4 Metrelik Timsah Boynundaki Motosiklet Lastiğinden 6 Yıl Sonra Kurtuldu!

Endonezya adalarından birinde 4 m uzunluğundaki timsah, en az 6 yıldır boynuna sıkışmış ve muhtemelen zarar veren motorsiklet lastiğinden sonunda kurtarıldı. Kendi el yapımı tuzağıyla dev hayvanı yakalayan yerli bir adam, lastik kolyeyi çıkarmayı başardı.

Fazlasıyla uzun boydaki timsah Sulawesi adasında Palu şehrinin yakınlarındaki bir nehirde yaşıyor ve yerlilerce ‘tekerlek kolyeli timsah’ anlamına gelen “buaya kalung ban” olarak biliniyor.

İnsanlar timsahı ilk olarak 2016’da fark ettiklerinden beri, yerel çevreciler hayvanı yakalamak ve lastiği çıkarmak için iki girişimde bulundular ama başarısız oldular.

ABC News’e göre Avustralya’dan profesyonel timsah eğitmenleri de yakalaması zor sürüngeni yakalamak için Endonezya’ya uçtular, ancak elleri boş döndüler.

7 Şubat’ta, 35 yaşında Tili isimli bir yerli, sonunda canlı tavuk ve ördeklerin yem olarak kullanıldığı kütüğe bağlı ipten oluşan derme çatma bir tuzakla timsahı yakalamayı başardı. Reuters’e göre Tili, son üç haftadır timsahı takip ediyordu ve iki kez denedikten sonra hayvanı yakalayabildi.

Tili, Reuters’a “Birçok insan bana şüpheyle yaklaştı ve ciddi olmadığımı düşündü. Buradaki insanlardan yardım istiyordum ama korktular” diye belirtti.

Tili, timsahı yakalayıp kıyıya sürükledikten sonra, itfaiyeciler de dahil olmak üzere büyük bir yerli grup, hayvanın pullu boynundan lastiğin kesilmesini izlemek ve yardımcı olmak için toplandı. Özgürlüğüne kavuşan timsah tekrar nehre bırakıldı. Kurtarılma anının videosu RTE News tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Ocak 2020’de yerel bir  doğa koruma grubu, timsahı yakalayıp serbest bırakılmasına yardımcı olabileceklere ödül vereceklerini bildirmişti. Ancak Tili, bunu para için yapmadığını ifade ediyor. Reuters’e konuşan Tili, “Hayvanların incindiğini görmeye dayanamıyorum. Korkutucu olsalar bile yardım edeceğim.” dedi.

Çeviri-Hilal Yanıkel

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Elon Musk’ın Şirketi Neuralink, Maymunlara İşkence Etmekle Suçlanıyor!

    Elon Musk’ın Şirketi Neuralink, Maymunlara İşkence Etmekle Suçlanıyor!

    Hayvanlar Yön Bulmak İçin Doğayı Nasıl Kullanıyor?