91 Milyon Yıl Öncesine Ait Yeni Devasa Bir Köpek Balığı Türü Keşfedildi!

Kansas’ın kuzeyinin derinliklerinde araştırmacılar, okyanusun altındaki tarlaları kazdılar ve yaklaşık 91 milyon yıl önce yüzeyin altına gizlenmiş yepyeni bir köpekbalığı türü buldular.

DePaul Üniversitesi Paleobiyoloji Profesörü Kenshu Shimada ve Fort Hays Eyalet Üniversitesi’nden Michael Everhart, İngiltere’den Kuzey Amerika’ya kadar uzanan Credotus crassidens olarak bilinen, tarih öncesi köpekbalığı türlerinin kalıntılarını açığa çıkardıklarını düşündüler.

İlgili: [Köpekbalıkları hakkında detaylı bilgi]

91 Milyon Yıl Öncesine Ait Yeni Devasa Bir Köpek Balığı Türü Keşfedildi!

Fakat bilinen Credotus türünün dişleri ile buldukları köpek balığı dişlerini karşılaştırdıklarında yeni birtür keşfettiklerinin farkına vardılar. Bu yeni türe, fosili müzeye bağışlayan ve ayrıca fosilin bulunduğu arazinin sahibi olan Deborah Houghton’a ithafen Cretodus Houghtonorum adını verdiler.

Shimada, “O zamanlar Kuzey Amerika’dan daha önce Cretodus crassidens türüne ait olarak bildirilen neredeyse bütün dişlerin aslında bu farklı türe ait olduğunu fark ettik” dedi.

Bir çift araştırma Omurgalı Paleontolojisi Dergisi ‘nde yayınlanan makalelerinde bir dişten daha fazlasını bulduklarını belirtti. Makale fosilin iskeleti ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Büyük Beyaz Köpek Balığından Bile Daha Büyük


Omurgaya bakan araştırma ekibi, yeni köpek balığının uzunluğunu 17 ila 22 fit olarak tahmin etti. Bu 20 fit uzunluğundaki büyük beyaz köpek balığından daha uzun olabileceği anlamına geliyor.

Shimada “Deniz ekosistemlerinde önemli ekolojik bileşenler olarak geçmişteki ve şimdiki köpekbalıklarını anlamak, çevrelerinde oynadıkları rolleri ve zaman içinde biyolojik çeşitliliği ve neslinin tükenmesi durumunda gelecekteki deniz ekosistemini nasıl etkileyebileceklerini değerlendirmek için çok önemlidir.”dedi.

Nitekim köpekbalığı yüzgeci çorbası talebinden dolayı bugün köpek balıkları nesli tükenme tehlikesi içerisinde. Ancak köpekbalıkları kaybolursa, okyanus eko sistemleri kaosa girer. Ek olarak, Shimada ve Everhart, Credotus houghtonorum’un, günümüz köpekbalığı gibi, doğumdan önce yamyamlıkla meşgul olduğuna inanıyor.

Shimada 1.2 metre uzunluğundaki yeni doğana baktığımızda bu boyutun annenin yamyamlığını ortaya çıkardığını söylüyor.

Kuzey Amerika’daki Batı İç Deniz Yolu, 91 milyon yıl önceki Kretase döneminde ve Credotus köpekbalığının bir zamanlar hüküm sürdüğü yerlerde görünüyordu.Fakat kazının en heyecan vereci kısmı bu değil. Shimada ve Everhart sanki bir adli ekip gibi ellerindeki kanıtlardan 91 milyon yıl öncesine ait olaylar dizisinin haritasını çıkardı. Buna göre öncelikle Credotus tarafından bir hybodontid köpekbalığı yendi.

Daha sonra ölen bu Credotus’un leşi Squalicorax köpekbalığı tarafından ortadan kaldırıldı.
Kazı sırasında iki adet Squalicorax dişi ve bir hybodontid köpekbalığının iki sırt yüzgeci iskeleti keşfedildi.

Everhart, “Bu arada, köpekbalığının muhtemelen daha küçük hybodont ile beslendiğini ve sırayla Squalicorax tarafından temizlendiğini düşünüyoruz” dedi.

Bu, kesinlikle Kretase dönemi okyanuslarının beslenme dünyasını net bir şekilde gösteren büyüleyici bir bulgu. Bu sular açıkça çok tehlikeliydi.

Sonuç olarak, bilim insanları toprak sahiplerinin işbirliği olmadan, bunun gibi keşifler yapamayacaklarını belirtiyorlar. Bu yüzden Kansas ‘taki toprak sahipleri arasında ve dünyanın geri kalanında sağduyuyu arttırmayı umuyorlar. Böylece daha fazla araştırmayı yapılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu Tatlı Su Balığı, Balıklar Hakkında Bildiklerimizi Bir anda Değiştiriverdi

Karada yaşayabilen bir balık var. Bu Balıklar Karada Yaşayabilir ve Havayı Soluyabilir

Çeviri: Zehra AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

girişimcilik

Girişimcilik İçin Sıfırdan Başlayanlara Girişimcilikte Başarılı Olma Rehberi

Çin Hükümeti Uygur Müslümanlarının Beyinlerini Nasıl Yıkadığı Ortaya Çıktı!