in

Aborijinler Kimdir? Aborijinler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aborijinler yani Avustralyalı Aborjinler olarak da bilinen toplum

Aborijinler, veya Aborijin Avustralyalılar, bir teorinin 70.000 yıl önce teknelerden göç ettiklerini söylediği Afrika dışında yaşayan en eski insan nüfusu olabilir.

Avustralya’nın Aborijin Avustralyalılar olarak bilinen ilk insanları 50.000 yılı aşkın süredir bu kıtada yaşıyor.

Bugün, Avustralya’nın her tarafına yayılmış 250 farklı dil grubu mevcut. Aborijin Avustralyalılar iki gruba ayrılıyor:

Britanya 1788 yılında adayı kolonileştirdiğinde önceden orada yaşayanlarla bağlantıları olan Aborijinler ve bir grup adanın yani bugünkü Avustralya Queensland’ in bir parçası olan Torres Boğazı Adaları’nın yerlilerinden gelen insanlar.

Aborijin Avustralyalılar’ın tümü Avustralya’nın yerlisi olan gruplarla bağlantılı.

Öte yandan, adanın asıl yerlisi olmayan insanların soyundan gelen kişiler de yerli olduklarını iddia ettikleri için yerli teriminin kullanımı tartışmalı.

Yasal olarak, Aborijin Avustralyalı; Aborijin ya da Torres Boğazı Adalı kökenli Aborijin veya Adalı kişi şeklinde tanımlanıyor ve bu kapsamda yaşadığı topluluk tarafından kabul ediliyor.

Aborijinler Kökenleri

2017’de 111 Aborijin Avustralyalının genomlarımdan yapılan genetik çalışma bugünkü Aborijinlerin
50.000 yıl önce anakarada ortaya çıkmış farklı bir popülasyonun üyesi olan ortak bir ataya bağlı olduklarını keşfetti.

İnsanların Asya’da bulunan Kuzey Avustralya’dan ilkel tekneler kullanarak göç etmiş oldukları düşünülüyor. Güncel bir teori ise, o ilk göçmenlerin 70.000 yıl önce Afrika’dan geldiklerini savunuyor ki bu da Aborijin Avustralyalılar’ı Afrika’nın dışında yaşamış en eski insan topluluğu yapıyor.

İngilizlerin Yerleşimi ve Aborijinler

İngiliz göçmenler 1788’de Avustralya’yı kolonileştirmeye başladığında, 750.000-1.25 arası Aborijinin orada yaşıyor olduğu tahmin ediliyor. Kısa süre içinde, salgın hastalıklar adanın yerlilerini kırıp geçiriyor ve İngilizler Aborijin topraklarına el koyuyor.

Birtakım Aborijinler, 20.000 yerli insan koloni sınırında şiddetli bir çatışmada hayatını kaybedene kadar dayansa da çoğu, İngilizler topraklarını yağmalarken katliamlar ve topluluklarının fakirliği yüzünden boyun eğiyor.

Çalınan Nesiller

1910 ve 1970 yılları arasında, devlet politikalarının asimilasyonu %10-%33 Aborijin çocuğun evlerinden zorla uzaklaştırılmasına yol açtı. Bu ‘çalınan nesiller’ üvey ailelere verildi ve kurumlara yerleştirildi. Ana dillerini konuşmaları yasaklandı. Çoğunun ismi değiştirildi.

2008’de Avustralyalı başbakan Kevin Rudd, ülkenin çalınan nesillerinin Aborijin Avustralyalılar’ına gösterdiği tutumla ilgili ulusal bir özür yayımladı. O zamandan beri; Avustralya, Aborijinler ve yerli olmayan Avustralyalılar arasındaki sosyal eşitsizliği azaltmak için çalıştı.

Fakat Avustralyalılar federal kanunların Aborijinlere de uygulanması için ancak 1967’de oy verebildi. 1965’e kadar çoğu Aborijin tam vatandaşlığa ya da oy kullanma hakkına sahip değildi.

Mücadele Devam Ediyor.

Bugün, Avustralya nüfusunun yaklaşık %3’ü Aborijin kökenine sahip. Aborijinler hala eski kültürlerini korumak için çabalıyor, Avustralya devletine kendini tanıtmak – ayrıca tazminat almak – için savaş veriyor.

Şuan Victoria devleti Aborijin nüfusuyla Aborijin Avustralyalıların bağımsızlığını kabul eden ve tazminat içeren türünün ilk örneği olan bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte, Avustralya daha önce hiç böyle bir anlaşma yapmamış ki bu da onu Britanya uluslar topluluğunda kendi ilk milletinin halkıyla anlaşma yapmamış tek ülke yapıyor.

Çağla ALGAN

Yazar Çağla ALGAN

Ben Çağla Algan. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Temel İngilizce yetenekleri üzerinde ve onların nasıl öğretileceği konusunda çalışıyorum. Hayatımı İngilizce alanında bir akademik kariyerle sürdürmek istiyorum.

Yorumlar

Leave a Reply
  1. aborjinler bu yeryuzunun gorup görebileceği insani insan yapan , insan kelimesinin her hakkini veren sayılı toplum icindedir.. aborjinler hakkinda daha fazla ve derin bilgi edinmek isteyen varsa ‘Bir cift yürek’ isimli romanı okumasini siddetle öneririm.. bir gazetecinin aborjin kabilesi ile benliğini arama seyahetine cikmasini romanlastirip bize aktariyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Grafen Nedir? Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beş Güçlü Soru ve Grafik İle Koronavirüs Pandemisi