Alçak Gönüllü İnsanların En Önemli Kişilik Özellikleri Belirlendi!

Psikologlar, ‘alçak gönüllü kişileşme’ adı verilen bir davranış biçiminin alçak gönüllü insanlar tarafından paylaşılabilecek önemli bir davranış olduğunu saptadılar.

Bu demek oluyor ki olumlu niteliklerinize ve yaşam kazanımlarınıza, diğerlerinden herhangi bir özel muameleyi hak ettiğinizi düşünmüyorsunuz.

Bu mütevazı olmakla ilişkilendirebileceğiniz güçlü yanlarınızı ve başarılarınızı küçümseme eğiliminden biraz farklı olup bize alçak gönüllülüğün özü hakkında yeni bir fikir verir.

Alçak Gönüllü İnsanların Sahip Olduğu En Önemli Kişilik Özellikleri Belirlendi!

Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nden araştırmacı psikologlar Chloe Banker ve Mark Leary, alçak gönüllülüğün, bir dizi arzu edilen psikolojik ve kişilerarası sonuç dizisine bağlanması nedeniyle özel ilgi duyulduğuna dikkat çekti.

Bütün mütevazı insanları karakterize eden bir şey var mı?

Bu çalışmada araştırmacılar toplam 419 kişiden kişisel özelliklerini,  gurur duydukları başarıları açıklamalarını, ardından diğer insanların yaşamlarında ki başarılarını karşılaştırmalarını ve başkalarının yaşamlarında yaptıkları şeye ve oldukları insan türlerine göre nasıl davranmaları gerektiğini düşündüklerini değerlendirmeleri istendi.

Sonra verilen cevapların alçak gönüllülük, kendine saygı, narsisizm, kişisel ilgi ve psikolojik hak olmak üzere belirli sosyal özellikler için ölçümü yapıldı.

Alçak Gönüllü İnsanların Sahip Olduğu En Önemli Kişilik Özellikleri Belirlendi!

Alçak Gönüllü İnsanların Özel Muameleye İhtiyacı Yok

Elde edilen sonuçlar alçak gönüllü insanların elde ettikleri başarılar ve kişilik özelliklerinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalarına rağmen hiç kimseden farklı olmadıklarını ve bu özelliklerinin de özel bir muamele hak etmediğini göstermektedir.

Araştırmacılar ayrıca, hipo-ego kimliğe sahip olmama durumunun, gerçekte olduğu gibi alçak gönüllülükle ilgili davranışlara neden olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Bunların hepsi gelecekteki araştırmalarla keşfedilebilecek. İleriye dönük daha kapsamlı çalışmalar, alçak gönüllülüğün toplum tarafından neden değerli olduğu sorusunu da cevaplayabilir.

LearyPsyPost ‘mütevazı insanlar özel başarılarının veya niteliklerinin yanı sıra diğer herkes gibi olduklarını, kendilerinin de eksik, zayıf ve başarısız yönleri olduğunu kabul ediyorlar’ dedi.

Yani, diğer insanlardan ekstra ilgi, iyilik veya özel bir muamele beklemiyorlar.
Araştırma, Kişilik ve Sosyal Psikoloji Bülteni ‘nde yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17. Yüzyıl İnsan Olmak İçin Gerçekten Korkunç Bir Zamandı

17. Yüzyıl İnsan Olmak İçin Gerçekten Korkunç Bir Zamandı

Alışverişten önce içilen kafein daha fazla harcama yaptırıyor!

Alışverişten önce içilen kafein daha fazla harcama yaptırıyor!