in , , ,

Antartika’da Türk Bilim Üssü Kuruluyor

Antartika’da Türk Bilim Üssü Kuruluyor

Türk bilim insanları 1 ay süresince kaldıkları Antartika’dan geçtiğimiz hafta ülkeye döndü. İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen seferde Türk bilim insanları 1 ay boyunca Antartika’da kaldı.

antartikada-turk-bilim-ussu-kuruluyor (4)

Bilimsel araştırma yapmanın yanında Türk bilim üssü için ön fizibilite çalışması gerçekleştiren ekip, aralık ayından Türkiye’den gemiyle Antartika’ya gitmişti. Ekibin başında İTÜ PolRec Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy, kutup hayatına dair anlattıklarında Antartika’nın yeryüzünde bulunan en soğuk kıta olduğunu ve bu bölgenin en fırtınalı iklime sahip olduğunu söyledi. Özsoy, sıcaklığın kıtada yaz aylarında bile -20 derece olduğunu, her yerin buzullarla kaplı olmasının yanında fokların doğal yaşamlarını görebildiklerini, penguenlerle burun buruna geldiklerini belirtti.

antartikada-turk-bilim-ussu-kuruluyor (1)
Kıtada kurulacak olan Türkiye Bilimsel Araştırma üssü için şubat ayı içerisinde Ulusal Antartika Bilim Seferi 1 gerçekleştirildi. Türkiye’de kutup bilimleri alanında çalışmalar yürüten ilk ve tek merkez olan İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) PolReC aracılığıyla (Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi) ön fizibilite ekibi olarak 4 farklı üniversiteden 9 bilim insanı önce Arjantin’den Şili’ye uçtu. Burada bulunan Punto Arenas’tan King George Adası’na uçan ekip Antartika’ya gidecek gemiye binebilmek için 4 gün boyunca seyahat etmiş oldu.

antartikada-turk-bilim-ussu-kuruluyor (2)

1 ay süresi boyunca araştırmalar yapan ekip, soğuk havaya aldırmadan günde 5 ile 6 saat boyunca çalışarak 45 farklı noktadan çamur, hayvan dışkısı ve sediman örnekleri topladı. Bunun yanında 2 milyon metrekarelik alanın haritasını oluşturan ekip bölgede oluşturacakları Türk Bilim üssü çalışmalarını hızla sürdürüyor.
Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1470726-turk-bilim-insanlarinin-antarktika-seferi

Makaleye Oy Ver!

0 points

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fizikçilerden Kara Delikte Yeni Keşif

DNA ile Üretilen Cep Telefonları Geliyor