80 Yıllık Harvard Araştırması Uzun Vadeli Mutluluğun Sırrını Ortaya Çıkardı

80 yılı aşkın bir süredir Harvard’ın Grant ve Glueck araştırması iki demografinin refahını izledi: 1939-1944 partilerinden 268 mezun ve 1939’dan beri Boston’da büyüyen 456 fakir adam İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, kan örneklerini titizlikle incelediler, beyin taramaları yaptılar, anketler düzenlediler ve bu adamlarla görüştüler.

Aslında, çalışmanın uzunluğu, birden fazla kuşak araştırmacının özverisini gerektirdi

Bu 700 tuhaf adamın zorlu ve çeşitli +75 yıllık yaşamları, şaşırtıcı derecede ortak ve sağlam bir sonuca yol açtı.Harvard Yetişkin Gelişim Araştırması direktörü psikiyatrist Robert Waldinger’den alıntı yapmak gerekirse :

80 yıllık bu araştırmadan aldığımız en net mesaj şudur: “İyi ilişkiler bizi daha mutlu ve sağlıklı tutar. Dönem.”

Yani olay o kadar genişleyen villa, maksimuma ulaşmış bir Roth-IRA, 10 bin Instagram takipçisi, en son Lambo, Maxim’in kapağına çıkma veya kurumsal merdivenin zirvesine ulaşma değil.

Aşk ve sevgi

Yine de Muazzam Bir Uyarı Var:

Özellikle, güvenebileceğiniz ve ilişki kurabileceğiniz birine kapsamlı bir ihtiyaç, duyular bu ağrıyı hafifletir, sinir sisteminizi rahatlatır ve beyninizin yaşlanmasını engeller. Ancak bu, bir sürü arkadaşa veya ciddi bir romantik ilişkiye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez.

Waldinger’in dediği gibi:

“ Önemli olan yakın ilişkilerinizin kalitesidir. Miktarı değil.”

Güvenlik açığı; gerçekte kim olduğunuzu görmenin rahatlığı,en özel şeyleri paylaşmanın güvenliği, entelektüel ve duygusal derinlikleri eşleştirmek ve bulaşıcı pozitiflik. Bunlar belirleyici faktörlerdir.

Lise ve üniversitenin ilk günlerinde tonlarca “arkadaşım” vardı. Artık tek elin parmaklarıyla arkadaşlarımı sayabiliyorum.

Geriye dönüp bakıldığında, ilki sadece birbirini aşağılamayı seven tanıdıklardı. İkincisi?

Aile

Açıkça Görmezden Gelen Bir Altın Madeni:

Uzun bir süre ailemle takılmanın “havalı” olmadığını düşündüm ve “olgunlaşmamış” küçük kardeşimi bir kol mesafesinde tuttum.

Eskiden ailemle kalmamın berbat olduğundan şikayet ederdim çünkü bu benim “yaşama özgürlüğümü” engelledi diye. Yalnız yaşıyan arkadaşlarımı kıskanıyordum çünkü “En iyi hayatlarını” onların yaşadığını düşünüyordum. Ama Hamza’nın bir videosu ne kadar yanıldığımı görmemi sağladı .

Hâlâ can sıkıcı bir dırdır olsa da, annemle olan ilişkim hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı  ve kardeşim benim en yakın arkadaşlarımdan biri oldu.

   “Aileler bir ağacın dalları gibidir. Farklı yönlerde büyüyoruz, ancak köklerimiz bir olarak kalıyor.”

– Anonim

Aile içi şakalar ve kardeşimle saatlerce süren sohbetler arasında, arkadaşlarımı arama isteğimi kaybettim. Gerçek ailenizin elmas madenini görmezden gelmeyi bırakın. Arkadaşlar ve romantik partnerler yalnızca geçicidir.

Ama Başka Bir Yol Var

Sevdiklerinizi ölümle kaybetmek veya arkadaşlarınızdan uzaklaşmak olsun, yalnız olduğunuz zamanlar olacaktır . Ya da yalnızlığı arzulamanıza neden olan kişisel bir aksilik yaşarsınız. Sonrası ne?

1972’den 2004’e kadar çalışmayı yöneten Harvard psikiyatristi George Vaillant’ın dediği gibi :

   “Bir yol aşk iken. Diğeri ise aşktan uzaklaşmadan hayatla başa çıkmanın bir yolunu bulmaktır.”

Artan iş stresi veya sakatlayıcı hastalık olsun, zorluklara karşı ilk tepkimiz sevdiklerimizi uzaklaştırmaktır. Sevgi eksikliğinden değil, hayatın kendisine karşı kırgınlıktandır.Ya da daha kötüsü, uyuşturucu, alkol, sigara ya da porno bağımlılığına düşmek.

Doğru başa çıkma mekanizmalarını seçin . Negatif enerjinizi çalışmaya veya yazmaya harcayın. En iyi arkadaşına hava at. Serinletici soğuk bir duş alın . Gidin annenizin kucağına yatın ve endişelerinizin yok olduğunu hissedin.

İnanç sisteminizi güçlendirin. Sınırlayıcı inançlarınızdan kurtulun ve kolaylaştırıcı inançlar edinin . Hedeflerinizi görselleştirin. Güçlü onaylamalar kullanın. Sizi konfor alanınızdan çıkaran şeyler yapın .

Sorunlar ortadan kalkmayacak  ancak üstesinden gelinmesi daha kolay hale gelecektir.

Son sözler

Her şey iki şeye bağlı, güçlü ilişkiler geliştirmek ve zorluklara bağımsız olarak göğüs germek için kendi zihninizi güçlendirmek. Her ikisi de kendini sevmekle başlar. Çalışmaya başlayın. (çoğunlukla) temiz yiyin. Her gece ortalama 8 saat uyuyun. Teşekkür etmeyi alışkanlık edinin. Ekran sürenizi azaltın . İyi alışkanlıklar geliştirin . Kötüleri bırakın. Hijyenik olun. Daha iyi giyinin. Meditasyon yapın.Kendini sev. Arkadaşlarını sev. Aileni sev. Romantik partnerinizi sevin.  İyi hayat otomatik olarak takip edecektir.

Çeviri -Aslı Lökcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ben-Merkezli İnsanlar Nasıl İçsel Karmaşa Yaratır?

Çin’li Bilim İnsanları Yapay Rahimdeki Embriyolar İçin Bir Sistem Geliştirdi