Alışveriş Yaparken Covid-19 Riskini Azaltma Tavsiyeleri

COVID-19 pandemisinin sebep olduğu bu zor zamanları sağlıklı bir şekilde atlatmanın en iyi yolu olabildiğince evde kalmak olsa da bazen evden çıkmak zorunda kalıyoruz. Yiyecek alışverişine çıkmak günlük hayatın bir parçası olmasına rağmen virüsten korkanlar için bir stres kaynağı olabilir fakat bu tip halka açık yerlerde riski azaltmak için alabileceğiniz önlemler var.

Virüs taneciklerine ne kadar maruz kalırsanız hastalık kapma riskiniz de o kadar artar. Virüse, havadaki tanecikleri solursanız veya virüslü bir yere dokunduktan sonra elinizi gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza götürürseniz yakalanabilirsiniz.

COVID-19 hastaları ve iyileşmekte olan hastalar bu virüs parçacıklarını taşırlar (salgına yakalanan kişiler süper- taşıyıcılar ve süper- yayıcılar olarak ayrılabilir) ama bazı insanlar hiç belirti göstermediği ya da hastalığı hafif atlattığı için kimin virüs taşıdığını anlayamayabilirsiniz.

Alışveriş Sırasında Covıd-19 Riskini Azaltmak İçin Tavsiyeler

Tavsiye edilen iki metrelik mesafeyi korursanız güvende olacaksınızdır. Birinin öksürdüğünü varsayalım: Virüs taşıyan büyük ve bulaşıcı parçacıklar yakın yerlere düşecektir. Sadece, küçük ve daha az virüs taşıyan parçacıklar mesafe alabilir.

ilginizi çekebilir: Bu simülasyon bir öksürüğün partikülleri markette nasıl yaydığını gösteriyor!

Bu daha bulaşıcı parçaları solumasanız bile onların bulunduğu yerlere dokunursanız risk altında olabilirsiniz. Bir markette yüksek risk taşıyan yerler raflardaki mallar, alışveriş arabaları, sepetler, jet kasalar ve pos cihazlarıdır. COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 patojeni mukavvada bir gün ve paslanmaz çelikte üç güne kadar yaşayabilir. Yani o gün markete giren ilk kişi siz olsanız bile temasa geçebileceğiniz patojenlerden dolayı hala risk altındasınız.

Ancak, alışveriş sırasında alabileceğiniz basit önlemler sayesinde korkmanıza gerek kalmayacak.

Alışveriş Yaparken Covid-19 Riskini Nasıl Azaltırız?

Ellerinize dikkat edin

Markette bir şeye dokunduktan sonra ellerinizi yüzünüze götürmeyin. Buna ek olarak, kendinizi ve diğer herkesi korumak adına sadece almak istediğiniz ürünlere dokunun. Eğer maske takacaksanız veya eldiven giyeceksiniz bunu markete girmeden önce yapın ve marketten çıkınca onları çöpe atın.

Yüzeyler tehlikeli olabilir

            Yüzeyleri dezenfektanla temizlemek oradaki virüsleri yok eder, bu yüzden alışveriş arabalarının ve sepetlerin kollarını kolayca dezenfekte etmek için yanınızda yüzey temizleme mendili bulundurabilirsiniz. Nakit para yerine kartınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, pos cihazları ve jet kasalar virüs tanecikleriyle dolu olabileceğinden mümkünse temassız ödemeye yönelebilirsiniz. Eğer eve arabayla dönecekseniz direksiyona dokunmadan önce %60- 95 alkol içeren bir dezenfektanla ellerinizi temizleyin.

Akıllı hareket edin

Alışveriş Sırasında Covıd-19 Riskini Azaltmak İçin Tavsiyeler

            Alışverişe daha az çıkmak, insanlara ve olası virüslü yerlere daha az maruz kalmak demektir. Alışverişe çıkmadan önce mallarının raflardaki sırasına göre bir alışveriş listesi hazırlayabilirsiniz böylece raflar arasında gezinip durmaz ve içeride daha az zaman geçirmiş olursunuz. Eğer çok yiyecek alırsanız onları buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Böylece gıda atığını önlemiş olursunuz. Ama bunun için ürünü almadan önce dondurulmaya uygun olup olmadığını kontrol edin.

Eve geldiğinizde

Her şeyden önce ellerinizi yıkayın. Aldığınız ürünlerde virüs olma olasılığı az ama içinizin rahat etmesi için ürünü paketinden çıkarabilir ve ürünleri dezenfektanlı bir mendille silebilirsiniz. Her zamanki gibi meyve ve sebzelerinizi bol suyla yıkayın ancak herhangi bir temizlik ürün kullanmamaya özen gösterin çünkü yiyecekleri temizlemek için çamaşır deterjanı kullanımından dolayı yaşanan kazalara ilişkin Zehir Kontrol Merkezleri bu yıl %20 daha fazla telefon aldı.

Virüsün nasıl yayıldığını anlamak, halka açık alanlarda kendinizi korumak için size en iyi kalkanı sağlayacak. Alışveriş alışkanlıklarınızdaki küçük değişimlerle yaşıyor olabileceğiniz stresi azaltmakla kalmayıp hem diğer insanları hem de kendinizi virüse karşı daha çok korumuş olacaksınız.

Berna DENİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bal Arılarının Tek Bir Gen ile ‘Bakire Doğum’ Yapabildiklerini Bulundu

Bal Arılarının Tek Bir Gen ile ‘Bakire Doğum’ Yapabildiklerini Bulundu

Çocuklar Yüksek Risk Altında! Koronavirüs ile ilişkilendirilen gizemli hastalık