Brezilya’da En Nadide Kuşlardan Birisini Görüntülemeyi Başardık

Kitlesel yok oluşa doğru gittiğimizi söyleyen bilim insanları nesli tükenmekte olan türlerle ilgili derin araştırmalar gerçekleştiriyor. Aylarca süren sonuçsuz aramalardan sonra gezegende nesli tükenmeye en yakın kuşlardan birisi nihayet görüntülenebildi. Bu kuş özellikle gösterişli ya da büyük değil. Stresemann’sBristlefront olarak isimlendirilen kuş belirgin tüylere sahip, orta büyüklükte ve uzun kuyruklu. Ancak bilim insanları dünyada bu kuş türünden sadece bir elin parmakları kadar kaldığını söylüyor.

Bilim insanları kuşları yok olmaktan kurtarmak için çok geç olmadığını, hızla yok olan yağmur ormanlarındaki yaşam alanlarının popülasyonu sıfıra indirme tehdidi içermediğini umuyorlar. Sadece doğu Brezilya’nın küçük bir bölgesinde bulunan Stresemann’sBristlefronts ( Merulaxisstresemanni ) 1830’larda ilk kez tespit edildi.

O dönemde bile sayısı son derece az olan kuşun günümüzde nesli tükenmek üzere. Kuş ilk defa görüntülenmesinden sonra 20. Yüzyılın ortalarına kadar bir daha görülmedi. Bu tür kendine özgü kılları ve hocası ErwinStresemann’ın ismine dikkat çeken Alman-Brezilyalı ornitolog HelmutSick tarafından isimlendirildi.

1995 yılında yeniden görüntülenmeden önce 50 yıl boyunca bir daha görülmeyen bu tür oldukça nadide. Bilim insanları türü korumak, hayatta tutmak ve gelişmesine izin vermek umuduyla kuzeydoğu Minas Gerais bölgesine odaklandı. Amerikan Kuşları Koruma Derneği (ABC) üyesi olan AmyUpgren, “Stresemann’sBristlefront’un hayatta kalmaya devam etmesine rağmen, türlerin geleceği güvencesiz” açıklamasında bulundu.

Başka kuşların bulunması ve ek habitatların korunması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor. Kuşun oldukça farklı görünümünün yanında oldukça özel bir şarkısı da var.

Bilim insanları türleri korumak için yaklaşık 2.352 dönümlük bir alan olan Mata do PassarinhoReserve veya Songbird Ormanı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Korunan rezerv 2016 yılında genişletildi ve M. stresemanni için fazladan besin sağlamak ve kuşların yer yuvalarına suni bazı yuvalar yapmak için kullanıldı. Yangın ve iklim değişikliği, ormanların gittikçe küçülmesi kuşun durumunu daha da kritik bir hale getiriyor.

2017’de Songbird Ormanı çevresinde hiç görülmeyen kuşun yeniden ortaya çıkması mükemmel bir yeni yıl hediyesi olarak nitelendirildi. Bilim insanları kuş için hala umut olduğunu düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genetik mühendisliği yeni iş alanları oluşturuyor

Uzay Kargoculuğuna Yeni Soluk: Dream Chaser Kargo