Araştırmacılar Pulmoner Hipertansiyona Çözüm Buldu

Kalbin sağ tarafında bulunan ve akciğere oksijenden fakir; yani kirli kanı oksijenlendirmek için götürmekle görevli olan akciğer atardamarı pulmoner arter olarak adlandırılmaktadır.

Pulmoner hipertansiyon ise akciğere bağlı olan kan basıncının sürekli olarak yüksek olmasını ifade eder. Akciğer atardamarındaki yüksek kan basıncı olarak nitelendirilen pulmoner hipertansiyon, 1891 yılında Dr. Ernst von Romberg tarafından tanımlanmıştır.


Pulmoner hipertansiyon ileri evrelerde kalp yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, pulmoner hipertansiyon, mutlaka doktor gözetiminde tutulmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Stanford’daki araştırma ekibinin farelerde pulmoner hipertansiyon ile ilgili yaptığı çalışma, bu tehlikeli hastalığa çözüm olabilir.

Stanford’da göğüs hastalıkları konusunda uzman olan Mark Niccols, yapılan çalışmayı ve elde edilen sonuçları detaylı bir şekilde anlattı. Mark Niccols ”Pulmoner hipertansiyon, kanser kadar tehlikeli bir hastalıktır. Biz de bu hastalığı önlemek için çalışmalar yürütüyorduk. Yaptığımız deneyde, pulmoner hipertansiyon yüzünden ölen farelerin akciğerlerinden hücre örnekleri aldık.

İltihap üreten bu hücreleri, sağlıklı farelerden alınan hücrelerle karşılaştırdık. İltihaplı hücrelerin, endotel tabakaya büyük ölçüde zarar verdiğini öğrendik. Pulmoner hipertansiyon incelenirken bu çalışmayı yapmak şu ana kadar kimsenin aklına gelmemişti.

Eğer iltihaba sebep olan moleküler bölgeyi bloke edersek bu hastalığa çözüm bulmuş olabiliriz diye düşündük. İnsanlarda bu yöntemi kullandık ve pulmoner hipertansiyonu engellemeyi başardık. Yapılan bu deneyin, dünyadaki bütün pulmoner hipertansiyon hastalarına yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.


Mark Niccols

( Endotel Tabaka : Kalp ve diğer vücut boşlukları ile kan ve lenf damarlarının iç yüzlerini döşeyen tek sıra yassı hücrelerden oluşmuş epitel tabakası. ince tabaka hücrelerinin çizgiler iç yüzeyine kan damarları ve lenf damarları ,dolaşan arasında bir arayüz oluşturan kan ve lenf içinde lümen ve damar duvarının geri kalanı. )


Endotel Tabaka

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yeni Bir Kuantum Deneyi Önce ve Sonra Düşüncesini Kırdı

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu