ABD Hava Sahasında UFO’lar Düşürüldü!

Pentagon, ABD savaş uçağının Pazar günü Huron Gölü üzerinde yüksekten uçan bir cismi askeri bölgenin yakınında uçtuktan sonra düşürdüğünü açıkladı.

(Huron Gölü, Kuzey Amerika’nın Büyük Göller’inden biri olup, dünyanın en büyük dördüncü gölüdür.)

Cismin vurulması, Başkan Joe Biden’ın emriyle gerçekleştirdi. F-16 ile, Büyük Göl’ün yaklaşık 20.000 fit (6 km) yukarısında uçan tanımlanamayan bir “nesneye” ısı güdümlü bir AIM-9X füzesi fırlattı. Geçen hafta Çin’e ait bir casus balonu ABD kıtasında dolaşıyordu. Daha sonra Çin balonun kendilerine ait olduğunu kabul etti. Fakat Çin’in balonu dışında Pentagon, nesnelerin ne olduğunu veya nereden geldiklerini bilmediği başka 4 cisim ile karşılaştığını bildirdi.

ABD Hava Sahasında UFO'lar Düşürüldü!
Düşürülen Çin casus balonu 4 Şubat 2023’te ABD, Charlotte NC’de uçarken. Peter Zay—Anadolu Ajansı/Getty Images

ABD Kuzey Komutanlığı ve Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı (NORAD) komutanı General Glen VanHerck, uzaylıların işin içinde olup olmayacağı sorulduğunda, “Hiçbir şeyi göz ardı etmedim,” dedi. “Bu noktada, Kuzey Amerika’ya yaklaşan bilinmeyen her tehdidi tespit etme girişimiyle değerlendirmeye devam ediyoruz diye açıkladı.”

Pentagon, Kuzey Amerika hava sahasına giren uçan nesneler hakkında daha fazla bilgi edinmek için füzeler ile vurdukları enkazları toplamaya çalışıyor.

VanHerck, “Onları balon olarak kategorize edemiyorum,” dedi. “Onlara nesne dememizin bir nedeni var. Nasıl havada kaldıklarını çözemiyorum.”

Glen Van Herck
ABD Kuzey Komutanlığı ve Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı (NORAD) komutanı General Glen Van Herck

VanHerck, uçan cisimlerin hiçbirinin yerdeki herhangi bir şey için tehdit oluşturmadığını, ancak bunların sivil hava trafiği ve potansiyel gözetleme tehditleri için güvenlik tehlikeleri olarak değerlendirildiğini söyledi.

Olaylar, Çin balonunun ardından yapılan askeri teyakkuzdaki artıştan kaynaklanıyor. NORAD, daha fazla uçan nesneyi tespit etmek için daha düşük hızları ve boyutları hesaba katmak için radarlara ince ayar yaptı.

NORAD her gün Kuzey Amerika’daki hava sahasını izliyor. Cumartesi günü Doğu Saati ile 16:45 civarında, askeri komutanlık ABD sınırının yaklaşık 70 mil kuzeyindeki Kanada hava sahasında da başka bir radar teması kaydetti.

Araç, Federal Havacılık İdaresi ile iletişim halinde değildi, dolayısıyla VanHerck, Montana’yı araştırmak için Portland, Oregon’dan F-15 uçakları gönderdi. F-15’ler 7:04’te geldi ve 45 dakika içinde hava karardı. Havacılar nihayetinde nesneyi karanlıkta tanımlayamadı ve yerini belirleyemedi.

ABD Hava Sahasında UFO'lar Düşürüldü!
Pentagon ve NORAD tarafından konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD, bir hafta öncesine kadar Kuzey Amerika hava sahasında tehdit olarak görülen bir hava cismini hiç düşürmemişti. 4 Şubat’ta ABD, devasa Çin balonunu Atlantik Okyanusu üzerinde patlattı. 10 Şubat Cuma günü, bir Amerikan savaş uçağı Alaska kıyılarında araba büyüklüğünde bilinmeyen bir “nesneyi” düşürdü. Ertesi gün, kuzey Kanada üzerinde başka bir “nesne” düşürüldü.

Pentagon ve Ulusal İstihbarat Direktörü, son yıllarda belgelenen yüzlerce UFO olayı hakkında açıklama yapmadan incelemeye devam ediyor. Anayurt savunması ve yarımküre işlerinden sorumlu savunma bakan yardımcısı Melissa Dalton, Biden Yönetiminin ABD hava sahasında tanımlanamayan uçan cisimlere nasıl davrandığına dair bir politika değişikliği yapmadığını açıkladı.

Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu durumu vaka bazında ele alıyoruz.” “Her operasyon birbirinden farklıydı. Bu nesneler ve (Çin Halk Cumhuriyeti’nin) balonunun bizim için ne anlama geldiği hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe sizi kesinlikle bilgilendireceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Piri Reis’in Haritasında Hangi Sırlar Var?

Neden En Güzel Fikirler Aklımıza Duşta Gelir?

Neden En Güzel Fikirler Aklımıza Duşta Gelir?