‘Antibiyotik Direnci ‘nin Çözümü Mutfak Süngerinizde Olabilir

Antibiyotik direnci tehdidi arttıkça, bakteriyofajlar veya kısaca fajlar, antibiyotikler tarafından öldürülemeyen bakterilerle mücadelede faydalı olabilir. New York Teknoloji Enstitüsü’nden (NYIT) araştırmacılar, mutfak süngerlerinde yaşayan bakteriyofajları ve bakterileri enfekte eden virüsleri keşfettiler. Araştırma, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği ‘nin yıllık toplantısı olan ASM Microbe’de sunulmuştur.

Antibiyotik Direncinin Çözümü Mutfak Süngerinizde Olabilir

Mutfak süngeri, çok geniş bir bakteri havuzunda farklı mikroplarla etkileşim halinde kalır. Fajlar, gezegende en çok bulunan biyolojik parçacıklardır ve tipik olarak bakterilerin bulunduğu her yerde onlara rastlayabilirsiniz. Bu açıdan bakacak olursak mutfak süngerleri fajları bulmak için mükemmel bir yer gibi görünüyor. İlgili haberimiz: [ Mutfak Süngerleri Milyonlarca Mikrop Barındırıyor]
Araştırma grubundaki öğrenciler kendi kullandıkları süngerlerden bakterileri izole etmiş ve daha sonra bakterileri yem olarak kullanarak fajları bulmaya çalışmışlardır. İki öğrenci, mutfak süngerlerinde yaşayan bakterileri enfekte eden fajları başarıyla keşfetti.
New York Teknoloji Enstitüsü ‘ndeki Yaşam Bilimleri Bölümü öğrencisi Brianna Weiss, “Çalışmamız, potansiyel olarak yararlı fajları barındırabilecek mikrobiyal ortamları araştırmanın değerini göstermektedir”dedi.

Antibiyotik direnci – Fajlar Bakterileri Öldürdü

Araştırmacılar, bu iki fajı “değiştirmeye” ve diğer kişinin izole edilmiş bakterilerini çaprazlama yöntemiyle diğerine bulaştırıp, bakterileri enfekte edip edemediklerini görmeye karar verdi. Sonuç olarak, fajlar diğerinin bakterilerini öldürdü. Weiss, “Bu, bakteri türlerinin iki farklı süngerden gelmesine rağmen yaptıkları, tesadüfen bu bakterilerin aynı olup olmadığını merak etmemize neden oldu” dedi.
Araştırmacılar, her iki izole edilmiş bakteri örneğinin DNA’sını karşılaştırmış ve her ikisinin de Enterobacteriaceae ailesinin üyeleri olduğunu keşfetmiştir. Bu çubuk şeklinde mikrop grubuna ait olan ve genellikle dışkılarda bulunan bakterilerin bazılarının hastane ortamlarında tespit edilen enfeksiyonlarda da görüldüğü kaydedildi. Bu örnekler birbirleriyle çok yakından ilişkili olmasına rağmen biyokimyasal testler sırasında aralarında kimyasal farklılıklar olduğuna rastlanıldı.

Antibiyotik Direnci Çözümü Mutfak Süngerinizde Olabilir

Weiss, “Bu farklılıklar, bir fajın enfekte olabileceği bakteri aralığının anlaşılmasında önemlidir; bu, aynı zamanda spesifik antibiyotiğe dirençli enfeksiyonların tedavi edilme yeteneğinin belirlenmesinde de anahtar rol oynayabilir. Çalışmamıza devam ederken, bakterilerin bulaşmasını sağlayabilen daha fazla fajı izole etmeyi ve karakterize etmeyi umuyoruz; bu fajların bazıları antibiyotiğe dirençli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir.” dedi.
Bu proje, Old Westbury’deki New York Teknoloji Enstitüsü’nde (NYIT) yedi öğrenciyle yüksek lisans araştırma sınıfının bir parçası olarak başladı. Projede izole edilmiş bakteri ve bakteriyofajları daha da karakterize etmek ve daha sonraki çalışmaları da destekleyebilmek için NYIT iç hibelerle projeye finansman oldu. Çalışmanın ikinci aşaması 23 Haziran Pazar günü ASM Mikrop’taki bir ilanla bilim dünyasına sunuldu.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Antibiyotik direnci küresel ısınma kadar büyük bir tehdit
Yeni Antibiyotikler, Direnci Tetiklemeden Etkili Oluyor
Editör / Yazar: Can CANİKLİ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190623143057.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Sıçanlar Şehirlerimizi İstila Ediyor! Ve Onlar Hakkında Hiçbirşey Bilmiyoruz

Kara delik nedir? Kara delikler hakkında detaylı bilgiler