Altının Bilinmeyen Yeni Yönleri Keşfedildi, Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir

Yeni yapılan bir araştırmada altının yeni yönleri tespit edildi. Bunlar arasında en önemlisi kanserle mücadelede küçük altın parçacıklarının kullanılabiliyor olması.Edinburgh Üniversitesi bilim insanları, altının bazı hastalıkların tedavisi için kullanılabileceğini keşfetti.

Özellikle akciğer kanseri hücrelerinin tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğinin altın nanopartikülleriyle arttırıldığı saptandı

.Araştırma kapsamında altın nanopartiküller olarak bilinen küçük altın parçacıkları, araştırma ekibince bir kimyasal cihazın içerisine koyuldu.
altinin-bilinmeyen-yeni-yonleri-kesfedildi-hastaliklarin-tedavisinde-kullanilabilir22

İnsanlar üzerinde henüz test edilmeyen sistemle sağlıklı bir doku hasar görmeden hastalıklı hücrelerin tam olarak hedeflenebilmesi sağlanabilir. Böylesi bir çalışma kemoterapi tedavisinin yan etkilerinin ciddi oranda azaltılmasını sağlayacaktır.

Mevcut sistemde uygulanan kemoterapi tedavisi kanserleri hücreleri öldürürken, sağlıklı hücrelere de zarar veriyor. Altın güvenilir bir element olarak kimyasal reaksiyonları hızlandırma ve katalizleyebilme özelliğine sahiptir.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından bu katalitik yeteneklerin canlılarda herhangi bir yan etki yaratmaksızın erişilmesini sağlayan metal özellikleri keşfedildi. Cihaz, bir zebra balığının beynine implate edildikten sonra etkili bir çalışma sergiledi. Bu çalışmadan sonra diğer canlılarda da cihazın etkin olabileceğine inanılıyor.
altinin-bilinmeyen-yeni-yonleri-kesfedildi-hastaliklarin-tedavisinde-kullanilabilir1

Araştırmada görevli olan Dr. Asier Unciti-Broceta, altının daha önce bilinmeyen özelliklerini keşfettiklerini bildirdi. Elde ettikleri bulgular, metalin tümör içerisindeki maddelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılabilmesi için kullanılabileceğini ortaya çıkardı. Çalışmayla ilgili testler devam edecek. Cihazın insanlar üzerinde test edilmesinden önce bir dizi farklı test aşamasından geçirilmesi bekleniyor. Bu testlerin olumlu sonuçlar vermesi halinde insanlı testlere başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zihin Bizi Halüsinasyonlara Karşı Nasıl Koruyor?

Antik Mısır’ın Dünya Dışı Yaşamla Temas Ettiğinin 6 Kanıtı