ABD Polislerin Katil Robot Kullanmasına İzin Verdi!

Kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışan robotlar, ölümcül güç kullanmak için kullanılmalı mı?

San Francisco Denetleme Kurulu, Polis Departmanının (SFPD) robotları bir şüpheliye karşı ölümcül bir güç olarak kullanmasına izin verecek bir politika teklifini değerlendirirken bu hafta bu soruyu kesinleştirdi.

Bu yıl, eyaletteki her belediyenin yerel kolluk kuvvetlerindeki tüm askeri sınıf ekipmanların izin verilen kullanımlarını listelemesini ve tanımlamasını gerektiren yeni bir Kaliforniya yasası yürürlüğe girdi.

polis robotlar
Kolluk kuvvetleri, şüpheli paketleri araştırmak için robotları kullandı. Şimdi, San Francisco Denetim Kurulu, SFPD’nin robotlarının bir şüpheliye karşı ölümcül güç kullanmasına izin verecek bir politika teklifini değerlendiriyor.

Değiştirilmiş öneriler, “robotların yalnızca halkın veya memurların can kaybı riskinin yakın olduğu ve SFPD için mevcut diğer herhangi bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı zaman ölümcül bir güç seçeneği olarak kullanılacağını” özetliyor.

SFPD’nin şu anda çalışan 12 robotu var. Uzaktan kumanda ile kontrol edilirken ve tipik olarak durumsal farkındalık kazanmak ve memurların ulaşamayabilecekleri belirli alanları araştırmak için kullanılırlar. Ayrıca potansiyel bombaları araştırmak ve etkisiz hale getirmek veya rehine müzakerelerine yardımcı olmak için kullanılırlar.

Peskin, polis departmanlarının kullanması için şehirlere satılan askeri sınıf ekipmanların çoğunun federal hükümet tarafından verildiğini, ancak robotların nasıl kullanılacağına ilişkin çok fazla düzenleme olmadığını söylüyor. “Federal hükümetin talimatları veya rehberliği olsaydı çok iyi olurdu. Bu arada, hızlanmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.” dedi.

Robotların yasal olarak öldürmelerine izin verilmesi fikri bazı tartışmalara yol açtı. Ekim ayında, Hyundai’nin Boston Dynamics’i de dahil olmak üzere robot şirketi, genel amaçlı robotların silah haline getirilmemesi gerektiğini söyleyen açık bir mektup imzaladı.

Calo, robotların şüphelileri de güvende tutabileceğini belirtiyor. Memurlar kendi takdirine bağlı olarak ölümcül güç kullandığında, genellikle gerekçe, memurun kendini güvensiz hissetmesi ve bir tehdit algılamasıdır. Ancak, “robotları bir duruma gönderiyorsunuz ve aslında hiç kimse tehlikede olmadığı için ölümcül güç kullanmak için herhangi bir neden yok” diyor.

Scharre, robotların orduda ve kolluk kuvvetlerinde nasıl kullanıldığı arasında önemli bir ayrım olduğunu belirtiyor. Birincisi, kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan robotlar özerk (bağımsız karar verme) değiller, yani hala bir insan tarafından kontrol ediliyorlar.

robot polisler göreve başlicak
Calo, teknoloji başarısız olursa ve bir robot yanlışlıkla bir kişiyi öldürür veya yaralarsa ne olacağını düşünür.

Scharre, “Ordu için, bir düşmana karşı savaşta kullanılırlar ve bunun amacı düşmanı öldürmektir. Polis güçlerinin amacı bu değildir ve olmamalıdır,” diyor. “Vatandaşları korumak için oradalar ve ölümcül güç kullanmaları gereken durumlar olabilir, ancak bunlar kesinlikle son çare olmalı.”

Bu tür bir kullanıma izin verdiğinizde, geri adım atmak çok zor olabilir. Bu teklifin, ölümcül güç için bir robot kullanmak veya kolluk kuvvetlerini riske atmak arasında yanlış bir seçim oluşturduğunu söylüyor. Scharre, memurları tehlikeye atmadan bir kişiyi etkisiz hale getirmek için robotların bunun yerine ölümcül olmayan bir silahla gönderilebileceğini öne sürüyor.

Robotların sahada olması söz konusu olduğunda Calo, teknoloji başarısız olursa ve bir robot yanlışlıkla bir kişiyi öldürür veya yaralarsa ne olacağını düşünür.

“Kimin sorumlu olduğunu çözmek çok zorlaşıyor. Teknolojiyi kullanan insanlar mı? Teknolojiyi tasarlayan insanlar mı?”

İnsanlarla, bir durumun sosyal ve kültürel dinamiklerini ortaya çıkarabiliriz, bu bir robotla yapamayacağınız bir şeydir.

Calo, “Diğer teknolojilerin hissetmediği bir şekilde bize varlık gibi geliyorlar” diyor. “Ve böylece, karışıma bir robot dahil olduğunuzda, birdenbire yalnızca kimin sorumlu olduğu, hangi insanların olduğu sorusuna sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda robotun bir katılımcı olduğuna dair güçlü bir duyguya da sahip oluyorsunuz.”

Robotlar insanları güvende tutmak için kullanılabilse bile, Calo bir soru daha soruyor: “Polisin insanları robotlarla öldürdüğü bir toplumda olmak istiyor muyuz?

Salı günü, Denetleme Kurulu yeni kuralları revizyonlarla birlikte 8’e karşı 3 oyla onayladı. Fox üyesi KTVU, ölümcül robotik güç kullanımına ilişkin yönetmeliğin, “eğitimli” memurların “kritik olaylarda” şüphelileri öldürmek için “askeri sınıf makineler” kullanabilmesini şart koştuğunu belirtiyor.

San Francisco Polis Departmanı artık yeni şehir kuralları uyarınca şiddetli suçlulara karşı ölümcül robotik güç kullanma yetkisine sahip.

Bu bildirge, SFPD tarafından NPR’ye gönderilen bir e-posta bildiriminin bölümlerini içerecek şekilde güncellendi.

Çeviren: Eyüp Keklik

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    eski insan kalıntıları

    İnsanlığın Bilinmeyen Bir ‘Hayalet’ Atası Keşfedildi

    kristof kolomb

    Kristof Kolomb Hakkında 8 Rahatsız Edici Gerçek