50 Bilgide İnsan Beyni-Bölüm 2

Yaklaşık 5 ay önce ilk bölümüyle sizlerle olan Üç Soru Üç Cevap serimizin 23. bölümü özel bir konuğu ağırlayacak. Hayatımızın temel dayanağı olan beynimiz hakkında 50 bilgiyi sizler için derledim. İki bölümden oluşacak olan serimizin ilk kısmı 25; ikinci kısmı 25 bilgiyi içerecek. Geçtiğimiz gün ilk parçayı sizlere sunmuştuk; serinin son parçasında ise beynimizle ilgili 25 şaşırtıcı bilgi sizlerle. Keyifli okumalar.
1-Beynimizin olaylara olan dikkat süresi git gide azalıyor. 2000 yılında 12 saniye olan bu süre, şu anda 8 saniye. Akvaryum balıklarının olaylara gösterdiği dikkat süresinin 9 saniye olduğunu düşünürsek; ilgi odağımızı değiştirme zamanı.
2-Beyin hücrelerimiz, açlıkla başa çıkmak için yedek enerji kaynağı bulundurur. Az yağlı ve düşük kalorili bir diyet sürekli yapılırsa hücreler, yavaş yavaş ölür.
3-Kronik stres, beyninizin erken yaşlanmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.
4-Beyin üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki beynin serebellum kısmı kendimizi gıdıklamamızı engeller. Böylece beklendik ve beklenmedik olaylar arasında ayrım yapabiliriz.
5-Gece uykusu beyin için en ideal uykudur. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağların geliştirilmesini sağlar. Bu sayede beyin gündüz öğrendiklerini gece kayda geçirir.
6-Ne zaman beyinden geçmişteki bir şeyi hatırlaması istense birçok yeni bağlantı kurması gerekir. İstenen bilgi ne kadar eskiyse, o kadar fazla bağlantı gerekir.
7-Herhangi bir kişinin ruh halini, kızgın mı, üzüntülü mü, öfkeli mi olup olmadığını sadece yüzüne bakarak anlayabilirsiniz. Birinin ruh halini sadece yüzüne bakarak algılamanızı sağlayan beyninizdeki “amigdala” adlı küçük bölgedir.
8-Aşırı alkol tükettiğiniz geceye dair bir şeyler hatırlamamanız çok doğaldır. Çünkü beyin, alkol tüketimi sırasında hatıralar oluşturulmasını engeller.
9-Beynin dokusu aynı bir süzme peynir gibi çok yumuşak ve kırılgandır.
10-Araştırmalar hüzünlü müzik çalınan yerlerde, insanların hissettikleri acıyı hafifletmek için daha fazla alışveriş yaptıklarını ortaya koymuştur. Bunun nedeni olarak beynimizin tepki reaksiyonları gösterilmiştir.
11-Beyinde acı reseptörü yoktur, bu nedenle beynimiz acıyı hissetmez.
12-Evde yaşanan şiddetli kavgaların küçük çocukların beynine yaptığı etkiyle, çatışmaların askerlerin beynine yaptığı etki aynıdır.
13-Apple menşeli ürün kullanan insanların; android ürünlerini kullanan insanlara göre daha farklı beyin reaksiyonları olur. Bunun nedeni olarak Apple ürünlerinin dini simgeleri etkilemesidir..
14-Beynimizdeki nöronların büyüklüğü 4-100 mikron (milimetrenin binde biri) arasında değişiyor.

15-Oldukça küçük boyutlara sahip olmalarına rağmen, günümüz bilimi tek bir nöron üzerinde ölçüm yapabiliyor. Beyne mikroelektrotların yerleştirildiği bu işlem ‘tek-ünite-kaydı’ ismi ile biliniyor.

16-Yaşayan insan beyninin rengi daha pembemsi ve bilim adamlarına göre canlı beyin tofu peyniri kıvamında.

17-Beynin yüzde 60’lık kısmını oluşturan ak madde, elektriksel mesajların iletilme hızını arttıran miyelin (sinir iplikciği yağı) maddesinden dolayı ‘ak’ olarak isimlendirilmiş.

18-Meditasyon yapmak beyinde bulunan kırışıklıkları arttırıyor. Yıllar süren bir meditasyon sonucunda, odaklanma ve duygu kontrolü gibi yeteneklerinizi geliştiren gri miktarını arttırabilirsiniz.
19-Probiyotik bakteriler beyninizin nörokimyasını değiştirmenize yardım edebilir.

20-İnsan beyni karmaşık görüntüleri tarayabilir ve işleyebilir. İşin ilginç tarafı, MIT tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre karmaşık görüntülerin işlenmesi yalnızca 13 milisaniye kadar sürüyor.

21-Günlük hayatta verdiğimiz kararların yüzde 95’i bilinçaltının kontrolünde alınır.
22-Bir müzik enstrümanı çalmak, beyninizin görsel, işitsel ve motor kortekslerinin aynı anda çalışmasına neden oluyor. Bir enstrüman çalarken sol lobun dilsel ve matematiksel yeteneklerini, sağ lobun yaratıcılık yetenekleriyle buluştururuz.

23-İnsan beyninin yalan söylemek konusunda çok kötü olduğu düşünülüyor. Yakın gelecekte, bir beyin taraması ile insanların suçlu olup olmadığının anlaşılabilineceği tahmin ediliyor.

24-Parçacıkların içeri girmesini engelleyen kan-beyin bariyeri beynimizi yaralanmalara ve hastalıklara karşı koruyor fakat aynı zamanda nörolojik hastalıkların tedavisini oldukça zor hale getiriyor.

25-Kendi hafızasına güvenen insanlarda beyin IQ’su diğer kişilere göre 16 puan daha yüksek.
İki gün süren 50 Bilgide İnsan Beyni serimizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim. Üç Soru Üç Cevap, önümüzdeki haftalarda ilginç konuları aynı konsept ile ele almaya devam edecek. Yorum, görüş ve eleştirilerinizi gönderinin altına lütfen yazın. Beyinsizler’i takipte kalmaya devam edin.
Yazar/Editör: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)
Kaynaklar: https://bebrainfit.com/human-brain-facts/ , https://www.rd.com/health/wellness/brain-facts/ , http://discovermagazine.com/2007/aug/unsolved-brain-mysteries

50 Bilgide İnsan Beyni – Bölüm 1

Zihin mi beyni kontrol eder beyin mi zihni? Plasebo Nedir?