Abur cubur yemekten kör olan o genç hakkında bilmeniz gerekenler

Kötü bir patates kızartması diyeti ve abur cubur İngiltere ‘de genç bir çocuğun kör olmasına neden oldu. Çocuk – ona Jasper diyelim – ilk önce 14 yaşındayken yorgunluğundan şikayetçi olarak aile doktorunu ziyaret etti. Testler düşük vitamin B12 düzeyleri ile anemik olduğunu gösterdi. Seçici bir yiyiciydi ama sağlığı ile ilgili hiçbir sorunu yoktu.

Abur cubur yemekten kör olan o genç hakkında bilmeniz gerekenler

Doktoru ona B12 vitamini enjeksiyonları yaptı ve diyetini nasıl geliştireceğine dair tavsiyeler verdi. Fakat 15 yaşına geldiğinde işitme kaybı geliştirmeye başlamış ve görmesiyle ilgili problemleri vardı. Kulak, burun ve boğaz uzmanına sevk edildi ve bir göz doktoru tarafından muayene edildi, ancak bir neden bulunamadı.
17 yaşındayken, görmesi körlük noktasına geldi. Nöro-oftalmoloji konusunda bir uzman tarafından Bristol Göz Hastanesine sevk edildi. Optik nöropati teşhisi kondu (optik sinirde zarar) ve ileriki testler sebebinin beslenme ile ilgili olduğunu gösterdi.
Düşük B12 vitamini (B12 vitamini enjeksiyonları geçmiş), D vitamini, bakır ve selenyum düzeyleri ve yüksek çinko düzeyi gibi birçok mikro besin eksikliğine sahipti. Kemik mineral yoğunluğu da çok düşüktü – muhtemelen düşük D vitamini nedeniyle.
Jasper, ilkokuldan beri seçici bir yiyici olduğunu ve bazı yiyecekleri yemeyeceğini itiraf etti. Yerel balık dükkanında patates kızartması yemişti ve patates kızartması, beyaz ekmek, işlenmiş jambon dilimleri ve sosisle birlikte servis ediliyordu.
Eksikliklerini tedavi etmek için besin takviyesi yapılmasına rağmen, görüşü düzelmedi.
Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan vaka çalışmamızda Jasper’in abur cubur diyetinin ve sınırlı miktarda beslenme, vitamin ve mineral alımının, görme siniri işlev bozukluğu olan besinsel optik nöropatinin başlamasına yol açtığı sonucuna vardık. Birkaç çeşit beslenme eksikliğinin nadir fakat ciddi bir komplikasyonudur.
B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ​​vitamini (piridoksin), B9 vitamini (folat), B12 vitamini (kobalamin), demir, kalsiyum, magnezyum ve bakır eksikliğinin neden olduğu optik nöropati, doktor hastanın diyet geçmişine sahip değilse kolayca diğer hastalıklar olarak yanlış teşhis edilir.
Durum erken yakalanırsa geri dönüşü vardır. Ancak tedavi edilmeden bırakıldığında, Jasper’ın durumunda meydana gelen optik sinir ve körlüğe kalıcı yapısal hasara yol açabilir.

Abur cubur – Yeterli beslenme

Abur cubur yemekten kör olan o genç hakkında bilmeniz gerekenler

Dünyada yaklaşık 2 milyar insanı etkileyen beslenme yetersizlikleri çok yaygındır.
Düşük ve orta gelirli ülkelerde, yoksulluk ve yetersiz gıda alımı, mikro besin eksikliklerinin ana nedenleridir, ancak mikro besin eksiklikleri de, örneğin, malabsorpsiyonun (midede önemli besinlerin emilimini engelleyen bağırsak problemleri)  neden olduğu yüksek gelirli ülkelerde bulunur. İlaçlar veya zayıf beslenme – bazen alkolizm veya sigara ile birlikte – veya her ikisi de neden olur.
Gelişmiş ülkelerde, beslenme nedenleri nadirdir, ancak çocuklarda seçici yeme, yetişkinlerde seçici yeme ve ileriki yaşamdaki beslenme yetersizlikleri neden olabilir.
Ayrıca, gıda tüketimindeki son eğilimler, beslenme amaçlı optik nöropatinin daha yaygın hale gelmesine neden olabilir.
Örneğin, daha besleyici yiyecek pahasına abur cuburların yaygın olarak tüketilmesi ve veganlığın artan popülaritesi, D vitamini eksikliği ve B12 vitamin eksikliklerine yol açabilir, çünkü balık, et, yumurta ve süt bu vitaminlerin ana diyet kaynaklarıdır. Besin takviyesi veya takviye edilmiş gıdalar olmadan, sıkı veganlık geri dönüşü olmayan körlüğe yol açabilir.
Çoğumuz, abur cubur tüketimi ile kardiyovasküler sağlık, obezite ve kanser arasındaki bağlantıların farkındayız. Çok az insan yetersiz beslenmenin görme üzerinde çok derin bir etkisi olabileceğinin farkındadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

D vitamini eksikliği Nedir? D vitamini eksikliği belirtileri ve sebebi
Yeni Çalışma Aşırı İşlenmiş Gıdanın Vücunuza Ne Yaptığını Gösteriyor
Bilim insanları son diyet trendlerinin 5’ini inceledi, bunların 2’si kesinlikle tavsiye edilmiyor.
Protein Nedir? Protein Tozu Protein Diyeti Hakkında Bilgiler
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-what-you-need-to-know-about-that-teen-who-went-blind-from-eating-junk-food

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizemli bir uzay uçağı 719 gündür Dünya çevresinde dönüyor ve nedenini bilmiyoruz

DNA 'mız hepimizi eşsiz mi yoksa aynı mı yapıyor?