74 yaşında ikiz doğurdu. Peki bu nasıl mümkün oldu?

74 yaşında bir kadın, güney Hindistan ’ın Andhra Pradesh eyaletinde iki ikiz kız bebek dünyaya getirdi ve bu durum, geri atrik gebelikler hakkındaki birçok tartışmayı tekrar gündeme taşıdı.

Bebekleri doğurtan Doktor Sankkayala Uma Shankar, geçen yıllarda Washington Post ‘a verdiği demeçte, bazı haberlerin anne Mangayamma Yaramati ’nin 73 yaşında olduğunu belirtmesine rağmen Yaramati ’nin 74 yaşında olduğunu belirten bir doğum belgesi beyan ettiğini söyledi.

74 yaşında ikiz doğuran kadın. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Bir in vitro döllenme (tüp bebek) uzmanı olan Shankar, ikizleri 5 Eylül Perşembe günü sezaryen yöntem ile doğurttu ve The Post’a anne ve bebeklerin iyi durumda olduklarını söyledi.

BBC, Yaramati ve 82 yaşındaki kocası Sitarama Rajarao ’nun, yıllarca çocuk istediklerini ve çocuksuz oldukları için köylerinde küçük düştüklerini söyledi.

Yaramati, “Birçok kez denedik ve çok sayıda doktor gördük, dolayısıyla bu hayatımın en mutlu zamanı.” dedi.

Doktor Shankar, The Post ’a “Hamilelik pürüzsüzdü. Komplikasyonla karşılaşılmadı. Yaramati ’nin yalnızca solunum sıkıntıları vardı, ama bunun üstesinden gelindi.” dedi.

Anne adayı, ikizlere in vitro döllenme (tüp bebek) yöntemiyle gebe kaldı. Doktorlar Hindîstan Times’a, Yaramati’nin menopoz geçirmiş olması nedeniyle, Rajarao’nun spermiyle bir donörün yumurtasının döllendiğini ve akabinde anne adayına yerleştirildiğini söyledi.

Yardımlı üreme

Galveston ‘daki Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘nde perinatoloji (anne ve bebek sağlığı) profesörü olarak görev yapan Shannon Clark, Yaramati ‘nin durumunun alışılagelmiş bir örnek teşkil etmediğini, ancak yardımlı üreme konusundaki mevcut teknoloji göz önüne alındığında şaşırtıcı da olmadığını belirtti.

74 yaşında ikiz doğuran kadın. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Bir kadının yumurtalarında zaman içinde yaşa bağlı olarak nitelik ve nicelik yönünden gerilemeler meydana gelir; ancak Clark,”Rahim için aynı yaş sınırları söz konusu değildir.” açıklamasını yaptı. Kadınlar, Yaramati ‘nin yaptığı gibi, yumurta donörleri aracılığıyla ileri yaşta hamile kalabiliyorlar.

Hemen doğrulanamamasına rağmen Yaramati ‘nin doktorları, kendisinin 74 yaşında doğum yaparak dünyada doğum yapan en yaşlı kişi olduğunu söylediler. Üç yıl önce, başka bir Hintli kadın olan Daljinder Kaur, 70’li yaşlarının başında doğum yapmıştı.

Guardian tarafından Kaur’un 72 yaşında olduğu bildirildi, fakat bununla birlikte kendisinin yaşı doğrulanamıyordu. Telegraph ’ın haberinde yer aldığı üzere, 2007’de 59 yaşındaki bir İngiliz kadın, doğal bir hamilelikten sonra doğum yapan en yaşlı anne olarak dünya rekorunu kırdı.

74 yaşında ikiz doğuran kadın. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Bazı etikbilimciler, Kaur’un 2016’daki hamileliği ile ilgili endişelerini dile getirerek, böyle bir yaşta doğum yapmanın sorumsuzcabir eylem olduğunu savundular. Kaur’un doktoru da dahil olmak üzere diğerleri; doğumun, bireyin yaşı baz alınarak önüne geçilmemesi gereken “temel bir hak” olduğunu belirtti.

2016 tarihli bir belgede Amerikan Üreme Tıbbı Derneği Etik Kurulu hekimleri, temel sağlık sorunları olmasa dahi 55 yaşından büyük kadınlara donör oositleri veya embriyoları sağlanmaması yönünde tavsiyede bulundu.

Komite; anne ve cenin güvenliği, uzun ömürlülük ve “bir çocuğu erişkin bir birey haline getirmek için yeterli psikososyal destek ihtiyacı” konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Özgür ÜLKER

Bu makale ilk olarak Eylül 2019’da yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bu İnsan Beyni 2.600 Yıl boyunca Bοzυlmadan Hayatta Kaldı

İsviçre Buzullarında Meydana Gelen Bir Erime 76 Yıl Önce Düşmüş Olan Uçağın Kalıntılarını Ortaya Çıkardı