Araştırmacılar, Bilinen En Eski Mumyalama Tarifini Keşfetti!

Bilinen En Eski Mumyalama Tarifi 3.500 yıllık bir papirüs parçasında bulundu.

Antik mumyalama uygulamalarının eski örneklerinden mumyalama hakkında çok şey öğrenebilsek de, Mısırlıların ölülerini öbür dünyaya nasıl hazırladıkları hala tam olarak bilmiyoruz. Heyecan verici bir keşifte araştırmacılar; mumyalama ve mumya ‘yapmanın’ önemli adımlarını açıklayan eski bir metnin içine gizlenen orijinal bir ‘nasıl yapılır’ kılavuzu keşfettiler.

Mumyalama rehberi, Papirüs Louvre-Carlsberg el yazması olarak adlandırılan 3.500 yıllık bir papirüs parçasında bulundu.

Kitabın yarısı, esas olarak tıbbi bilgiler içerdiği için Paris’teki Louvre Müzesi’ndeyken, diğer yarısı ise  Danimarka Kopenhag Üniversitesi’ndeki Papirüs Carlsberg Koleksiyonu’nda.

Bu yeni metin gün ışığına çıkmadan önce, uzmanların üzerinde çalışabilecekleri mumyalama üzerine yalnızca iki orijinal metin vardı. Süreç, eski Mısır’da kutsal bir sanat olarak kabul edildiği için, sadece birkaç uzman mumyalama yöntemleriyle eğitilirdi ve mumyalama teknikleri, bilgisi genellikle kişiden kişiye sözlü olarak aktarılırdı.

Araştırmacılar, Bilinen En Eski Mumyalama Tarifini Keşfetti!
Papirüs, ölen kişinin yüzünün bir parça kırmızı keten ve aromatik maddelerle kaplandığı mumyalama prosedürünün yeni kanıtlarını içeriyor. (Ida Christensen)

Metin, bir çeşit anımsatıcı not gibi

Kopenhag Üniversitesi’nden Mısırbilimci Sofie Schiødt, “Metin, bir çeşit anımsatıcı not gibi, bu nedenle metnin okuyucuları, çeşitli bandaj türlerinin kullanımları gibi  bazı ayrıntılara hakim uzmanlar olmalı.” diyor.

Schiødt’un belgeden çıkardığı ayrıntılar arasında, ölen kişinin yüzünü mumyalamak için özel bitki bazlı bir çözeltiyle kaplanan bir parça kırmızı ketenle yapılan uygulamaya dair talimatların bir listesi var. Çözelti, aromatik maddelerle birlikte, karışımı bir arada tutmak için eklenen bağlayıcılar içeriyor.

Doymuş bez, yüzü böceklerden ve bakterilerden korurken aynı zamanda yüzün tatlı kokmasını sağlamak için kullanılıyor. Bu süreç daha önce hiç belgelenmeyen, ancak teknik, bulunan mumyalanan kalıntıların bir kısmıyla da eşleşir.

Bu el yazması aynı zamanda ikiye bölünen 70 günlük tam bir mumyalama programı; 35 günlük bir kuruma süresi ve 35 günlük bir ambalajlama süresi. İki periyodu bölen de 4 günlük bir ara var. Vücuda uygulanan yaygın tedaviler, organların ve beynin çıkarılmasından sonra natron adı verilen bir karışımın uygulanmasını içeriyor. Bu özel metinde natron kullanımından bahsedilmemesine rağmen, Schiødt:

“Bu günler mumyanın ritüel alayı; ölen kişinin bedensel bütünlüğünü geri kazanmasının ilerlemesini kutlayarak, mumyalama dönemi boyunca 17 farklı tören alayı gerçekleşiyor. ” diyor. “Dört günlük aralar arasında mumya; vücut böceklerini ve çöpçü bakterileri uzak tutmak için bezle ve aromatiklerle aşılanmış samanla kaplanıyor.

Bu el yazmasının Carlsberg Koleksiyonu yarısı, ilk kez analiz edip tercüme ettiler!

Araştırmacılar, Bilinen En Eski Mumyalama Tarifini Keşfetti!
Papirüs parçası. (Papirüs Carlsberg Koleksiyonu, Kopenhag Üniversitesi)

Ve bitkisel ilaçlar, cilt şişmeleri hakkında bilgiler bulunduran; Louvre Müzesi’nin yarısından daha önce yorumlanan bilgiler içerir. Yaklaşık altı metre uzunluğundaki papirüs; eski Mısır’da hastalık ve sağlık için daha da önemli bir kaynak. Hangi hastalıkların hangi tanrıların eseri olduğu; bunlarla nasıl savaşılabileceği de içinde yer alan bilgiler arasında.

Papirüs Louvre-Carlsberg el yazması, daha önce keşfedilen iki mumyalama el kitabından daha eski. Ve bu nedenle şu anda sahip olduğumuz uygulama tekniklerine dair en eski kayıt. Ayrıca bu el yazması, diğer iki belgede eksik olan ayrıntıları da içeriyor.

Schiødt, “Bu papirüste bulduğumuz mumyalama tekniklerinin pek çok açıklaması sonraki iki el kitabının dışında bıraktılar. Ayrıca açıklamalar son derece ayrıntılı.” diyor. Araştırma, hakemli bir dergide henüz yer almadı, ancak Schiødt tarafından yazılan doktora tezinin temelini oluşturuyor.

Kaynak: Sofie Schiødt

Bayağı doğan, Dünyanın En Hızlı Uçan Kuşu ve Özellikleri

Bayağı doğan, Dünyanın En Hızlı Kuşu ve Özellikleri

Fizikçiler Bir Zaman Kristalinin Titreşimini İlk Kez Görüntüledi!

Fizikçiler Bir Zaman Kristalinin Titreşimini İlk Kez Görüntüledi!