70 milyon yıllık Bir Dinozor, Köpekbalıkları Gibi Dişlerini Değiştiriyordu!

Adelphi Üniversitesi ‘nde biyoloji profesörü yardımcısı olan Michael D. D’Emic’in yaptığı yeni araştırma, 70 milyon yıllık bir dinozorun her iki ayda bir köpek balıkları gibi dişlerini döktüğünü ve değiştirdiğini gösteriyor.

Şu anda Madagaskar adasında olan, Majungasaurus, dişlerini diğer etçil dinozorlardan 13 kat daha hızlı değiştiriyordu. Kemikler, çeşitli besinlerin çok iyi bir kaynağıdır. Bu yüzden birçok hayvanın onları kemirmesi şaşırtıcı değildir.

İlgili: Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

(Majungasaurus crenatissimus ‘un Madagaskar Geç Kretase’deki dişleri)

Kemikler sert bir doku yapısındadır. Bu da dişlerinin de sert oldukları anlamına gelir. Bu kemiklerle beslenebilmek için, hayvanlar çeşitli stratejiler geliştirmiştir. Birincisi, fazla körelmeden ömür boyu aşınmaya dayanabilecek çok sert dişlere sahip olmaktır.

Bir diğeri ise, kemirgenler tarafından kullanılan, yıprandıkça büyümeye devam eden dişlere sahip olmak. Ayrıca, köpekbalıklarının ve Majungasaurus gibi dinazorların, dişlerinde düzenli olarak kullanılan bir strateji var.

70 milyon yıllık Dinozor, Köpekbalıkları Gibi Dişlerini Değiştiriyordu! Kredi: Sae Bom RaAraştırmacılar, Majungasaurus ‘un dişlerindeki aşınma modellerine bakarak ve onları diğer iki etçil dinozor, Allosaurus ve Ceratosaurus’unkilerle karşılaştırarak, Majungasaurus’un nispeten yumuşak dişlerinin, bir ağaçta olduğu gibi mikroskobik büyüme halkalarına sahip olduğunu buldu. Ayrıca, her iki ayda bir soket başına yeni bir diş olduğu ortaya çıkan, kesilmemiş dişleri görmek ve yerine yerleştirme oranlarını tahmin etmek için sağlam Majungasaurus çenelerinin bilgisayarlı tomografisine baktılar.

D’Emic, “Bunun anlamı, hızlıca dişlerini sıkıyorlardı, muhtemelen kemikleri kemirdikleri içindi” dedi. “Bunun için, avları olacak hayvanlardan alınan kemikler üzerindeki dişlerin aralıklarını ve boyutlarını karşılayan çizik ve oyuklar şeklinde bağımsız kanıtlar var.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Gözde İMDAT

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Uzayda İnsan Vücudunun Sınırları.

    Gerçekten Kemiklerinizden Gelen Ağrı İle Fırtınayı Hissedebilir misiniz?