80 bin yılllık çok iyi korunmuş Yüzlerce Neandertal ayak izleri keşfedildi.

Araştırmacılar 80 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen, çok iyi korunmuş Neandertal ayak izleri keşfetti.

Fransa’da Normandiya ’nın Le Rozel bölgesinde yürütülen araştırmada ‘mükemmel derecede’ korunmuş 257 ayak izi keşfedildi. 80 bin yıl öncesine tarihlenen izlerin, Neandertallere ait olduğu düşünülüyor.

İlgili: Neandertaller Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

80 bin yılllık çok iyi korunmuş Yüzlerce Neandertal ayak izleri keşfedildi.

Neandertal ayak izleri

Bilim insanları izlerin, çoğunluğu çocuk olmak üzere 10-13 kişilik bir gruba ait olduğunu saptadı. İzleri tahlil eden araştırmacılar, Neandertallerin sanılandan daha uzun boylu olabileceğini belirtti.

Fransa’da Normandiya’nın Le Rozel bölgesinde yürütülen araştırmada ‘mükemmel derecede’ korunmuş 257 ayak izi keşfedildi. 80 bin yıl öncesine tarihlenen izleri tahlil eden araştırmacılar, Neandertallerin sanılandan daha uzun boylu olabileceğini belirtti.

Daha önceki bilgilere göre Neandertallerin 1.50 ile 1.60 arasında olduğu düşünülüyordu, ancak bu bulgular 1.75 boya işaret ediyor.

80 bin yılllık çok iyi korunmuş Yüzlerce Neandertal ayak izleri keşfedildi.

‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ (PNAS) adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarlarından Jeremy Duveau, izlerin çamurlu bir toprakta bulunduğu için aslında oldukça rüzgârlı olan bu bölgede günümüze kadar bozulmadan gelebildiğini söyledi.

Duveau, “80 bin yıl önce yaşamış bireylerin hayatlarına dair izleri gözlemlemek inanılmaz” yorumunu yaptı.

Öte yandan izlerin çevresinde hayvanların kesildiğine ve el aleti yapıldığına dair başka arkeolojik buluntular da keşfedildi.

YAŞAM TARZLARINI ANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

80 bin yılllık çok iyi korunmuş Yüzlerce Neandertal ayak izleri keşfedildi.

İzlerin bulunduğu bölge amatör bir arkeolog olan Yves Roupin tarafından 1960 ’larda keşfedildi ancak rüzgâr ve gelgit erozyonu nedeniyle kazılar ancak 2012 yılında başlayabildi.

İnsanın ve primatların evrimsel açıdan en yakın ‘kuzeni’ sayılan Neandertallerin sosyal gruplar halinde yaşadığı uzun süredir biliniyor. Ancak araştırmacılar bu izlerden yola çıkarak Neandertallerin yaşam şekliyle ilgili daha ayrıntılı bilgi elde etmeyi umuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019/sep/10/neanderthal-footprints-found-in-france-offer-snapshot-of-their-lives
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/hundreds-footprints-show-neanderthals-family-life-180973093/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ölüdeniz Parşömenleri

Ölüdeniz Parşömenleri İçin Kullanılan Eski Bir Teknolojinin İzlerini Bulduk

En Tuhaf 10 Örümcek ve Özellikleri Hakkında Bilgiler