Hayat Olasılığı En Yüksek İki TRAPPIST-1 Gezegenini Belirlendi

Geçtiğimiz yıl NASA tarafından 7 Dünya benzeri gezegene sahip bir güneş sistemi bulunmuştu. TRAPPIST-1 sistemi sadece bir yıldızın etrafında bulunan Dünya benzeri gezegenlerin en fazla sayısını içermekle kalmıyor, ayrıca sıcaklığın gezegenlerde yaşanabilme ihtimalini en fazla taşıdığı gezegenleri de bünyesinde barındırıyordu.

Gezegenler üzerinde ayrıntılı araştırmaya giren bilim insanları potansiyel olarak yaşanabilecek 3 gezegenden 2’sinin hayatı destekleyebileceğine dair yeni kayıtlara ulaştı. Çalışmaları Gezegensel Bilim Enstitüsü’nde gezegen jeofizikçisi olan AmyBarr liderliğindeki ekip yürüttü.

Önce yedi TRAPPIST-1 gezegeni ve iç mekanlarının kompozisyon modelleri üretildi. Bu modelleri kullanarak, altı dünyanın muhtemelen sıvı su ya da buz taşıdığını ve gezegenlerin birinin küresel bir okyanusa ev sahipliği yapabileceği belirlendi.

Sonraki adım, yüzey sıcaklığını hesaplamak için her gezegenin yörüngesini çizmekti. Trappist-1 sistemindeki gezegenler, alışılmadık, yumurta biçimli yörüngelere sahipti ve bu yörüngeler iç kısımlarında ısı oluşturacak şekilde gerilir ve sıkışır.Gelgit ısınma olarak bilinen bu fenomen, sadece bir gezegeni ısınmakla kalmaz, aynı zamanda, dünyada gözlemlediğimiz gibi hayata elverişli koşullar üreten mantoda akım ve kimyayı teşvik edebilir.

Araştırmacılar, gezegenler b, c, d ve e’nin gelgit ısınması yaşadığını tespit ettiler. Bununla birlikte, d ve e, en olası yaşanabilir TRAPPIST 1 gezegenleridir. Araştırmacılar gezegenlerin yaşam için ideal sıcaklıklar taşıdığını belirledi.

Matematiksel modeller, TRAPPIST-1 sistemindeki çeşitli gezegenlerin koşullarını öğrenmek için en iyi yöntemdir. Ancak, gezegenlerin herhangi birinin önemli bir atmosfere sahip olup olmadığı gibi önemli boşluk hala sürüyor. TRAPPIST 1 gezegenlerle ilgili araştırmalar devam ediyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Giza’daki Büyük Piramidin Eğik Olduğu Ortaya Çıktı

    Doğu Jaguarının Nesli Tükendi