Alzheimer Hastalığının Riski ve İlerlemesinin Cinsiyete Göre Değişmesi

Beyindeki proteinlerin anormal birikimi, Alzheimer hastalığı için biyolojik bir belirteçtir. Bu proteinlerin yayılma şekilleri, Alzheimer prevalansının¹ neden kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi ‘ndeki Bilişsel Tıp Merkezi’nden (CCİ) araştırmacılar tarafından yapılan son bir araştırmada, bilişsel bozulma ile bağlantılı olan TAU adlı bir proteinin yayılmasında farklılıklar tespit edildi.

Alzheimer Hastalığının Riski ve İlerlemesinin Cinsiyete Göre Değişmesi

Erkekler ve kadınlar arasında, kadınların; geniş yayılım nedeniyle, beyinde tau birikimi erkeklerden daha fazla olduğu anlaşıldı. Bulgular, Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansında 14-18 Temmuz tarihleri ​​arasında Los Angeles’ta sunuldu.
Biriken kanıtlar, TAU’nun beyin dokusu yoluyla bir enfeksiyon gibi yayıldığını, nörondan nörona geçip diğer proteinlerin anormal kargaşaya dönüşerek beyin hücrelerini öldürdüğünü göstermektedir.
Alzheimer Hastalığı Nörogörüntüleme Girişimi (ADNI) veritabanına kayıtlı olan sağlıklı bireylerin ve hafif bilişsel bozukluğu olan hastaların pozitron emisyon tomografi (PET) taramalarından elde edilen verileri kullanarak, CCI araştırmacıları, TAU modellemede  vivo ağları modelleyen(vivo networks modeling) grafik teorisi analizini(graph theory analysis) kullanarak araştırdı.

Psikiyatri profesörü yardımcı Doçenti Sepi Shokouhi, “Suçtan sonra bir olay yerini yeniden oluşturmak gibi bir şey. Olay sırasında orada değildiniz, ancak bir davetsiz misafirin bir eve nereye girdiğini ve hangi odaya girdiklerini belirleyebilirsiniz dedi. Ve Davranış Bilimleri ve araştırma için baş araştırmacı; Grafik Analizi, tau’nun bir bölgeden diğerine nasıl yayıldığını göstermek için benzer bir şey yapıyor”.

Analizin Sonuçları

Analizin sonuçları, erkek ve kadınlarda tau ağlarının mimarisinin, kadınlarda; beyindeki çeşitli toplulukları birbirine bağlayan daha fazla sayıda “köprü bölgesi” bulunduğunu gösterdi. Bu fark, Tau’nun bölgeler arasında daha kolay yayılmasına, böylece birikme hızını arttırmasına ve Alzheimer Hastalığının gelişimi için kadınlarda daha fazla risk olduğunu gösterdi.
Kanıtlanmışsa, kadınlarda tau hızının artması, önceki tedaviler, yaşam tarzı müdahaleleri ve / veya bilişsel iyileştirme de dahil olmak üzere Alzheimer hastalığının önlenmesi için cinsiyete özgü yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu gösterebilir. Kadınlarda hızlandırılmış tau yayılma modelini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Alzheimer Hastalığının Riski ve İlerlemesinin Cinsiyete Göre Değişmesi

Shokouhi: “Farklı biyolojik süreçlerin hafızamızı nasıl etkilediğini anlamak gerçekten önemli bir konudur. Beynin patolojik, nöroanatomik ve işlevsel organizasyonundaki cinsiyete özgü farklılıklar nöro-davranışsal ve bilişsel düzeydeki farklılıklar ile eşleşebilir. Böylece nörodejeneratif bozuklukların prevalansını açıklayabilir.Uygun tedaviler geliştirmeye yardımcı oluyoruz” dedi.
Bu araştırma Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) grants R00 EB009106, K24 MH110598 and R01 AG047992. hibelerini desteklemektedir.
Prevalans¹: Belirli bir dönemdeki eski ve yeni olduların, aynı dönemdeki risk altında bulunan nüfusa oranıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Alzheimer İçin Neden Bir Tedavi Bulunamadı?
Araştırmacılar Beyinde Alzheimer’a Karşı “Bağışık” Gibi Görünen Bir Bölüm Buldular
Uçuk virüsü Alzheimer’a mı yol açıyor?
Alzheimer hastalığına büyük umutlar vadeden tedavi
Çeviri: Ahmet Yahya KARATAY
KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190716124853.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Chia Tohumunun 11 Faydası ve Bilimsel Gerçekler

5G Nedir? 5G Teknolojisi Nasıl Çalışır, Tehlikeli midir?