Adam Köpeği Tarafından Yalandıktan Sonra Çoklu Organ Yetmezliğinden Öldü

63 yaşındaki sağlıklı bir erkek, son zamanlarda evcil köpeği tarafından yalandıktan sonra çoklu organ yetmezliği ile septik şoktan öldü. Bu vaka sonucu yapılan araştırmalarda,bağışıklık sistemi zayıflamış olan alkolikler veya dalağı cerrahi olarak alınmış kişilerde bu enfeksiyona eğilim gözlemlenmiştir.

Yaşanan vaka da Alamanya seyahatinden dönen adam  , ateş ve nefes darlığı gibi grip benzeri semptomlar yaşamaya başlamış olmasına rağmen kendini  hasta hissettiğinin üçüncü gününde,kan damarlarında belirginlik, cilt lekeleri ve mide ağrısı nedeniyle doktora başvurmuştur.

Adam Köpeği Tarafından Yalandıktan Sonra Çoklu Organ Yetmezliğinden Öldü

Muayenede, sağlık görevlileri de bacaklarının derisinin altında kanama olduğunu fark ettiler. Adam son zamanlarda yurt dışına çıkmamıştı veya hastaneye kaldırılmamıştı. Doktorlar menenjiti olabileceğinden şüpheleniyorlardı, ancak baş ağrısı ve sert boyun gibi bazı karakteristik belirtilerden yoksundu, bu yüzden daha fazla araştırdılar.

Kan testlerinde düşük trombosit sayımı, düşük beyaz kan hücresi sayımı ve sepsis belirtileri gösterdiğinden yoğun bakım ünitesine transfer edildi.  Ayrıca karaciğer ve böbrek problemleri vardı ve idrara çıkamıyordu. Kendisine sepsis ve purpura fulminans tanısı kondu (derinin altındaki küçük damarlarda kanın pıhtılaşmasından kaynaklanan potansiyel ölümcül kan lekeleri).

İnanılmaz derecede nadir bir durum

BT taraması sonucu enfeksiyon bulgusuna rastlanmadıysa da, doktorlar çeşitli enfeksiyonları kapsayacak şekilde antibiyotik kullandılar, ancak durumu kötüleşmeye devam etti. Bir defa kalbi durdu ama başarılı bir şekilde canlandırıldı ve entübe edildi ve solunum cihazına bağlandı.

Dördüncü gün sonunda nedenini tespit edebilen doktorlar , kedi ve köpeklerin ağızlarında yaygın olarak bulunan bir bakteri olan Capnocytophagacanimorsusile enfeksiyonu tanısı konuldu. Çeşitli antibiyotik tedevilerine rağmen adam hastanedeki 16.gününde öldü. Böyle bir enfeksiyon genelde immun yetmezliği olan kişilerde görülmektedir ve hastaların dörtte biri hayatının kaybettiği rapor edilmiştir. Yine de doktorlar böyle bir durumun çok nadir bir durum olduğunu belirtmiştir.

Bir hayvan tarafında ısırılma sonucu böyle bir ciddi enfeksiyon çok nadir görülüyor olsa da grip ve benzeri semptomlar yaşayan evcil hayvan sahiplerinin acil tibbi yardım alması gerekmektedir.
Bu semptomları olan hastalarla karşı karşıya olan doktorlar, kedi ve köpeklerle teması olasılığı olan hastalarında hemen bu enfeksiyonun varlığını araştırmalı araştırmalı ve kesin bir tanı konmasa dahi bir antibiyotik tedavisine başlamalıdır.

1 hafta sonra purpura fulminans. Kangren ortaya çıkmaya başlıyor. (c) EFIM 2019, CC BY-NC 4.0

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Gözde İMDAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kimya İle Daha İyi, Mükemmel Yemek Yapmanın 10 Yolu!

Büyük Bir Deneme Toprak Kaymasının İklim Üzerindeki Şaşırtıcı Etkisini Ortaya Çıkarmayı Hedeflemektedir