700 Yıl Önceki Cinayetin Korkunç Detayları Ortaya Çıktı!

Bilim insanları, bir ortaçağ cinayet kurbanının 700 yıl önce kafasına dört kılıç darbesiyle öldürüldüğünü buldu.

Modern adli tıp analizi, günümüz cinayetlerini çözmede son derece faydalı olduğunu kanıtladı.

ortaçağ adamı
2006 yılında kafatasında çok sayıda yara bulunan iskeleti bulunan Cittiglio cinayeti kurbanının yüz rekonstrüksiyonu.

Şimdilerde aynı teknoloji, 700 yıldan daha uzun bir süre önce bir adamın vahşice öldürülmesi de dahil olmak üzere, geçmişin çözülmemiş vakalarını çözmeye yardımcı olmak için kullanılıyor.

Journal of Archaeological Science‘ın Aralık sayısında yayınlanan yeni bir çalışma, 2006 yılında İtalya’nın Cittiglio kentindeki San Biagio kilisesinde bulunan bir ortaçağ adamına ait iskelete odaklandı. Kalıntılar, MS 1260’tan önce gömüldüklerini belirlemek için radyokarbon tarihlemesini kullandı.

kılıç darbeleri ortacağ
Son araştırma, cinayet kurbanının muhtemelen kafasına dört kılıç darbesiyle öldürüldüğünü ortaya çıkardı; ilki hafif bir yaraya neden oldu, ancak diğerleri saldırıdan kaçmaya çalışırken onu öldürmüş görünüyor. (Resim kredisi: Stefano Ricci/Siena Üniversitesi)

İskelet ağır bir şekilde hırpalanmıştı, kafatasında gözle görülür önemli hasar vardı. Sonrasında 2008’de yapılan bir çalışmaya göre, teknolojik yetersizlikler nedeniyle adamın ölümüyle ilgili birçok ayrıntı henüz bilinmiyordu.

Şimdi ise, Insubria Üniversitesi antropolog Chiara Tesi ve bir araştırma ekibi, hırpalanmış iskelet hakkında bazı cevaplar bulabildi.

Araştırmalar sonucunda, birey muhtemelen saldırgan tarafından gafil avlandı ve kurbanın kafasına kılıçla dört kez vuruldu. Muhtemelen, saldırgan önce kurbana önden vurdu. Kurban dönüp kaçmaya çalıştıktan sonra da saldırgan vurmaya devam etti ve kurban kafatasının arkasına derin yaralar aldı.

kılıç darbesi
Kılıç darbesi adeta kafatasını ikiye bölmüş

Araştırmacılar, kurbanın yüzünün 3 boyutlu bir rekonstrüksiyonunu oluşturmak için bilgisayarlı tomografi (CT) ve hassas dijital mikroskopi gibi teknikler kullandılar ve yaralarını daha doğru bir şekilde analiz etmelerine olanak sağladılar. Ekip bunu yaparak cinayeti bir puzzle parçası gibi bir araya getirmeyi başardı.

Ekip, yeniden oluşturulmuş kafaya bir bıçak yerleştirerek ve deneğin aldığı darbeleri kopyalayarak, yara oluşumunu test etti. İlk önden alınan saldırıdan sonra kurbanın kaçmaya çalıştığı, ancak kaçarken başının arkasına büyük kılıç darbeleri alarak etkisiz hale geldiği ortaya çıktı.

Araştırmacılar, kurbanın öldüğü sırada 19 ila 24 yaşlarında olduğunu tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    üç boğaz barajı

    Çin’deki Üç Boğaz Barajı Dünyanın Dönüş Hızını Yavaşlatıyor!

    beyin katmanı

    Bilim İnsanları Yeni Bir Beyin Dokusu Katmanı Keşfetti!