ABD’deki yüzlerce çocuğu felç eden nadir bir virüs türü görüldü.

Son zamanlarda, enterovirüs D68 (EV-D68); ABD’de yüzlerce insanı felç eden bir hastalıkta, kilit rol oynamakla suçlanıyor. Virüsün varlığını işaret eden bulgular ise şu ana kadar en iyi koşullarda görüldü.

Sonunda araştırmacılar, virüse; takip ettikleri işaretler ışığında, çocuk felci tarafından etkilenen hastaların omurilik sıvılarında ulaştı. Bu keşif hala durumun neden kaynaklandığını anlatmasada  bu kadar sağlam bir kanıta sahip olmak doğru yönde atılmış önemli bir adımdır.

Gizemli Hastalıklar: ABD’de çocukları felç eden nadir bir virüs türü görüldü

Yeni yapılan iki tanımlayıcı çalışmada; akut flasit miyelit veya AFM tanısı konan hastaların, merkezi sinir sistemini çevreleyen sıvılarında enterovirüse özgü antikorların varlığı tanımlandı. Ağustos ayında yayınlanan bir çalışmada ise hasta serumu ve omurilik sıvısı örneklerinde virüsün RNA’sının yetersiz belirtileri bulundu ancak AFM vakalarının yaklaşık yüzde 80’inde, sağlıklı hastaların sadece yüzde 20’sine kıyasla enterovirüs antikorları tanımlandı.

Kaliforniya Üniversitesi’nde, araştırmacılar tarafından yapılan güncel bir çalışmada; San Francisco, AFM tanısı alan 42 çocuk arasında benzer sonuçlar buldu. Araştırmacılar, hastaların omurilik sıvısında yer alan enterovirüsü tanımlayabilecek antikorları aramaya devam etti.

Bu örnekler; sağlıklı ya da bu durumdan farklı, çeşitli nörolojik koşulları olan 58 çocuktan alınan örneklerle karşılaştırıldı. Önceki çalışmaya benzer şekilde, virüse dair küçük bir işaret vardı. Ancak AFM hastalarından alınan örneklerin üçte ikisinden fazlasında, EV-D68 virüs ailesine ve cinsine ait proteinler ile eşleşen antikorlar bulundu.

Sonuçlar Virüsü Suç Üstü Yakalamada Yetersiz Kaldı

Karşılaştırma yapıldığında, kontrollerin sadece yüzde 7’sinin spinal sıvılarında benzer antikorlar bulundu. Bunun üzerine daha hassas bir test kullanarak yapılan ileri testler, virüs için antikorların; felç durumu olan hastaların sinir sistemlerinde bulunma olasılığının çok daha fazla olduğunu doğruladı.
Sonuçlar, virüsü suç üstü yakalamada yetersiz kalmasına rağmen nispeten yaygın bir patojenin yıllarca bir salgının ardında olduğuna dair en güçlü kanıtları sunmaktadır.

AFS vakaları, 2012 yılında ilk kez tanınmasından bu yana iki yılda bir ortaya çıkarak ABD’deki yüzlerce çocuğu, zayıflatıcı etkilerine maruz bıraktı. Belirtiler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde başlar ancak kasları zayıflatan ve refleks hareketlerini azaltan ciddi nörolojik hasara kadar ilerleyebilir.

Çocuk felcinin felç edici etkilerine benzerlik, başlangıçta hastalıklar arasında karşılaştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Ancak AFS tanısı alan hiç kimsede poliovirüs işareti bulunmadığından, epidemiyologlar başka yerlere bakmak zorunda kalmıştır.

Bunun üzerine araştırmacılar, bir zamanlar hafif solunum yolu problemleri ile karşılarına çıkan EV-D68’e odaklandı. 1960 ‘larda ilk defa sağlık uzmanları tarafından tanımlanmış olan ajan, kimse tarafından tam olarak bilinmiyordu.

ABD’de 1970 ve 2005 yılları arasında ise  yalnızca 26 EV-D68 enfeksiyonu vakası olarak bildirildiği için alarm nedeni olarak değerlendirilmedi. Bu durum, ABD’de EV-D68’in yol açtığı ciddi solunum yolu enfeksiyonları ile görülen rekor salgın raporları ile 2014’te değişti.

AFS ve EV-D68, salgın bölgelerindeki örtüşme; AFS tanısı konan kişilerde görülen soğuk algınlığı semptomları ve kas yorgunluğu şikayetlerinden bahsetmemekte ve ikisinin de birbiriyle ilişkili olduğunu ifade etmekteydi.

Nadir Görülen Bir Virüs

Gizemli Hastalıklar: ABD’de çocukları felç eden nadir bir virüs türü görüldü

2017 yılına geldiğimizde ise araştırmacılar virüsün farelerde felce neden olabileceğini gösterdi. Fakat kimse AFS’li insanlarda asıl virüsün inandırıcı işaretlerini bulamadı. Bütün bunlar ışığında, virüs şüpheli konumda kaldı.

            UCSF nöroloğu Michael Wilson; “İnsanlar; AFM hastalarının beyin omurilik sıvılarında, enterovirüslerin nadiren tespit edildiği gerçeğe kapatıldı. Merkezi sinir sistemlerinde virüs saptanamayan bireylerin nörolojik semptomlarının nasıl olabileceğini bilmek istediler.” diyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, antikorlar biçimindeki parmak izlerini eşleştirmekle nadir görülen bir virüsün altta yatan patolojisini anlama çabalarını iki katına çıkarabilir. Ve belki de durumun nasıl bu kadar kötü hale geldiğini açıklayabilir.

Şu anda AFS’yi önlemenin belirli bir yolu bulunmamaktadır. Neyse ki, EV-D68 ile enfekte olan yüz çocuktan sadece bir tanesinin AFM ‘nin felç edici etkilerine yenik geldiği düşünülüyor. Bunun neden olduğu hala gizemini sürdürmekle birlikte, gelecekteki araştırmaların bu durumun nedenini öğrenebileceğini ve çözüm yolu bulabileceğini ummaktayız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yumurtadaki kuşlar iletişim kurabiliyor

Kuşlar, Soğuk İklimlerde Embriyolarını Sıcak Tutmak İçin Daha Koyu Yumurta Bırakıyor!

İnsan Bedenini Oluşturan Elementler ve Görevleri!