40 Bin Yıldır Kapalı Tutulan Mağara Neanderteller’in Saklanma Yeri Olabilir

40 bin yıldır kumlar tarafından kapatılmış olan bir mağara odası, Cebelitarık Vanguard mağarasında keşfedildi – bu keşif bize, o bölgede yaşamış olan Neandertaller hakkında daha fazla şey ortaya çıkarabilir.

Cebelitarık Ulusal Müzesi müdürü Clive Finlayson, Live Science’a verdiği bildiride: “Odayı mühürleyen kumun 40 bin yaşında olduğu ve bu odanın daha yaşlı olduğunu göz önüne aldığımızda, yaklaşık 200 bin ila 40 bin yıl önce Avrasya’daki mağarada yaşamını sürdüren büyük olasılıkla Neandertallerdi” dedi.

Finlayson ekibi geçen ay mağarayı araştırırken, oyuk bölgeyi keşfettiler. Oradan tırmandıktan sonra, oda tavanının ürkütücü buz sarkıtlarıyla beraber 13 metre olduğunu buldular.

Arkeologlar bir açıklamada, mağara odasının yüzeyi boyunca, vaşak, sırtlan ve kızıl akbaba kalıntılarıyla beraber, yüksek ihtimalle bir neandertal tarafından taşınmış, büyük bir deniz salyangoz kalıntısı bulduklarını söylediler.

Araştırmacılar kazmaya başladıklarında ne bulacaklarını görmek için sabırsızlanıyorlar. Finlayson takımının bir ihtimal Neandertal mezarlarının bulma şansı olduğunu söylüyor.

”Sırtlanlar tarafından mağaraya getirildiğinden şüpheleniyoruz.”

”Odaya yakın bir bölgede sırtlanlarla ilişkili 4 yaşındaki bir neandertalin süt dişini bulduk ve çocuğun (büyük ihtimalle ölü olarak) sırtlanlar tarafından mağaraya getirildiğinden  şüpheleniyoruz ”dedi.

Araştırmacılar, erken Neandertal sanat eseri olabilecek bir oyma da dahil olmak üzere, Gorham’ın Mağara Kompleksi olarak adlandırılan mağara sisteminde Neandertallerin varlığına dair birçok kanıt keşfettiler.

Live science’a göre sonuçlar, bu mağara sisteminde yok olmuş atalarımız fokları kesmiş, süsleme için avlanılmış kuş tüylerini giymiş ve alet kullandığını göstermiştir.

Bilim adamları, bu mağara sisteminin 40 bin yıl kadar önce yaşadıkları en son yerlerden biri olabileceğini tahmin ediyor.

Deniz KANDAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mozart Dinlemek Epilepsi Hastalarını Sakinleştiriyor

Günümüzde Konuşulan 8 Antik Dil