Aspirin Hava Kirliliğinin Zararlarını Azaltabilir

Yeni bir çalışma aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAIDS) hava kirliliğinin akciğerler üzerindeki kötü etkilerini azaltabileceği yönünde ilk defa kanıtları sundu.

Kolombiya Mailman Halk Sağlığı Fakültesi, Harvard Chan Halk Sağlığı Fakültesi ve Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi bulgularını Amerikan Solunum ve Yoğun Bakım dergisinde yayınladı.

Araştırmacılar büyük Boston’da yaşayan ve akciğer fonksiyonlarını kontrol etmek için testlere tabi tutulan  2,280 yaşlı erkekten oluşan bir gruptan toplanan bir veri grubunu incelediler. Katılımcıların yaş ortalamaları yetmiş üçtü.

Hastaların kendi söyledikleri NSAID kullanımı ile test sonuçları, ortamdaki madde tanecikleri (PM) ve testten bir önceki aya ait olan siyah karbon miktarı deneklerin sağlık durumları ve sigara içip içmedikleri de göz önünde bulundurularak karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, akciğer fonksiyon testinin 28 gün öncesinden yapılmaya başlayan dört haftalık istikrarlı hava kirliliği ölçümleri sayesinde NSAID kullanımının madde taneciklerinin akciğerler üzerindeki etkisini neredeyse yarıya indirdiğini fark ettiler.

Bu Etki En Çok Aspirin’den kaynaklanıyor

Aspirin Hava Kirliliğinin Zararlarını Azaltabilir

Inceleme grubundaki insanların çoğu NSAID olarak aspirin kullandıkları için araştırmacılar bu etkinin en çok aspirinden kaynaklandığını Söylüyor. Fakat diğer NSAID ilaçlarında incelenmeye değer olduklarını söyledi. Henüz işleyiş bilinmiyor fakat NSAIDlerin hava kirliliğinden kaynaklı iltihabı azalttığı tahmin ediliyor.

Araştırmanın yazarlarından biri olan  Columbia Mailman Okulu Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümü doktora sonrası araştırma bilimcisi Xu Gao, Bulgularının aspirin ve diğer NSAIDlerin hava kirliliğinde oluşan kısa süreli artışlardan akciğerlerimizi koruyabileceğini söylüyor.

Kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok sağlık problemiyle ilişkilendirdiğimiz hava kirliliğine olabildiğince az maruz kalmanın da büyük önem taşıdığını vurguluyor. Çalışmanın ana yazarlarından ColombiyaMailman Çevre Sağlığı Bilimleri Fakültesi bölüm başkanı AndreaBaccarelli;

Çevre politikalarının hava kirliliğine maruz kalmayı genel manada azaltma konusunda büyük bir yol katetmiş olmasına rağmen düşük seviyelerde hava kirliliği bulunan yerlerde bile ani artışların mümkün olduğu belirtiliyor. Bu yüzden bu zararları  nasıl en aza indirebileceğimizi bilmemizin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Bacarelli tarafından daha önce  yapılan  bir çalışma B vitaminin de hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerini azaltabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Aspirin konusunda yayınlanan bazı makalelerimiz:

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Uzay Yarışı Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Şey

    Einstein’ın ötesinde: Fizikçiler, foton momentumunu çevreleyen gizemi çözüyor