50 yıl önce dondurulan koç spermleri başarılı bir şekilde döllendi

1968’den bu yana Sidney’deki bir laboratuvarda saklanan meninin buzları çözüldü ve sadece 12 ay boyunca dondurulmuş spermlerinki kadar yüksek canlı doğum oranıyla sonuçlanan, 34 Merinos koyununu döllemek için başarıyla kullanıldı.

Sidney Üniversitesi Ziraat Enstitüsü Yaşam ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nden Doçent Simon de Graaf, “Bu açık bir şekilde spermin uzun süreli dondurularak depolanmasının canlılığını göstermektedir. Sonuçlar sıvı azottaki 50 yıllık dondurulmuş depolamaya rağmen verimliliğin korunduğunu göstermektedir” dedi.

Doçent Simon de Graaf “Kuzular geçen yüzyılın ortalarındaki Merinos koyunlarda görülen, cilt yüzey alanını ve yün verimlerini en üst düzeye çıkarmak için seçilmiş bir özellik olan vücut kırışıklıklarına sahip. Merinos cinsi koyun, o zamandan beri kıvrımlar koyun kırpmada ve sinek üşüşmesinde zorluklara yol açtığı için tercih edilmez oldu.”dedi.

Doçent Doktor Simon de Graaf ve Dr Jessica Rickard

Bu projedeki meslektaşı Dr Jessica Rickard, “Bunun, dünyadaki herhangi bir türün saklanan en eski spermleri olduğuna ve kesinlikle yavrular üretmek için kullanılan en eski sperm olduğuna inanıyoruz” dedi. Doçent de Graaf en çok ilgisini çekenin henüz yayınlanmamış olan bulguların, üreme biyolojisi ve genetik yönler olduğunu söyledi. “Artık yün endüstrisinin 50 yıllık seçici üreme dönemindeki genetik ilerlemesine bakabiliriz.

O zamanlardan beri daha iyi ve daha verimli koyunlar üretmeye çalışıyoruz” dedi. “Bu bize kıyaslama ve karşılaştırma için bir kaynak veriyor.” Dr. Rickard, Sydney Ziraat Enstitüsü’nde doktora sonrası McCaughey Araştırma Görevlisidir. Hayvan Üreme Grubu’ndaki çalışmaları ile Sydney Üniversitesi’ndeki veterinerlik ve biyolojik bilimlerde güçlü hayvan üreme araştırma geleneğini sürdürmektedir.

Koyun spermleriı (Resim: Sidney Üniversitesi)

Rickard, saklanan spermin suni döllenme için uygun olup olmadığını belirlemek için orijinal çalışmayı yaptı. Bu, (-196) derecede büyük sıvı azot kaplarında küçük topaklar halinde depolanan spermin çözülmesini içerir. O ve arkadaşları, 50 yaşındaki spermin hareketliliğini, hızını, canlılığını ve DNA bütünlüğünü belirlemek için sperm kalitesi üzerinde in vitro (İn vitro, sıklıkla biyoloji ve tıp alanlarında kullanılan ve “laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda” manası taşıyan bir terimdir.

Örneğin, yapay ortamda hazırlanmış doku örnekleri ya da bakteri ekinleri üzerinde denenen herhangi bir ilacın etkisi “in vitro” olarak çalışılmış olur.) testler yaptılar. Dr. Rickard, “Bu sonuç için şaşırtıcı olan, 50 yıl boyunca dondurulmuş sperm ile bir yıl boyunca dondurulmuş sperm arasında hiçbir fark bulamadık” dedi. Döllenmiş 56 koyundan 34’ü başarıyla hamile kaldı. 19 hayvandan yakın zamanda alınan dondurulmuş spermlerle 1048 dişi döllenmiş ve bu dişilerden 618 tanesi başarılı bir şekilde hamile kalmıştır.

1968 yılında spermleri dondurulan koçlardan birisi

Bunlar karşılaştırıldığında, 50 yaşındaki sperm için yüzde 59′, son zamanlarda dondurulmuş sperm için yüzde 61 başarılı hamilelik oranı demektir ki bunlar istatiksel olarak eşittir.  Orijinal meni örnekleri, 1960’larda Walker ailesinin sahip olduğu koçlardan bağışlandı. 1968’de Dr. Steven Salamon tarafından dondurulmuş olan örnekler, Walkers’ın sahip olduğu, 1963’te doğan ‘Sir Freddie’ de dahil olmak üzere dört koçtan geldi. Walker ailesi şimdi Yass Plains ‘Woolaroo’da, 8000 koyuna sahip ve Sidney Üniversitesi’ndeki çalışmalara hala destek sağlamaktadır.
Editör / Yazar: Zahide Solak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

NASA'nın 12 milyar dolar harcadığı dev Mars roketi beklentileri karşılamıyor

Mısır’da türünün ilk örneği bir gemi kalıntısı bulundu