ABD Yörüngeye 4 Casus Uydusu Fırlattı. Orada Ne Yapacağı Belli Değil

NROL-129 görevi için ABD Ulusal Keşif Ofisi’nin yörüngesine taşıyan bir Northrop Grumman Minotaur IV, 15 Temmuz Türkiye saati ile saat 16:46’da (1346 GMT) Virginia’daki Orta Atlantik Bölgesel Uzay Üssü’nden (MARS) fırlatıldı.

NRO, ülkelerin casus uydu filosunu geliştirir ve genelde gizli işler için kullanılır. Bu yüzden NROL-129 uzay aracının orada ne yapacağını, hatta son yörünge konumlarının ne olacağını tam olarak bilmiyoruz.

Görev basın kitinde “NROL-129, NRO’nun ABD kıdemli politikacılarına, istihbarat topluluğuna ve Savunma Bakanlığı’na istihbarat verileri sağlamak için genel ulusal güvenlik görevini destekliyor.” Diye yazmaktadır.

Minotaur IV, 24 metre yüksekliğinde ve dört aşamadan oluşuyor. Alt üç aşama, hizmet dışı bırakılmış Peacekeeper kıtalararası balistik füzelerinin katı roket motorları tarafından desteklenmektedir. Dördüncü aşamada Northrop Grumman’ın Orion 38 motoru bulunuyor.

Minotaur IV Nisan 2010’da sunuldu. İkisi suborbital uçuşlar olmak üzere toplamda 7 uçuş gerçekleştirdi ve hepsi başarılı oldu.

MARS (uzay üssü), Virginia’nın Wallops Adası’nda, 2003 yılına kadar MARS’ı işleten NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi ‘nin bitişiğinde yer almaktadır. Bugün uzay üssü, NASA Wallops’un desteğiyle Virginia Ticari Uzay Uçuş Otoritesi tarafından işletilmektedir.

NROL-129, NRO’nun MARS-Wallops kompleksinden ilk özel fırlatılmasının yanı sıra, sitenin Aralık 2019’da resmi olarak oluşturulan ABD Uzay Kuvvetleri ile ortaklaşa ev sahipliği yaptığı ilk görevdir.

Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, NROL-129 için fırlatma hizmeti verdi.

Metehan Öksüz

Uzmanlar COVID-19’un Dalgalarla Geleceğini Öngörüyordu, Şimdi Bir ‘Orman Yangını’ Gibi Diyorlar

İnsan Sağlığı İçin En Büyük Risk Belirlendi. Ve Bu Bir Virüs Değil