Araştırmalar Viking nüfusunun yarısının göçmen olduğunu ortaya koyuyor

İsveç’teki en eski şehir olarak bilinen Sigtuna bir Viking topluluğuna ev sahipliği yapıyordu. Ancak araştırmacılar, DNA testi ile nüfusunun yarısının aslında göçmen olduğunu keşfetti. Aynı adı taşıyan modern kasabanın hemen batısındaki geleneğe göre Sigtuna ‘nın Odin ‘in evi olduğunu ve kasabanın İskandinav mitolojisinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.
İlgili:

Vikingler ve Gizli Tarihleri


980 yılında Nordik bir kral tarafından kurulan Sigtuna, tarih boyunca adından çokça bahsettirdi ve dünyada en fazla Viking rune[1] taşı bulunan yerdir.

Sigtuna, İsveç’te Viking rune taşı. YouTube ekran görüntüsü

Sigtuna, İsveç’te Christian haç içeren Viking rune taşı. Wikimedia üzerinden görüntü

Gerçek bir Viking kralı tarafından kurulan bir kasabanın büyük ölçüde Vikingler tarafından doldurulacağı düşünülebilir. Ancak bu doğru değil.
Viking popülasyonları hakkında birçok ayrıntı öğrenmek inanılmaz derecede zor çünkü bir zamanlar putperest inançlara sahiplerdi ve çoğunun cesedi yakılıyordu. Sadece yakın zamanda Norveç ve İsveç’te bulunan bir höyükte Viking gemisine gömülen üst kademeden birkaç kişi bulunabildi.
Ancak Vikingler 11. yüzyıldan sonra Hıristiyanlığa geçince mezarlar daha yaygın hale geldi. Arkeologların ve genetikçilerin araştırma yapmak için DNA’ya ulaşmalarına önemli derecede katkı sağladı.
Viking cenaze gemisi. Wikimedia üzerinden görüntü

Current Biology (bilimsel bir dergi) tarafından yayınlanan bir rapor “İnsan hareketliliği Viking ve Erken Orta Çağlar sırasında kuzey Avrupa kentsel nüfusları ve İskandinavya üzerindeki etkisi hala büyük ölçüde keşfedilmedi ” şeklinde yazdı.
“Viking döneminin son aşamasında demografi çalışmamız genetik, izotoplar, arkeoloji ve osteolojiyi kapsayan çok disiplinli bir araştırmadır. Bu erken Hristiyan veri kümesi, Demir Çağı’ndaki eski pagan mezar geleneğinin büyük çapta DNA analizlerini engelleyen ölü yakmalarından dolayı özellikle önemlidir. 10. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar İsveç’te bulunan Sigtuna kasabasında 23 kişiden genom dizi verilerini sunuyoruz. ”
12. yüzyıl Hıristiyan kilisesi kalıntıları, İsveç’in Sigtuna kentinde Vikingler tarafından kullanılan eski bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. YouTube ekran görüntüsü

23 set kalıntı, 14 erkek ve 11 kadından DNA alındı ve bunların yaklaşık yarısının Almanya, İngiltere ve Ukrayna gibi Avrupa’nın diğer bölgelerinden gelen göçmenler olduğu ortaya çıktı.
Araştırma ekibi, “Veriler şehir sakinleri arasında yüksek genetik çeşitlilik ortaya çıkardı” dedi. “Gözlenen varyasyon, orta ve kuzey Avrupa’nın günümüzde ve Demir Çağı topluluklarındaki genetik çeşitliliği aşıyor. Stronsiyum (kimyasal bir element) izotop verileri, kasaba halkının karma yerli ve yerli olmayan kökenini ortaya koyuyor. ”

Viking Dünyasının kentleşme sürecinin altında yatan sosyal sistem

“Sonuçlarımız, hareketliliğin karmaşık bir seviyede olduğunu ve erkekler ile kadınlar arasında karşılaştırılabilir olduğu Viking Dünyasının kentleşme sürecinin altında yatan sosyal sistemi ortaya koyuyor. Sigtuna ‘nın sakinleri genetik olarak heterojendi. Muhtemelen Kuzey Avrupa’daki erken şehirleşme süreçlerinin göç alarak devam etmesi çok uzaklarda yer alan genlere nasıl sahip olduklarını cevaplıyor.”
Tıpkı göçmenlerin bugün fırsat bulmak için diğer ülkelere göç etmeleri gibi Viking döneminde de bu göçmenler göç etti.
“Uzun mesafeli göçmenler muhtemelen meslekleri veya hedefleriyle bağlantılı olarak Sigtuna’ya yerleştiler. Büyük olasılıkla Viking dünyasının tüm ağını temsil ediyorlar. Avrupa’nın geri kalanında ayrı bir İskandinavya “Viking” nüfusu bulamıyoruz; bunun yerine, genlerdeki kültürel zenginlik o dönemde kuzey Avrupa’nın gen havuzuyla bütünleşmiştir. ”
Stockholm Üniversitesi Arkeolojik Araştırma Laboratuvarı araştırmacısı olan Maja Krzewinska, “Çoğu insan Viking topluluklarına göç etmeyi düşünmüyordu. Vikingleri, bölgelerini genişletmek için diğer toprakları istila eden ve yağmalayan topluluk olarak görüyoruz. Kısacası, Vikingleri göçmen olarak görüyoruz. Ancak göç her tarafa yayıldı.”

Araştırmacılar ayrıca Sigtuna’da farklı kültürlerin kanıtlarını da buldular.

Stockholm Üniversitesi’nden osteolog AnnaKjellstrom, “Sigtuna ’nın arkeolojik kaydı, çok çeşitli kültürel ifadeleri gösterdiği için büyüleyici olmaktan asla vazgeçmiyor” dedi. “İncelemelerimiz sonucunda burada kimin büyüdüğünü ve Sigtuna’ya kimin taşındığını görüyoruz.”
Şaşırtıcı bir başka bulguda da, göçmenlerin bazılarının ikinci nesil olduğu ve bilim insanlarının daha önce karşılaşmadığı bir şeydi.
ATLAS projesi lideri AndersGötherström, “Özellikle, gömülü yerler arasında 2. nesil göçmenleri bulduğum için son derece mutluyum, bu türden bir göçmen bilgisiyle daha önce hiç karşılaşmadım” dedi.

Araştırmalar Viking nüfusunun yarısının göçmen olduğunu ortaya koyuyor

Vikingler, kollarını açarak göçmenleri karşılama konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadılar ve o zamanlar yasadışı göçmen diye bir şey de yoktu. Göçmenler, Viking topluluğunun değerli üyeleri haline geldi ve yerli Viking nüfusu ile birlikte gömüldü. Modern dünyamızda taklit edebileceğimiz bir hoşgörü dersi…
[1]Runik yazı İlk Çağ Orta Asya toplumları, Etrüskler, Macarlar ve vaktiyle Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayanlar tarafından kullanılmış bir yazı sistemidir. Bu yazı sisteminin, Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılmış alfabesine runik alfabe ya da Futhark adı verilir. Rune taşı ise üzerinde runik harfler bulunan taşlardır.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Norveç’te, Yerin 2 Metre Altında Vikinglilere Ait Nadir Bir Gemi Gömüsü Keşfedildi
İsveç’te Bulunan Nadir Tekne Mezarında Bir Adam, Bir At Ve Bir Köpek
Sümerler Dünyanın Sonu ‘nu Tahmin Etti mi? Anunnakiler, Nibiru
Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.ancient-code.com/study-of-viking-community-reveals-that-half-of-population-were-immigrants

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? ‘Mide Ekşimesi ‘ni Önlemek İçin 28 İpucu!

CRISPR Gen Düzenleme, İlk Kez İnsanların Üzerinde Körlük Tedavisinde Kullanılacak