ABD’de 12 yaşındaki Oswalt odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirdi

Yaşıtları Lego oyuncaklarından yaptıkları evlerle gurur duyarken, 12 yaşındaki Jackson Oswalt odasında nükleer füzyon reaktörü yapmayı başardı. Genç mucit Amerikalı bilim otoritelerinin çalışmasını teyit etmesini bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinde yaşayan Jackson Oswalt yaklaşık bir yılda evinin bir odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirdiğini iddia ediyor.

Oswalt’ın çalışması bilim insanları tarafından henüz teyit edilmese de, ABD’de yeni keşiflerin paylaşıldığı “Açık Kaynak Fusor Araştırma Konsorsiyumu” genç mucitin sonuçlarını doğruladı. Grubun web sitesi yöneticisi Jason Hull’a göre Oswalt, nükleer füzyonu başarıyla tamamlayan tutkulu kişilerin listesine eklendi.


Böylelikle Oswalt’ın, nükleer füzyon reaktörü geliştiren dünyanın en genç insanı olan 14 yaşındaki Taylor Wilso’ın unvanını da elinden alması bekleniyor.

Malzemeleri eBay’den satın aldı

Oswalt, odasında monte ettiği ev yapımı reaktör için internet alışveriş sitesi olan eBay’dan eski vakum ve pompa gibi ürünler satın aldı. Malzemelerin hepsinin kullanım için yeterli olmadığının altını çizen Oswalt, ekipmanların üzerinde bazı değişiklikler yaptığını belirtti.
Son çalışmaları tamamlayan Oswalt, füzyon enerjisini serbest bırakan yüksek sıcaklığa sahip atomları birleştiren bir reaktör yapmayı başardı. Yüksek seviyede enerji üreten makine, tıpkı güneş sistemi ve yıldız sisteminde olduğu gibi atomların birleşmesini sağlıyor.

Toplam 10 bin dolara mal oldu

Çocuklarının başarısından gurur duyan ailesi, Oswalt’ın bu projesini hep desteklediklerini ve makinenin yapımı için yaklaşık 10 bin dolar harcama yaptıklarını açıkladı.
Genç mucitin bu projesinin nedeni ise diğer insanların füzyon reaktörleriyle neler yaptıklarını öğrenmek olduğunu söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Bir Mini Füzyon Reaktörü Güneşten Daha Yüksek Sıcaklıklara Ulaştı
Bilim insanları Quark’ları İçeren Yeni Bir Füzyon Türü Keşfetti
“QuarkFusion”, Nükleer Füzyona Göre Sekiz Kat Fazla Enerji Üretiyor
Isıyı Kullanılabilir Enerjiye Dönüştürmede Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim insanları, havadaki CO2'yi kömür haline getirmenin bir yolunu buldu

Sovyet Sondası Dünya'ya Çarpacak