Aldatmayı Algılayan Yeni Bir Yapay Zeka Yalana Son Verebilir

Bir insanın yalan söyleyip söylemediğini anlayabilmek günlük yaşamın önemli parçalarından birisidir. Ancak mahkeme gibi yerlerde daha önemlidir. İnsanlar mahkemelerde doğruyu söylediklerine dair yemin ederler. Ancak her zaman doğruyu söylemezler.

Bu yalanların tespit edilebilme olanağı suçlu olanı ve masum olanı belirleyebilmek adına önemlidir.

Bu sorunu çözebilmek için Maryland Üniversitesi’nden (UMD) araştırmacılar mahkeme salonundaki yargılama videolarından yalanı saptayabilmek için yapay zekayı (AI) kullanan bir sistem olan Deception Analysis and Reasoning Engine’i (DARE) geliştirdi.

Otomasyon Araştırmaları Merkezi (CfAR) başkanı Larry Davis’in önderliğindeki UMD bilgisayar bilimleri araştırmacıları ekibi, aldatmayı tespit eden AI’yi açıkladı.

DARE’e, “dudaklar büzme” ya da “kaş çatma” gibi insan mikro ifadelerini aramaya ve sınıflandırma ve aynı zamanda bir kişinin yalan söyleyip söylemediğinin anlaşılabileceği ses kalıplarını ortaya çıkarmak için ses frekansını analiz etmesi öğretildi.

Sistem, aktörlerin yalan söylemeleri veya gerçeği söylemeleri talimatları verilen bir eğitim videoları seti kullanılarak test edildi.

UMD araştırmacısı Bharat Singh’e göre, “doğru” sistemi açıklamak için en iyi kelime olmayabilir. Sistem rastgele seçilen olumlu bir örneği yine rastgele seçilen olumsuz bir örnekten daha yüksek derecelendirebiliyor.

Sonuç olarak, DARE, yalanları tespit etme görevindeki ortalama bir kişiden daha iyi performans gösterdi.

Araştırmacılar, geçen yıllarda Yapay Zekayı Geliştirme Birliği (AAAI) Konferansı’nda aldatmayı tespit eden bu AI hakkındaki çalışmalarını sundular.

Mevcut bazı yalan tespit teknolojileri oldukça güvenilir sonuçlar üretirken, mahkeme salonunda özellikle yararlı değildir.

Örneğin, gerçeklik serumları genellikle yasa dışıdır, yalan makineleri mahkemede kabul edilmez. DARE bu kuralın istisnası olduğunu kanıtlayabilir, ancak araştırmacılar yapay zekanın alanını mahkeme salonuyla sınırlı görmüyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Puro Şekline Sahip Olan Asteroid Oumuamua’nın Kökeni Keşfedildi

    Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka insanı yendi