Apple, Hey Siri Dönemini Sona Erdiriyor

Apple, “Hey Siri” tetikleyici ifadesini yalnızca “Siri” olarak basitleştirmek için bir proje üzerinde çalışıyor.

Bugün, genellikle iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve İos Siri’yi başlatmanın en hızlı yolu “Hey Siri” işaretini kullanmaktır.

hey siri
Apple’ın Siri logosu.

Hey kelimesini kaldırmak küçük bir değişiklik gibi görünse de, sadece siri’ye geçiş yapmak, önemli miktarda yapay zeka AI eğitimi ve temel mühendislik çalışması gerektiren teknik bir zorluktur.

Güncelleme görünüşte küçük görünse de uzmanlar, daha geniş değişikliklerin geleceğine işaret edebileceğini ve kapsamlı yapay zeka eğitimi gerektirebileceğini söylüyor. ABI Research’te araştırma direktörü Lian Jye Su, iki tetikleyici kelimeye sahip olmanın, sistemin istekleri daha doğru bir şekilde tanımasına izin verdiğini, bu nedenle tek kelimeye geçişin daha gelişmiş bir AI sistemine dayanacağını söyledi.

hey siri ios
Hey siri’deki hey kaldırılıp sesli komutta sadece siri kalacaktır.

Apple, “Hey Siri”deki “Hey”i kaldırarak arka arkaya istekleri de hızlandıracaktı. Şirket, yakın zamanda, tvOS 16.1’in bir parçası olarak Apple TV’deki arayüzü yeniden tasarlamak da dahil olmak üzere Siri’de birkaç değişiklik daha yaptı.

“Hey Siri”den uzaklaşma, Apple, Amazon ve Google’ın farklı satıcılardan otomasyon ve nesnelerin interneti home kit cihazları ile birlikte çalışmasına izin verecek, Matter otomasyon standardı üzerinde işbirliği yaptığı bir zamanda da gelecek.

Pazar araştırması firması CCS Insight’ın baş analisti James Sanders, bunu akılda tutarak, “Siri işlevselliğini iyileştirmeye yönelik çabaları iki katına çıkarmak muhtemelen Apple’da bir önceliktir” dedi.

Apple (hey) kelimesini kaldırma değişikliğin gelecek yıl veya 2024’te gelebileceğini söyledi.

Hey Siri Nedir, Tarihi

Siri, Apple Inc.’in iOS, iPadOS , watchOS , macOS , tvOS ve audioOS işletim sistemlerinin bir parçası olan sanal bir yardımcıdır. Soruları yanıtlamak, önerilerde bulunmak ve istekleri bir dizi İnternet’e devrederek eylemler gerçekleştirmek için sesli sorgular, jest tabanlı kontrol, odak izleme ve doğal dilde bir kullanıcı arabirimi kullanır. Hizmetler. Sürekli kullanımla, kullanıcıların bireysel dil kullanımlarına, aramalarına ve tercihlerine uyum sağlayarak kişiselleştirilmiş sonuçlar verir.

Siri, SRI Uluslararası Yapay Zeka Merkezi tarafından geliştirilen bir projenin yan ürünü. Konuşma tanıma motoru Nuance Communications tarafından sağlandı ve çalışması için gelişmiş makine öğrenimi teknolojilerini kullanıyor. Orijinal Amerikalı, İngiliz ve Avustralyalı seslendirme sanatçıları , kayıtların nihai kullanımından habersiz, 2005 yılı civarında kendi seslerini kaydettiler.

Siri, Şubat 2010’da iOS için bir uygulama olarak piyasaya sürüldü. İki ay sonra, Apple onu satın aldı ve 4 Ekim 2011’de piyasaya sürülmesiyle iPhone 4S’e entegre ederek ayrı uygulamayı iOS App Store’dan kaldırdı. Siri o zamandan beri Apple ürünlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur ve yeni iPhone modelleri, iPad , iPod Touch , Mac , AirPods , Apple TV ve HomePod dahil olmak üzere diğer donanım cihazlarına uyarlanmıştır.

Siri, telefon işlemlerini gerçekleştirme, temel bilgileri kontrol etme, etkinlikleri ve hatırlatıcıları planlama, cihaz ayarlarını yönetme, İnternet’te arama yapma, alanlarda gezinme, eğlence hakkında bilgi bulma gibi çok çeşitli kullanıcı komutlarını destekler ve iOS ile tümleşik uygulamalarla etkileşim kurabilir.

2016’da iOS 10’un piyasaya sürülmesiyle Apple, üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra ödemeler, araç paylaşımı ve İnternet araması uygulamaları da dahil olmak üzere Siri’ye sınırlı üçüncü taraf erişimi sağladı.

iOS 11’in piyasaya sürülmesiyle Apple, Siri’nin sesini güncelledi ve takip soruları, dil çevirisi ve ek üçüncü taraf işlemleri için destek ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeleli disi aslan

Dişi Aslanlar Yaşlandıkça Yele Çıkarıyor Ve Erkek Gibi Davranıyor

Büyük İskender 5 Liderlik Dersi

Büyük İskender 5 Liderlik Dersi