Adem Elması Nedir? Adem Elması Neden Kadınlarda Bulunmaz?

Latince adı prominentia laryngea olan Adem elması, tam olarak tiroid bezinin üzerinde bulunur. Bu sebeple bu bölgeye tiroid kıkırdağı da denir.

Peki Adem elmasını erkeklerde daha görünür kılan şey nedir? Yetişkin erkeklerde ses tellerini de içinde bulunduran gırtlağın daha büyük olması, Adem elmasını daha görünür kılar. Erkeklerin seslerinin, kadınlarınkinden daha kalın olmasının sebebi de aynen budur.

Genç kız ve erkek çocuklarında, Adem elmalarının boyutu aslında aynıdır; fakat bu durum puberte çağında girdiklerinde değişir. Erkek çocuklarının testosteron seviyesi yükseldikçe Adem elmaları görünür şekilde büyür ve sesleri kalınlaşır.

Adem Elması
Adem Elması

Peki bu Adem elmasının bir işlevi var mıdır? Pek sayılmaz. Aynı kulaklarınız ve burnumuzda olan  kıkırdaklar gibi bir görevi olmamasıyla birlikte orda öylece durur. Hatta Adem elmalarının fazla belirgin olmasından rahatsız olan bazı erkekler, daha sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşamamakla birlikte bu kıkırdağı küçültmek için cerrahi müdahaleye bile başvururlar.

Yutkunurken aşağı yukarı sallanmasıyla birlikte Adem elması siz gerginken de kendiliğinden hareketlenebilir; belki de Adem elmasının tek görevi iş yerinde, başkanlık seçimlerinde veya eşlerine yalan söylerken erkekleri rezil etmektir.

Alp Ganuz

Felsefe Nedir? Felsefe Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Timsahlar Gerçekten Ağlar Mı?