4300 ⁰C’lik Aşırı Sıcak Ötegezegenin Atmosferi Gözümüzün Önünde Eriyor!

4300 ⁰C’lik En Sıcak Ötegezegenin Atmosferi Gözümüzün Önünde Eriyor. Jüpiter ’in üç katı büyüklüğünde ve aşırı sıcak olması nedeniyle Sıcak Jüpiter olarak da adlandırılan KELT-9b, yörüngesini Güneş’in o kadar yakınına sokar ki, 1 yılı sadece 1,5 Dünya günü sürer. Eğer Yıldızlararası seyahat planlarınız varsa bu gezegenden kaçının.

Çünkü seyahatinizin kısa sürmesi anında sizi öldürecektir de. Bu ötegezegenin yüzey sıcaklığının 4300 ⁰C olması onu diğer ötegezenler arasında en sıcağı konumuna getiriyor. İlgili makale: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

4300 ⁰C’lik Aşırı Sıcak Ötegezegenin Atmosferi Gözümüzün Önünde Eriyor!

KELT-9b gelgitle kitlendiği için (Yani ‘’Gün’’ yüzü daima güneşe bakarken diğer taraf da ebediyen karanlık durumunda) ekip iki taraf arasında dikkate değer farklılıklar gördü. Bilgisayar modellemeleri kullanan araştırmacılar, dramatik bir çevrimle sonuçlanan atom yapım ve yıkımın, gezegenin iki yarısında gaz ve ısı olarak çevrildiğini belirledi.

Kıyamet iklimi

Gün tarafında Güneş’in ısısı o kadar yoğun ki, Gece tarafında sıcaklık 2300 ⁰C olmasına rağmen, Gün tarafında parçalara ayrılan Hidrojen atomları için yine de daha serin (Yüksek enerjiden düşük enerjiye geçiş) ve Hidrojen atomları yeniden birleşiyordu.

4300 ⁰C’lik Aşırı Sıcak Ötegezegenin Atmosferi Gözümüzün Önünde Eriyor!

Fakat en sonunda bu moleküller p∂rçaIandıkları Gün tarafına tekrar çekiliyordu. (Çevrim)
Aslında bu olay, Evrende bilinen en sıcak gezegen için Kıyamet iklimi niteliğinde. Bununla birlikte özellikle de diğer tarafa nispeten gece tarafı gizemini hâlâ koruyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Burak AKTEPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Grip virüsünün en iyi arkadaşı: Düşük nem

Finansal Açıdan Acınacak İnsanların 6 Alışkanlığı…