insanların etraflarında gördükleri şeylerin şekil verilmiş özet betimlemeleridirler.

“Eğer herkes tarafından kabul edilen,  kültürler tarafından tanınan spesifik geometrik şekillerden bahsediyorsak, o halde dünyanın en eski grafik iletişim sistemlerinden bir tanesine bakmamız daha iyi olacaktır.” dedi VonPetzinger.

Buz Devri Avrupa’sının Geometrik İşaretleri
Genevievevon Petzinger tarafından bulunan Semboller

Bu ilk betimlemeler daha sonralardan gelişmiş olan özetlendirilmiş yazı dilinin ilk esinlenmeleri olabilir. Petzinger söz konusu ilk betimlemelerin bugünün emojileri gibi olduklarını düşünmektedir 😀 😁 ☺️ 🙂 🤗

“Eğer bu konu hakkında düşünecek olursanız, bu [geometrik işaretler] (bugünlerde kullandığımız) emojilerin büyük büyük büyük büyük dedeleri gibiler. Kendilerine yüklenmiş koca anlamları olan basit ve küçük karakterler” dedi. “Ancak, bu şekilleri deşifre edebilmek adına söz konusu kültürel grubun bir parçası olmalısınız. Kodu bilmeniz gerekmektedir.”

Araştırmacılar ortak sembolleri bulmuş ve anlamlarını tercüme etmeye çalışıyorlar

Şimdilerde araştırmacılar ortak sembolleri bulmuş durumdalar ve ne anlama geldiklerini tercüme etmeye çalışıyorlar. Fransa ‘da bir  bir mezarlık  sahasında bulunan 16.000 yıllık bir gerdanlık gibi objeler şifreleri çözmemize yardımcı olabilirler. Bu durumda, bahsettiğimiz gerdanlık üzerinde 45 farklı işaret bulunmaktadır (Lütfen aşağıya bakınız).

Youtube ‘da, antik gerdanlıkla Genevievevon Petzinger

Daha fazlası için Genevieve von Petzinger tarafından kaleme alınmış “İlk İşaretler: Dünyanın En Eski Sembollerinin Gizeminin Gün Yüzüne Çıkarılması” (The First Signs: Unlocking the Mysteries of the World’s Oldest Symbols) isimli kitaba bakabilirsiniz.

40.000 yıl öncesine dayanan antik geometrik sembollerin dünyanın her yerinde görülüyor olduğunu bilmek heyecan verici bir husus; gene de, bazı uzmanlar antik insanların sembol işaretleri ilk defa 500.000 yıl önce ortaya çıkarmış olduğunu iddia etmektedir.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Çeviri: SELİM TEPE

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Gelecek Ay, Ay'a Vuracak Roket Spacex'e Ait Değil !

    Gelecek Ay, Ay’a Çarpacak Roket Spacex’e Ait Değil !

    Alexander Graham Bell: Telefonun Babası Hakkında 5 Gerçek

    Alexander Graham Bell: Telefonun Babası Hakkında 5 Gerçek