600 Yıl Önce Ölen Orta Çağda Yaşayan Bir Adamın Yıpranmış Yüzü Yeniden Şekillendirdi.

Arkeologlar, sırt ağrısı ve ağır diş hastalıklarından muzdarip, saçsız, orta yaşlı bir adamın yıpranmış yüzünü yeniden yapılandırdılar. 600 yıldan fazla bir süre önce öldü ve İskoçya Aberdeen ‘e gömüldü.
Yüz rekonstrüksiyonu teknolojisini kullanan araştırmacılar, “İskelet 125” veya “SK125” olarak bilinen ve yaşamında neye benzediğini gösteren adama bir bakış açısı sunan dijital bir model hazırladılar.

Sonuç, birbirine yakın mavi gözler ve çoğu dişinin eksik olduğu bir çeneye sahip olan 46 yaşında bir erkek modelini ortaya koydu.

600 Yıl Önce Ölen Orta Çağda Yaşayan Bir adamın yıpranmış yüzü yeniden yapılandırıldı.

Açıklamaya göre, kafatasının durumu yıllarca ciddi diş ve diş eti sorunlarına işaret ediyor; bu da diş kaybına, kronik bir apse ve oyuklara neden olmuştur.

Sk125’in kalıntıları, 59 diğer tam iskelet ve 4.000’den fazla insan kemik parçasıyla birlikte, 2015’te Aberdeen Sanat Galerisi’ni genişletmek için kazı çalışmaları sırasında bulundu. Konsey temsilcileri, binanın 1885 yılında 13. yüzyılda inşa edilmiş ve 1560 yılında tahrip edilmiş bir keşiş ve bir kilise sitesinde inşa edildiğini söyledi.

Sanat galerisinin dışında kazı yapan işçiler, yüzlerce insan kemiği taşıyan üç Victoria tabutunu içeren kırmızı tuğladan yapılmış bir kömür hanenin evini açtı.

Bireysel mezarlarda 60 tane iskelet

Açıklamaya göre, galerinin içinde yapılan ilave kazılar, en eskisi SK125 dâhil olmak üzere 1050 ile 1410 arasında yapılan kazılarda bireysel mezarlarda 60 tane iskelet ortaya çıkardı. AOC Arkeoloji Grubu’ndan arkeolog Paula Milburn, kırmızı tuğlalı evde bulunan kalıntılar 19. yüzyılın sonlarında yeniden yerleştirildiğini söyledi.

Milburn bir e-postada LiveScience ’a “SK125 iyi korunmuş bir kafatasının bulunduğu bir mezardaki iskeletlerden biri olduğu için yeniden yapılandırma için seçildi. Onun koruma seviyesi, bize hayatı hakkında çok şey anlatabileceğinden emin olduğumuz anlamına geliyordu.” Dedi.

Milburn, Osteolog Mara Tesorieri’nin iskeletini inceleyerek SK125’in genel sağlıklı bir resmini birleştirdiğini söyledi. Dişi ve çene sorunları ile birlikte, orta ve alt sırtlarında dejeneratif eklem hastalığı belirtileri gösterdi. Ve muhtemelen sırt ağrısına neden olmuştu.

Açıklamaya göre, 5 fit 2 inç ile 5 fit 5 inç (159 ila 166 santimetre) arasında bir boyunda olduğunu belirterek, devamında ise bu dönemde İskoç erkeklerin ortalamasından daha kısa olduğunu söyledi.

GEÇMİŞTEN BİR YÜZ

600 Yıl Önce Ölen Orta Çağda Yaşayan Bir adamın yıpranmış yüzü yeniden yapılandırıldı.

Milburn, SK125’in yüzünün dijital modelini oluşturmak için adli sanatçı Hayley Fisher’ın kafatasını fotoğrafladığını ve ölçtüğünü, kasların nasıl bağlanacağını çalıştığını açıkladı.

Milburn,” Hayley bu bilgileri kullanarak cildi kaplayabildi ve bugün gördüğümüz o yüzü oluşturdu. Saçları ve göz rengi Hayley’nin yorumu olmasına rağmen, ölçüler gördüklerimizin doğru olmasını sağlıyor.” Dedi.

SK125 ve onun mezarlık komşuları için sırada ne var?

Milburn,
SK125 de dâhil olmak üzere diğer bazı iskeletlerin daha kesin bir tarih aralığını belirlemek için radyoaktif karbon izotopunu kullanacaklarını söyledi.

Açıklamaya göre, bilim insanları, tabut parçaları, kişisel süs eşyaları ve çömlek ve cam parçaları da dâhil olmak üzere, bölgede bulunan hayvan kemiklerini ve diğer eserleri de inceleyecekler.

Milburn,” her şey analiz edildikten sonra, burada gömülü olan insanların ayrıntılı bir resmini birlikte çizebileceğiz ” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Sena Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları Ölümün Bir İllüzyon Olduğunu Açıkladı

İklim Krizi İçin Son Şans: COP26 Ve İklim Zirvesi