Araştırmacılar Domuzlarda İnsan Kan Damarlarının Gelişebildiğini Kanıtladı!

Araştırmacılar son zamanlarda domuzda insan kan damarlarını büyütme yeteneğini kanıtladılar. Araştırmacılardan oluşan bir ekip, yakın zamanda insan kaynaklı kan damarlarını bir domuzda nakil amaçlı sınırsız insan damarları sağlama potansiyeline sahip yeni bir yaklaşım olarak yetiştirme yeteneğini kanıtladı.

Bu damarlar hastadan türetilmiş cilt hücreleriyle yapıldığı için, alıcı tarafından reddedilme olasılıkları daha düşük. Bu da hastaların potansiyel olarak yaşam boyu, reddetme karşıtı ilaçlara ihtiyaç duymamasına yardımcı oluyor.

ilginizi çekebilir: İnsan Kemiklerinde Tamamıyla Yeni Bir Kan Damarı Türü Bulundu

İnsan ve domuz fizyolojisi arasındaki benzerlikler

Çok fazla kronik ve ölümcül hastalık var ve birçok insana organ nakli yapılamıyor. İnsanların yaklaşık yüzde 98’i kalp nakli için uygun olmayacak, bu nedenle donör havuzunu artırmak için stratejiler bulmaya çalışmak çok büyük bir çaba.

İnsan ve domuz fizyolojisi arasındaki benzerlikler nedeniyle, bilim insanları geçmişte diyabet de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yönelik tedavileri keşfetmek için domuzları incelemişlerdi. Araştırmacılar insan insülini tasarlamadan önce doktorlar domuz insülinli hastaları tedavi ettiler.

ilginizi çekebilir: Kan Dolaşımında Beklenmedik Yeni Bir Bileşen Bulundu

Bu, reddedilmeye daha az eğilimli olacak ve nakil ihtiyacı olan hastalarda kullanılabilecek insan kan damarları ile organlar yapmamızı mümkün kılabilir. Tipik olarak organlardaki kan damarlarının astarının reddedilmesine neden olan şey aslında budur.

Araştırmacılar Domuzlarda İnsan Kan Damarlarının Gelişebildiğini Kanıtladı!

Garry ikilisi tarafından oluşturulan kan damarları, yapıldığı yöntem nedeniyle reddedilmekten kaçınacaktır. Ekip, bir hastanın derisinden sıyrılan ve daha sonra bir taşıyıcı domuz içine yerleştirilen bir domuz embriyosunda bir kök hücre halinde yeniden programlanan olgun hücrelerden alınan insan kaynaklı pluripotent kök hücreleri enjekte ediyor.

Gelecekte, hastaya tam olarak uyacak kan damarları olan canlı domuz yavruları, başarılı bir nakil ve immünosüpresyon veya anti-ret ilaçlarına ihtiyaç duymadan yaşama kabiliyeti sağlayacaktır. Sigara veya diyabet veya herhangi bir sebepten dolayı periferik arter hastalığı ve uzvu kesilmiş olan yüz binlerce hasta var.

Bu kan damarları gerekli şekillerde geliştirilebilir ve eğer istenirse, yaşam boyu engelleri önlemek için bu tür hastalarda kullanılabilir. M’nin Kök Hücre Araştırmaları Gözetim komitesinin U tarafından onaylanan çalışmalarının ilk aşaması, ilk embriyoyu 27 günlük bir süreye getirdi.

Bu aşamanın başarısı nedeniyle, Araştırmacılar şu anda, araştırmayı daha sonraki gebelik dönemine ilerletmek için komitenin onayını almaya çalışıyorlar. Araştırmacılar bu ilk aşama olsa da, kavramın oldukça sağlam bir kanıtı olduğunu ve bu hücrelerin hedef dışı etkisi olmadığını kanıtladıklarına inandıklarını ve  bu nedenle daha sonraki gebelik aşamalarına geçmeye hazır olduklarını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Koronavirüse Karşı Savaşa Katılıyor!

Antarktika’daki eriyen buzul ortaya keşfedilmemiş yeni bir ada çıkarıyor.