60 Milyon Yıllık Soyu tükenmiş yeni bir penguen türü keşfedildi.

Soyu tükenmiş yeni bir penguen türü keşfedildi. Bu, dinozor neslinin tükenmesinden sonraki 10 milyon yıllık dönem olan Paleosen dönemine ait modern penguenler ve muadilleri arasındaki boşluğu kapatmamıza yardımcı oluyor.

Dünyanın bilinen en eski penguenleri, dinozorları yok eden kitlesel yok olma olayından sadece birkaç milyon yıl sonra var oldu. İlk penguenlerin bazılarının şu anda yaşayan akrabalarından daha uzun bacakları vardı.

Gezegende 6 Ayaklı Penguenler Geziyordu. Bu Tür Neler Olduğunu Açıklayabilir!

Ayrıca devasa Kumimanu piceae (yaklaşık 60 ila 56 milyon yıl önce yaşamış nesli tükenmiş bir penguen türü) de dahil olmak üzere bazı türlerin boyu biz insanlar kadar olurdu.

İlgili: Dinozorları Yok Eden Asteroid Felaketinin Detayları Ortaya Çıktı

Palaeontologia Electronica dergisinde yayınlanan araştırmamız, 62.5 ila 60 milyon yıl önce bu dev ilk türlerin yanında yaşayan benzersiz, eski penguen türlerini açıklıyor. Büyük muadillerinin aksine, Kupoupou stilwelli sadece modern bir kral pengueninin büyüklüğündeydi. Ayrıca yaşayan penguenlere benzer bacak kemiği oranları vardı.

Çevik Kadim Dalgıçlar

Günümüzde penguenler, suda yaşam tarzı için çok iyi adapte olmuştur. Havadan 800 kat daha yoğun bir ortam olan suda sorunsuz bir şekilde süzülmek için uzmanlaşmışlardır. Modern penguenler, suyun kaldırma kuvvetine karşı koymak için yoğun kemiklere ve onları su altında güçlü bir şekilde iten sertleştirilmiş eklemlere sahip düz, geniş, yüzgeç benzeri kanatlara sahiptir.

Bildiğimiz en eski penguenler zaten bu sulu yolda uçmaya başlamıştı bile. Kupoupou bir istisna değildi.  Düzleştirilmiş kanat kemikleri modern akrabaları kadar geniş veya sert olmasa da, Kupoupou kemiklerinin, Bilgisayarlı Tomografi taramaları  yoğun olduklarını ortaya koyuyor.

Önemli olarak, Kupoupou, bugün penguenlere benzer şekilde nispeten kısa bacaklara sahip olduğu keşfedilen ilk dev olmayan penguen türüdür. Modern penguenler, kısa arka bacaklarını karada gezinmek için kullanırlar.

Gezegende 6 Ayaklı Penguenler Geziyordu. Bu Tür Neler Olduğunu Açıklayabilir!Ancak suda, bu kısa bacaklar yüzme verimliliğini en üst düzeye çıkaran ve kuşun yönlendirilmesine yardımcı olan hidrodinamik  forma olanak sağlar. Kupoupou bacaklarını benzer şekilde kullanmış olabilir ve muhtemelen iyi bir yüzücüydü.

Bu kısa bacaklar, Kupoupou’nun iri olanlarıyla ve diğer benzer büyüklükteki Paleosen türlerinin ayaklarında bulunan daha uzun kemiklerden belirgin şekilde farklı olan kısa tarsometatarsus (kuşlara özgü bir ayak kemiği) ile denk düşer.

O zamanlar yaşayan diğer dev penguenlerin Kupoupou gibi daha kısa bacakları vardı ve büyük kütleleri muhtemelen su aleminin derinlerinde de yiyecek aramalarına olanak sağlardı. Kupoupou’yu benzersiz kılan şey, canlı penguenlere hem boyut hem de bacak oranlarında benzediği bilinen en eski tür olmasıdır.

Keşiflerimizi nasıl yaptık

2003 yılında Monash Üniversitesi’nden Doçent Jeffrey Stilwell, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın 800 km doğusunda yer alan Chatham Adası’ndaki kıyı platformlarında çeşitli fosiller keşfetti.İzole kemiklerden sert kaya içine alınmış kısmi iskeletlere kadar, önümüzdeki birkaç yıl boyunca keşifler sırasında bir dizi fosil toplandı.

Bu malzemelerin bazılarının soyu tükenmiş penguenlere ait olduğu ortaya çıktı.Bununla birlikte, sert kayalarla çevrili tek bireylerin kemikleri için BT taramasının içeride neler olduğunu neredeyse ortaya çıkarması gerekiyordu.Bu yöntemleri kullanarak Chatham Adası’ndan en az iki tür antik penguen belirleyebildik.

BT taraması, sert kaya içine geçmiş kemik materyalini modellememize yardımcı oldu. Kredi: (Jacob Blokland) Yeni adlandırılan tür olan Kupoupou stilwelli, çok sayıda kanat ve bacak parçasından oluşan birden fazla örnekle temsil edildi. “Kupoupou” Te Re Moriori’ dilinde dalış kuşu anlamına gelirken, “stilwelli” fosil koleksiyonlarına katılan partileri organize eden ve yöneten Stilwell’i onurlandırıyor.

Bu günün standartlarına göre Kupoupou büyüktü (muhtemelen bir metreyi geçmemesine rağmen). Bununla birlikte, Kupoupou’nun tamamlanan bir iskeleti olmadığından ve penguen fosilleri genellikle yaşayan penguenlerin kemiklerine göre farklı oranlarda olduğundan, bu antik kuşlar için kesin boyut tahminleri dikkatle alınmalıdır.

Diğer kemikler, Kupoupou’nun Chatham Adası’ndaki en az bir penguenle birlikte yaşadığını ve biraz daha büyük ve daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Penguen Bulmacasının Bir Başka Parçası

60 Milyon Yıllık Soyu tükenmiş yeni bir penguen türü keşfedildi.
60 Milyon Yıllık Soyu tükenmiş yeni bir penguen türünün bir sanatçı tarafından tasviri.

Penguenlerin ataları, dinozorları yok eden kitlesel yok oluşun ardından hızla boş okyanuslara yayıldı. Chatham Adası fosilleri, bu olaydan sadece birkaç milyon yıl önce yaşamış olan ve hepsi de Crossvallia unienwillia dışında – Yeni Zelanda’dan olan büyük penguen çeşitliliğine katkıda bulunuyor.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın doğu bölgesindeki bu muazzam çeşitlilik, penguenlerin bu bölgede ilk kez evrimleştiği hipotezine katkıda bulunuyor. Ayrıca, dinozorların nesli tükenmeden önce, soylardan dallanan albatroslar ve petriller gibi en yakın akrabalarını beraberinde getiren penguenlerin kollara ayrılma fikrini de desteklemektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bonobo Maymunları Hakkında Tüm Özellikler

Bonobo Maymunları Hakkında Tüm Özellikler

Beyin ve Kokular

Beyin Hakkında Şimdiye Kadar Çözülmemiş 10 Gizem