Amazon, Microsoft ve Intel katil robotlar üzerine çalışıyor

Amazon, Microsoft ve Intel‘in de aralarında bulunduğu dev teknoloji şirketleri dünyayı katil robot gelişimi nedeniyle tehlikeye sokan lider teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Yapay zeka sistemli ve otonom olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotlar üzerine çalışıyor.

Hollanda kar amacı gütmeyen kuruluş Pax, raporunda verdiği bilgilere göre 50 şirketi üç kritere göre sıraladı. Rapora göre, 22 şirket “orta dereceli kaygı” grubunda yer alıyor. Ve içlerinde Pentagon ‘a bulut altyapılarını teklif eden Amazon ve Microsoft dahil 21 şirket “yüksek kaygı” grubunda yer aldı.

Yine “yüksek kaygı” grubunda yer alan ve büyük veri analizi yapan CIA destekli Palantir şirketi, 800 milyon dolar karşılığında askerlere yardım etmek için savaş alanında gerçek zamanlı yapay zeka sistemi geliştirecek.

Rapor hazırlayan yazarlardan biri olan Frank Slijper ise Amazon ve Microsoft gibi kullanıcı müdahalesine gerek olmadan insan öldürmeye karar veren silahlar üzerine çalışan şirketlerin bu etkinliklerini inkar ettiklerini söyledi.

Yayınlanan raporun baş yazarı Frank Slijper;

Silah sistemlerinin özerk bir şekilde seçilmesi ve hedeflere saldırması için AI’nın kullanılması son yıllarda etik tartışmalara yol açtı. Eleştirmenler uluslararası güvenliği tehlikeye atacaklarını, barut ve atom bombası sonrası savaşta üçüncü bir devrimi beraberinde getireceklerini söyledi.

Robotlar bir etnik grubu yok edebilir

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Russell yapay zeka ile insan müdahelesine ihtiyaç kalmadan saldırı yapan tank, savaş uçağı ve denizaltı gibi silahların üretilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Stuart Russell, İsrail’in hali hazırda Harpy adını verdiği otonom bir drone ile bir bölgeye girerek hedefleri kendi seçerek vuran bir sisteme sahip olduğunu belirtti.

İnsanların öldürülmesi kararını verebilen makinelerin yasaklanması gerektiğini söyleyen Russell, “Yüz tanıma teknolojisinin de yardımıyla yapay zeka silahlar, bir cinsiyeti yada bir etnik grubu yok edebileceği gibi aynı zamanda sosyal medya hesaplarını tarayarak bir politik görüşe sahip insanları da yok edebilir” diye konuştu.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3.8 milyon yıllık kafatası, ‘Lucy’nin ataları nasıl görünüyordu

ABD İstihbarat Teşkilatı Casusluk Yapan Yeni Bir “Yapay Beyin” Geliştiriyor